PlanB BTC trendini değerlendirdi: Ayı piyasasına girilmedi

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) son dönemlerde çeşitli birçok etkenin bir araya gelmesiyle birlikte sert düşüşler yaşadı. Bitcoin zirve fiyat noktasına göre %50’den fazla değer kaybı yaşamış olmasına rağmen, stok akış modelinin mucidi ve ünlü analist PlanB, onun ayı piyasasına girdiğini düşünmediğini ifade etti.

  Kripto para piyasalarında son haftalarda çalkantılı dönemler yaşanıyor. Öngörülemez fiyat hareketliliklerinin yaşandığı son günlerde, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk düşüşler için fitili ateşleyen isim oldu. Elon Musk, Bitcoin (BTC) madenciliğinin çevreye zarar verdiğini dile getirdi. Musk fosil yakıt tüketiminden dolayı, Tesla’nın araç satışlarında BTC ödemelerini askıya aldığını açıkladı. Bu açıklama, daha sonra düşüşler silsilesine dönüştü. Bitcoin daha sonra gelen faktörlerin de etkisi ile 30 bin dolar bandına kadar geriledi. BTC’nin 64 bin dolar üzerindeki rekoru göz önüne alındığında, bu gerileme %50’den fazla bir değer kaybına işaret ediyor.

  Bitcoin’in Düşüşündeki Faktörler

  Bitcoin, ilk olarak gelen açıklamalarla 50 bin dolardaki kritik desteği kaybetti. Ardından Elon Musk Tesla’nın BTC’leri satabileceğini ima etti ve BTC bu kez de 45 bin dolar desteğini kaybetti. Halihazırda yüksek olan satış baskısı daha da arttı, dolar güçlendi ve Çin’den kripto paralara ilişkin “yasaklama” haberi geldi. Tüm bu etkenler BTC’nin 19 Mayıs Çarşamba günü 30 bin doları görmesine neden oldu. Bu sert düşüşler tecrübesiz yatırımcıları endişelendirdi. Ancak deneyimli yatırımcıların uzun vadeli fikirleri değişmedi. Bu isimlerden biri de ünlü analist PlanB.

  PlanB’nin Düşüşten Bir Gün Önceki Paylaşımı

  Stok akış modelinin (Stock 2 Flow) mucidi olan ünlü analist PlanB, Bitcoin’in son fiyat düzeltmelerine rağmen ayı piyasasına girdiğini düşünmüyor. 18 Mayıs Salı günü, yani düşüşten bir gün önce Twitter üzerinden paylaşımda bulunan PlanB, grafik ile birlikte yaptığı açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Şuna açıklık getireyim, 60 bin doların pik fiyat olduğunu düşünmüyorum, hatta pikten çok uzakta. Çünkü rekor seviyeye ulaşıldıktan sonra genellikle görülen türden işlemler görmüyorum (kırmızı noktalar). Hatta, ayı piyasasından çıktığımızdan beri yalnızca birkaç ay geçmiş (mavi noktalar). Ve evet, bu bakış açısı S2FX grafiğine uygun.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle