Kripto Para

Coinbase, SEC’nin tehditlerine boyun eğdi!

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile “Wells Bildirimi” dolayısıyla karşı karşıya gelmişti. Gelen açıklamalar sonrası, boyun eğen taraf Coinbase borsası oldu. SEC, neden belirtmeden borsanın kripto kredi hizmeti planlarını durdurmasını istedi.

  ABD Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC) ile ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase, geçtiğimiz haftalarda karşı karşıya gelmişti. SEC’nin, o dönemde Coinbase’e “Lend ürünü” dolayısıyla mahkeme celbi gönderdiği söylenmiş ve Coinbase CEO’su Brian Armstrong’dan da bu konuya ilişkin açıklamalar gelmişti. Armstrong açıklamasında “Ürünü (Lend) geliştirmeye devam edersek bize dava açacaklarını söylüyorlar” sözlerini dile getirmişti. 20 Eylül tarihli blog yazısında Coinbase, kripto kredi hizmetini sunma planlarından vazgeçtiklerini açıkladı.

  Coinbase Borsasından Gelen Açıklama

  Coinbase tarafından yapılan açıklamada Lend ürününe yer verilmedi. Ancak taraflar, ilk olarak bu üründen dolayı karşı karşıya gelmişti. Coinbase tarafından 20 Eylül tarihinde bir blog yazısı yayımlandı. Bu yazıda Coinbase “zor bir karar” olduğunu ifade ederek, kripto kredi hizmetini sunma planlarından vazgeçtiklerini belirtti. Coinbase tarafından yapılan açıklamada “Bir bütün olarak kripto endüstrisi için düzenleyici netlik arayışına devam ederken, aşağıda açıklanan USDC APY programını başlatmama yönünde zor bir karar aldık.” ifadelerine yer verdi.

  USDC APY Uygulaması Neydi, Sunulsaydı Ne Olacaktı?

  Coinbase, SEC’den gelen uyarılar sonrası hizmet planlarını durdurdu ve listede beklemede olan, programa kaydolan yüz binlerce müşterisinin bekleme listesini iptal etti. Coinbase borsası, iptal ettiği USDC APY uygulamasını sunsaydı, USC Coin stablecoin’ininden başlayarak, bazı kripto para birimlerinde faiz kazanma imkanını sunacaktı. Gelen açıklamalar ve alınan iptal kararı sonrası, Coinbase CEO’su Armstrong, SEC’nin borsayı henüz piyasaya sürülmemiş bir ürün için dava açmakla tehdit ettiğini dile getirdi.

  Brian Armstrong’un Açıklamaları

  Armstrong, SEC’ye kripto kredi hizmetinin neden kayıt dışı menkul kıymet olduğunu sorduklarını ancak SEC’nin neden buna inandıkları konusunda açıklama yapmayı reddettiğini ifade etti. Armstrong, borç verme ürünlerinin yıllardır piyasada var olduklarını vurguladı ve Coinbase’in SEC tarafından “gereksiz” bir incelemeye tabii tutulduğunu dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle