PlanB anketi: “BTC fiyatı yıl sonunda nerede olacak?”

  Stock to flow (stok akış – S2F) modelini Bitcoin’e (BTC) uyarlayan ünlü analist PlanB, sosyal medya üzerinden daha önce de yaptığı gibi bir anket yaptı. 120 binden fazla katılımcının dahil olduğu anket sonuçlarına göre katılımcıların %41’i BTC’nin yılsonunda 100 bin doların altında kalacağına inanıyor.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) 19 Mayıs tarihinde 30 bin dolar seviyesini gördü. Birçok kişinin “felaket” olarak yorumladığı bu seviyenin ardından Bitcoin Haziran ayında 40 bin doların üstünü test etmiş olsa da yine de tam olarak toparlanamadı. Ardından Çin’den gelen elektrik kesintileri ve yasak haberlerinin de etkisi ile BTC 22 Haziran tarihinde bir düşüş daha yaşayarak, 30 bin doların altına sarktı. Son dönemlerde düşüşleriyle endişelendiren BTC fiyatı için ünü analist PlanB bir anket düzenledi.

  Stok akış modelini Bitcoin’e uyarlaması ve geçmişte bu model ile birçok başarılı tahmine imza atmış olmasıyla tanınan ünlü analist PlanB, daha önce de sosyal medyadan fiyat anketleri yapmıştı. Benzer şekilde bir kez daha BTC fiyat anketi yapan PlanB’nin söz konusu anketine 120 binden fazla kişi katıldı. PlanB’nin daha önceki anket sonuçları ile güncel anket sonuçları kıyaslandığında, aynı tarihler için BTC fiyat beklentisinin değiştiği görülüyor.

  PlanB’nin Anket Sorusu ve Seçenekler

  PlanB 2021 yılında BTC fiyatı ile ilgili 5’ten fazla anket düzenledi. PlanB bu anketlerde her defasında benzer soruları sordu. PlanB’nin BTC fiyatı anketinde yer alan soruların içeriği şöyle:

  • A- BTC 2021 sonunda 100 bin doların altında mı kalır?
  • B- BTC 100 dolara ya da 288 bin dolara yükselir mi? (S2F modeline uygun şekilde)
  • C- BTC 2021 sonunda 500 bin dolara yükselir mi?

  Çoğunluk 100 Bin Doların Altında Kalacağını Düşünüyor

  PlanB’nin Ocak ayından bu yana düzenlediği ankette A seçeneği her defasında yüksek oy oranı alıyordu. Ancak PlanB’nin 21 Haziran tarihli anketinde bu oranda ciddi bir azalma oldu. PlanB’nin toplamda 124 bin 595 katılımcı ile gerçekleştirdiği ankette katılımcıların;

  • %40,7’si BTC’nin 2021 sonunda 100 bin doların altında kalmasını,
  • %36,3’ü aynı tarihlerde BTC’nin 100 bin doların üzerine çıkmasını,
  • %16’sı aynı tarihlerde BTC’nin 288 bin dolara çıkmasını,
  • %6,4’ü aynı tarihlerde BTC’nin 500 bin dolara ulaşmasını bekliyor.

  Eğer anketteki çoğunluğun fikri doğru çıkarsa PlanB’nin S2F modeli de geçersiz kalacak. Zira modele göre BTC’nin yılsonunda “en kötü senaryoda” 135 bin doları görmesi gerekiyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle