PlanB’nin BTC öngörüsü saat gibi tıkır tıkır işliyor!

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) JPMorgan bankasının açıklamasından sonra 47 bin dolar seviyesinin üzerine çıktı. Bu atak ile birlikte BTC, Stock to flow (S2F – Stok akış) modelinin mucidi PlanB’nin öngördüğü hareketliliği de sergilemeye başladığını gösterdi.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), çöküşün etkisiyle geçen Mayıs ve Haziran aylarının ardından Temmuz ayının büyük bölümünü de bu trend içinde geçirdi. Ardından 21 Temmuz’da yükselişe geçmeye başlayan BTC, Ağustos ayına da oldukça verimli ve pozitif grafiklerle giriş yaptı. Ağustos ayına güçlü bir giriş yapan ve aradan geçen sürede bu gücünü korumayı başaran BTC, 13 Ağustos tarihinde JPMorgan bankasının açıklamasıyla birlikte hızlı bir yükselişle 47 bin dolar seviyesinin de üzerine çıkmayı başardı.

  BTC Nasıl Yükselişe Geçti?

  Aslında 47 bin dolar seviyesi BTC için uzak bir ihtimal değildi. Zira bu haber öncesinde BTC 46 bin dolaylarında fiyatlanıyordu. Ancak analistler, BTC için 47 bin dolar seviyesinin güçlü bir direnç bölgesi olduğunu belirtiyordu. Bu nedenle BTC’nin 47 bin doları aşması büyük bir heyecan yarattı. BTC’nin yükselmesine neden olan JPMorgan açıklamasında ise banka, kurumsalların kripto varlık taleplerinde artışlar gözlendiğini duyurdu. Bu açıklama, BTC’ye pozitif şekilde yansıdı.

  47 Bin Dolar Seviyesi Neden Önemli?

  Bitcoin’in 47 bin dolar seviyesini aşması bir başka açıdan daha oldukça önemli bir şekilde karşılandı. Zira kripto para piyasalarının ünlü analisti ve aynı zamanda Stock to flow (Stok akış modeli – S2F) modelinin BTC uyarlamasının mucidi olan PlanB, bu modelinde Haziran ayında 47 bin dolar seviyesine dikkat çekmişti. Haziran ayında PlanB, BTC için çeşitli senaryolar gündeme getirmişti. PlanB, o dönemde BTC'nin "kötü durum senaryosu” içinde olduğunu ifade etmişti. BTC, bu yükselişiyle birlikte bu senaryodan çıktığını gösterdi.

  PlanB Ne Demişti?

  BTC’nin Haziran ayında 28 bin dolar bandına kadar gerilemesiyle birlikte PlanB, BTC’nin bu belirsizlikler ve kötü gidişat sonrası Ağustos ayını 47 bin dolar etrafında kapatacağını öngörmüştü. Ayrıca analist, bu kapanıştan sonra BTC’nin yılsonunda 135 bin dolara doğru tırmanacağını da iddia etmişti. Bu nedenle PlanB’nin öngörüsünün başarılı olma ihtimali, piyasalarda büyük heyecan yarattı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle