Kripto Para

XRP yatırımcıları Ripple aleyhinde toplu dava açtı

  Zarara uğradıklarını beyan eden bir grup XRP yatırımcısı, Ripple’a karşı toplu dava açtı. Davacılar, yeni bir talepte bulunarak şirketin SEC ile yaptıkları görüşmelerin çıktılarını görmek istediklerini açıkladı…

  Ripple şirketi ve XRP yatırımcılarının arasındaki uyuşmazlık devam ediyor. Kripto para basınında yer alan habere göre Bradley Sostack öncülüğündeki bir grup yatırımcı Ripple’a karşı dava açtı. Yatırımcılar, Bitcoin ve Ether gibi kripto paraların madencilik yoluyla çıkarıldığı, XRP’lerin ise doğrudan Ripple tarafından üretildiği iddiasını öne sürdü.

  Davacılar, XRP’nin üretim ve dağıtım mekanizması konusunda zarara uğradıklarını öne sürdü ve onun menkul kıymet olduğu iddiasında bulundular. Ripple şirketini de bunu bilmelerine rağmen SEC’e kayıt yaptırmamak ve kayıt dışı menkul kıymet satışı yapmakla suçladılar.

  Ripple’a Karşı Dava Açtılar 

  Bradley Sostack, 1-16 Ocak 2018 tarihleri arasında 307 bin 700 dolarlık Bitcoin ve USDT satıp 128 bin 978 tane XRP satın aldı. Kripto para yatırımcısı bu coinleri 17 Ocak tarihinde toplamda 189 bin 600 dolarlık Bitcoin ve USDT karşılığında sattı. 

  Sostack öncülüğünde Ripple aleyhinde açılan davada bu yatırımcının 118 bin 100 dolar zararda olduğuna dikkat çekildi. Mağdur olduğunu iddia eden yatırımcı şirketin yaptığı reklamlar yüzünden XRP aldığını, bu reklamlarda kullanılan ifadelerin asılsız olduğunu öne sürdü. Bir grup XRP yatırımcısı, Ripple’ın aslında yatırımcıları dolandırdığını ve kendisinin de bu yüzden zarar ettiğini iddia ediyor.

  SEC Görüşmelerini İnceleme Talebi

  ABD’deki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu (SEC), Aralık 2020’de menkul kıymet sebeplerle Ripple ve iki üst düzey yöneticisi aleyhinde dava açtı. Kripto para basınında yer alan haberlere göre Sostack’in avukatı mahkemeye sunduğu belgeyle, Ripple ve SEC arasındaki mailleşmeleri görmek istediklerini açıkladı.

  Avukat, bu bilgilerin kendi davalarına fayda sağlayabileceğini ve dolayısıyla kendi davaları ile SEC’nin açtığı davanın birbiriyle bağlantılı olduğunu belirtti. Öte yandan XRP yatırımcılarının uzun süredir bu yöndeki talepleri karşılıksız kaldı. Ripple şirketinin bu e-postaları yayınlamayı aylardır reddettiği öğrenildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle