BTC boğa sezonu bitti mi, uzmanlar ne düşünüyor?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), geçtiğimiz hafta unutulmayacak tarihi bir çakılma yaşadı. Yaşanan düşüş kripto para piyasasında uzman isimleri ikiye böldü. Bir kesim bu düşüşlerin beklenen düşüşler ve hatta uzun vadede sağlıklı gelişmeler olduğunu düşünüyor. Diğer kesim ise bu fikre karşı sıcak bakmıyor.

  Bitcoin (BTC), 16 Aralık 2017’de 20 bin dolar ile o dönem tüm zamanların fiyat rekorunu kırdı. 3 yıl aranın ardından Bitcoin, yine 16 Aralık tarihinde 2020’de 20 bin dolar barajını aştı. Ardından kripto para piyasalarında büyük ralli de başlamış oldu. Bu rallide Bitcoin Ocak ayında 42 bin, Şubat ayında 58 bin, Mart ayında 62 bin ve Nisan ayında 64 bin dolar seviyelerinin üzerine çıkarak tüm zamanların rekorunu tazeledi. Ancak Mayıs ayında ise Bitcoin, geçtiğimiz hafta 30 bin dolar bandına kadar geriledi. Bu sert geri çekilme, piyasada uzmanları ikiye böldü.

  Bazı Analistlere Göre Bu Geri Çekilme “Gerekliydi”

  Bitcoin fiyatında yaşanan tarihi geri çekilme sonrası uzman isimlerin bir kesimi, bunun “beklenen ve gerekli” düşüşler, hatta uzun vadede “sağlıklı” olabilecek düşüşler olduğunu savunuyor. Bir diğer kesim ise bu fikre sıcak bakmıyor. Ancak ne olursa olsun yaşanan sert geri çekilmenin, piyasaya yen giren yatırımcıları paniğe sürüklediği bir gerçek. Zira Bitcoin, dolar bazında tarihin en büyük geri çekilmesini yaşadı. Bu da ister istemez boğa koşusunun bittiği yorumlarını sıkça gündeme getirmeye başladı.

  3iQ CEO’su Ayı Sezonuna Geçmediğimize İnanıyor

  Decrypt haberine göre birçok analist, piyasanın hala boğa sezonunda olduğuna, Bitcoin’in bu geri çekilmede geç kaldığına inanıyor. Toronto merkezli bir kripto para borsası olan 3iQ’nun CEO’su Fred Pye de benzer bir fikre sahip. Pye, piyasanın henüz ayılara geçmediğini ve BTC’nin geçen yılın tüm kazançlarının “sürdürülemez kazançlar” olduğunu ifade etti.

  Fred Pye’nin Açıklamaları

  Fred Pye, konuya ilişkin olarak şu açıklamalarda bulundu:

  “Geri çekilmenin Çin’le ve onların nasıl baskı altına almak istediğiyle çok ilgisi var. Piyasa çaresiz şekilde bir düzeltme yapmak için sebep arıyordu. Bu süreçte 10 bin dolardan 60 bin dolara giden herhangi bir şey kesinlikle mantıklı değil. Sadece hedge fonlarımızın getiri oranlarına bir bakın, bu sürdürülebilir değil.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle