El Salvador’da halk BTC'yi ne kadar benimsiyor?

  Kripto para piyasalarının son günlerde adını en çok andığı ülkelerden biri olan El Salvador, devrim niteliğinde bir adım atarak Bitcoin’i (BTC) ülkenin resmi para birimi ilan etti. Ancak El Salvador halkı, ülkede yapılan bir ankete göre çoğunlukla Bitcoin’e güvenmiyor.

  Bildiğimiz gibi geçtiğimiz günlerde Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador’un Devlet Başkanı Niyab Bukele, heyecan uyandıran bir açıklamada bulunmuştu. Ülkenin resmi para birimleri arasına Bitcoin’i (BTC) de eklemek için yasa tasarısı hazırladıklarını dile getiren Bukele’nin açıklamalarının ardından, tasarı Kongre’de oylamaya sunulmuştu. Kongre’de bu tasarı 84 oyun 62’sini aldı ve yasa onaylandı. Böylece kripto para piyasalarında devrim niteliğinde bir ilk gerçekleşti ve ilk kez bir ülkenin resmi para birimi Bitcoin oldu.

  El Salvador’daki bu gelişmenin ardından ülkede Bitcoin kullanımı tamamen yasal hale geldi. Niyab Bukele, bu adım ile ülke ekonomisinin ayaklanacağını ve yurtdışında çalışıp ülkedeki ailesine para göndermek isteyenlerin artık bunu çok daha kolay şekilde yapacağını dile getirmişti. Bu konuda atılan bu adımın ardından, başta Latin Amerika ülkeleri olmak üzere, Bitcoin’e sıcak bakan ülkelerin sayısında da ciddi bir artış yaşanmıştı. Ancak El Salvador’da yapılan bir anket, Bukele’yi hayal kırıklığına uğratabilir.

  Anket Sonuçları Ne Diyor?

  El Salvador Ticaret Odası yakın bir tarihte ülkedeki girişimcilerin dahil olduğu bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre katılımcıların;

  • %4’ü BTC kullanımının zorunlu olmasını destekliyor,
  • %39’u ülkedeki son gelişmelerin ekonomik güvensizliğe yol açacağını düşünüyor,
  • %48’i beklenenin aksine Bitcoin’in bir mucize yaratmayacağını düşünüyor. Bu katılımcılara göre BTC’nin ülke ekonomisine olumlu katkı sağlaması “ütopik” bir beklenti.

  Dünyada ve El Salvador’da Kararın Sonuçları

  Bunun yanı sıra El Salvador’da alınan bu resmi kararın ardından ilk olumsuz gelişme Dünya Bankası’ndan geldi. Dünya Bankası, kendince güçlü sebepler belirterek Niyab Bukele’nin teknik destek talebini reddetti. Öte yandan IMF ise bu konuda hala belirsiz bir tavır sergiliyor.

  Bir diğer yandan El Salvador’da çalışanların maaşlarının ABD dolarıyla mı yoksa Bitcoin’le mi verileceğine ilişkin hala bir belirsizlik bulunuyor. El Salvador Maliye Bakanlığı, Çalışma Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı bu konu üzerine değerlendirme yapmaya devam ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle