Nobel ödüllü ekonomist: BTC uzun süreli ponzi

  Nobel ekonomi ödülü sahibi ekonomist Paul Robin Krugman, kripto paralar hakkında açıklama yapmaya devam ediyor. Bitcoin karşıtı olarak bilinen isim son açıklamasında Bitcoin’i uzun soluklu bir ponzi şeması olarak yorumladı…

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki dalgalanma devam ederken finans dünyasının tanınmış isimleri de değerlendirmeler yapıyor. Bitcoin savunucularının yanı sıra zaman zaman da Bitcoin karşıtı isimlerin görüşleri öne çıkıyor. Nobel ödüllü ekonomist Paul Robin Krugman da bunlardan biri.

  The New York Times sitesinde yayınlanan yazısında Bitcoin için uzun zamandır devam eden bir ponzi şeması (saadet zinciri) değerlendirmesini yaptı. Ünlü ekonomistin bu açıklamaları BTC destekçilerinden tepki çekti. Krugman, Bitcoin’in tamamen spekülatif amaçla kullanıldığını iddia ediyor. 

  “20 Yıl Süren Saadet Zincirleri Var”

  Krugman’ın görüşlerine itiraz eden Bitcoin savunucuları, saadet zincirlerinin 12 yıl boyunca devam etmeyeceğini savunuyor. Buna karşı argümanını paylaşan Krugman ise “Bernie Madoff dolandırıcılığı neredeyse yirmi yıl sürdü ve mali kriz yaşanmasaydı daha da uzayabilirdi.” ifadesini kullandı. 

  BTC icadından beri 12 yıl geçtiğini ve bu sürenin teknoloji açısından asır uzunluğunda sayılabilecek bir süre olduğunu söyleyen Krugman şunları aktardı: “Bitcoin'in spekülatif alım satım işlemleri dışında ödeme aracı olarak kullanıldığı tek durum, kara para aklama veya bilgisayar korsanlarına ödenen fidye gibi yasa dışı faaliyetler.”

  “Bitcoin Hayatımıza Giremedi”

  Köşe yazısında dikkat çekici ifadeler kullanan Nobel ödüllü ekonomist, 2010 yılında iPad’in, 2012 yılında da online görüşme uygulaması Zoom’un tanıtıldığına dikkat çekti. Her iki teknolojinin de günlük yaşamımızda büyük bir yer edindiğini söyleyen ekonomist, Bitcoin için aynı durumu söyleyemeyeceğini vurguladı. 

  Blockchain teknolojileri hakkında pek çok toplantıya katılsa da tatmin edici bir fikir elde edemediğini aktaran ünlü ekonomist şunları ifade etti: “Blockchain ve Bitcoin hangi sorunu çözüyor? Çok daha ucuz ve kullanımı daha kolay teknolojilerin yapamayıp da bunların yapabildikleri ne var? Hala net bir cevap duymadım.” Ünlü ekonomist ayrıca BTC fiyatının son dönemde arttığı için ilgi gördüğünü kaydetti. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle