Dolar endeksi ile Bitcoin ilişkisi endişe verici

  Küresel piyasalarda dolar son 7 haftanın en düşük seviyesine çok yaklaştı. Ancak buna rağmen Bitcoin’in (BTC) hala beklenen yukarı yönlü ivmeyi kazanamadığı görülüyor. Uzmanlar bu durumun olası etkilerini yorumladı.

  Bitcoin (BTC) fiyatı Pazar günü yaşanan sert geri çekilme sonrasında 56 bin dolar seviyesini bir direnç bölgesi haline getirdi. Bu fiyat seviyesi, BTC balina kümelerinin yoğunlaştığı seviye olarak dikkat çekiyor. Bitcoin bu bölgede mücadelesini sürdürürken, ABD dolar endeksi (DXY) ise son haftalardaki düşüşünü hızlandırdı. DXY seviyesi, 90,85 puan ile son 7 haftanın en düşük seviyesine çok yaklaştı. Bu durum, piyasalarda endişe verici bir durum olarak yorumlanıyor.

  Dolar Düşerken Bitcoin De Düştü

  Altın, gümüş, Bitcoin gibi alternatif değer saklama varlıkları ABD doları karşısında fiyatlanır. Bu nedenle dolar düştüğünde, BTC/USD gibi paritelerin teorik olarak artması beklenir. Fakat 14 Nisan tarihinde Coinbase borsasının halka arz olmasından sonra Bitcoin, oldukça kötü bir fiyat performansı ortaya koydu. Dolar düşerken yükselmesi beklenen Bitcoin fiyatı da düştü.

  Analistler, Bitcoin’in 56 bin dolardaki balina kümelerinin üzerine çıkma konusunda zorlandığını ifade ediyor. Bu da 50 günlük hareketli ortalamanın (SMA) üzerine çıkma mücadelesi verirken, Bitcoin üzerinde bir satış baskısı oluştuğu anlamına geliyor. Üstelik bazı analistlere göre dolar gevşeme sürecine giriyor. Bu olası durumda ise Bitcoin’in yukarı yönlü ivmelenmesi daha da zor hale gelecektir.

  Uzmanların Dolar Gidişatı İçin Yorumları

  CNBC haberine göre Commerzbank stratejistlerinden You-Na Park-Heger, doların düşüşündeki etkeni şu ifadelerle yorumladı:

  ABD’deki ekonomik toparlanma enflasyon beklentilerinin artmasına neden olabilir. Bununla birlikte oran artışı spekülasyonları güçlenebilir. Corona ile bağlantılı olarak belirsizliğin artması, Euro bölgesindeki durumu tekrar değişebilir.”

  Ancak Credit Agricole yetkililerinden Valentin Marinov ise dolardaki yükselişin devam edeceğini düşünmüyor. Marinov’a göre alternatif piyasalardaki cazip getiriler dolar üzerinde baskı oluşturuyor.

  Yükseliş Haberleri BTC’ye İvme Kazandırabilecek Mi?

  Analistler, Bitcoin’in kısa vadede yükseliş haberlerinden destek alabileceğini ve yeniden ivmelenebileceğini dile getiriyor. Buna destek olarak analistler, Venmo’nun BTC ve Ethereum (ETH) desteği ile BTC fiyatının 56 bin doları test ettiğini gösteriyor.

  3 hafta içinde yeni özellik faaliyete geçtiğinde, 70 milyondan fazla kullanıcı direkt olarak Venmo uygulaması içinden kripto para alıp satabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle