PlanB en iyi ve en kötü BTC senaryolarını paylaştı

  Stok akışı (Stock to flow – S2F) modelini Bitcoin’e (BTC) uyarlayan, kripto para piyasalarının en popüler analistlerinden biri olan PlanB, Bitcoin ile ilgili fiyat tahminlerini paylaştı. PlanB, 2021 yılı boyunca görülebilecek olan olası senaryoları ele aldı. Ünlü analist, analizleri sonucunda bir de yılsonu için BTC fiyat tahmini yaptı.

  Bitcoin (BTC) ve genel olarak kripto para piyasaları son dönemlerde karışık sinyaller vermeye devam ediyor. Piyasada karışık fiyat sinyalleri görüldükçe, analistlerin de fiyat tahminleri değişkenlik gösteriyor. Bu kapsamda bir fiyat tahmini de ünlü analist PlanB’den geldi. Stok akış (Stock to flow – S2F) modelinin mucidi olan PlanB, daha önce bu modelden yola çıkarak birçok kez BTC fiyat tahminini dile getirmişti. Bitcoin’in sert düşüşünden sonra PlanB’nin buna rağmen yukarı yönlü fikirlerini değiştirmediği görülüyor.

  PlanB’nin Paylaşımları ve Tahminleri

  PlanB, paylaştığı son analizinde Bitcoin için 2021 yılındaki olası düşüş senaryolarını değerlendirdi. PlanB’nin analizi, yine S2F modeline dayanıyor. PlanB yakın zamanda bir Twitter paylaşımında şu ifadelere yer vermişti:

  Bitcoin, Elon Musk’ın enerji baskısı ve Çin’deki madencilik yasakları ile tetiklenmesinden sonra 34 bin doların altında.”

  Bu paylaşımından sonra S2F modelinden yararlanarak yeni analizler yapan PlanB, paylaşımını da yeniledi. PlanB söz konusu paylaşımında bu kez şu ifadelere yer verdi:

  “Haziran ve muhtemelen Temmuz aylarında zayıflık görebiliriz, bu muhtemel. 2021 için en kötü durum senaryosu (fiyat/zincir tabanlı): Ağustos’ta 47 binden, Eylül’de 43 binde, Ekim’de 63 binden, Kasım’da 98 binden ve Aralık’ta 135 binden yukarıda olacak.”

  PlanB’nin BTC İçin En İyi Durum Senaryosu

  PlanB bu paylaşımında bir de bu senaryonun “en kötü durum” senaryosu olduğunu vurguladı. Yani PlanB’ye göre BTC fiyatı en kötü ihtimalle 2021 sonunda 135 bin dolardan fazla olacak. En kötü senaryo tahminini paylaşan PlanB, bir de üstüne en iyi durum senaryosunu da paylaştı. Ünlü analist konuya ilişkin olarak “Benim en iyi senaryom! Bir ipucu: En iyi durum Aralık’ta 450 bin dolar.” ifadelerine yer verdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle