BTC fiyatı kasıtlı mı düşürülüyor? PlanB uyardı!

  Bitcoin (BTC), Aralık 2020’den Mayıs 2021 dönemine kadar neredeyse sürekli yükseldi ve sürekli olarak bu yükselişleri ile anıldı. Ancak son dönemlerde Bitcoin, daha çok düşüşleri ile anılır hale geldi. Stock to flow (stok akışı) modelinin mucidi PlanB, yatırımcıları BTC’deki “kasıtlı düşüş operasyonlarına” karşı uyardı.

  Kripto para piyasalarında en popüler analistlerden biri olan PlanB, özellikle de Stock to flow (stok akış) modeli ile tanınıyor. Daha önce altın, gümüş ve diğer emitalara uygulanan S2F modelini Bitcoin’e (BTC) uyarlayarak dikkatleri çeken PlanB, yatırımcıları Bitcoin’deki düşüşlere karşı uyardı. PlanB, BTC fiyatının “kasıtlı düşüş operasyonları” içinde kaldığını vurguladı. PlanB’nin, daha önce BTC fiyatı ile ilgili olarak genelde yükseliş beklentileri ve tahminleri ile gündeme geldiği biliniyor. Bu nedenle ünlü analistin olası bir düşüş uyarısı, birçok yatırımcıda endişeye neden oldu.

  PlanB’nin Açıklamaları 

  Ünlü analist PlanB, geçtiğimiz günlerde Preston Pysh ile bir röportaj gerçekleştirdi. Analist bu röportajda kripto paralar hakkında genel açıklamalarda bulundu. Ardından PlanB, BTC fiyatındaki “sahte düşüşler” konusunda, yatırımcıların bu düşüşlere kanmaması gerektiğini ifade etti. PlanB, özellikle son birkaç ayda BTC’nin kasıtlı düşüş operasyonlarına maruz kaldığını dile getirdi. Konuya ilişkin olarak PlanB’nin açıklamaları şöyle:

  “Özellikle Mayıs ayında ve bu ay gördüğümüz fiyat hareketleri, tam da piyasadaki likiditenin az olduğu saatlerde gerçekleştirildi. Bu da bilinçli olarak yıkıcı yapıldı. Bu satışlar; elinde tuttuğu Bitcoin’ler karşılığında en fazla ABD doları isteyen biri tarafından yapılmadı. Bunlar, likiditenin az olduğu saatlerde ve yıkıcı satış şeklinde yapıldı.”

  PlanB, Kurumsalların Bireysel Yatırımcıları Korkutmak İstediğini İddia Ediyor

  PlanB, yıkıcı satış işlemlerinin hepsinin ay sonu gelmeden önce yapıldığını ve bunun tuhaf olduğunu söyledi. PlanB daha sonra, bir-iki haftalık süreçte bu satışların Bitcoin bazında geri alındığını dile getirdi. Ünlü analist piyasada ortaya çıkan V formasyonunun da bu şekilde toparlandığını düşünüyor. Analist, bu satışların kurumsallar tarafından bireyselleri korkutma amacıyla yapıldığını iddia etti. PlanB, fiyatın etkilenmemesi için de OTC üzerinden alımlar yapıldığını vurguladı. OTC bünyesinde yapılan işlemler hacim grafiklerine yansımıyor. Zira sadece cüzdanlar el değiştiriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle