Kripto Para

Kullanıcıları bezdiren ETH işlem ücretleri düştü

  Lider altcoin Ethereum (ETH) ağındaki işlem ücretleri dip seviyelere çekildi. Altcoin yatırımcılarının gözdesi olan Ethereum fiyatında da indirimli dönemin başlaması, kripto para topluluğunu heyecanlandırdı…

  Ethereum kripto para biriminin fiyatında çalkantılı bir dönenden geçilse de yatırımcılar için önemli fırsatlar da gün yüzüne çıktı. Zaman zaman eleştirilerin hedefi haline gelen Ethereum ağındaki işlem ücretlerinin yüksek olması sorunu geride kalmışa benziyor. ETH ağındaki bu devrin geride kalması, yatırımcılar için de yeni fırsatları gündeme getiriyor. 

  Edinilen bilgilere göre Ethereum ağındaki işlem ücretleri 1 ay önce 200 GWI seviyelerinde görülüyordu. Mevcut verilere bakıldığında işlem ücretlerinde inanılmaz bir gerileme ortaya çıktığı görüldü ve 10 GWEI seviyelerine ulaşıldı. Bu durum deneyimli kripto para yatırımcılarının ve Ethereum takipçilerinin gözünden kaçmadı. 

  ETH Ağında Yüksek İşlem Ücreti Eleştirisi

  Lider altcoin Ethereum fiyatı geçtiğimiz aylarda 4.300 dolar seviyelerine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesine tırmanmıştı. Bu rekor kırmanın arkasındaki sebeplerin NFT ve DeFi çılgınlığı olduğu iddia edilmişti. Ethereum ağını kullanan diğer projeler, fiyatın yükselişine katkı sağlarken aynı zamanda ağ üzerindeki işlemlerin sayısını da arttırmış oluyordu

  İşlem sayısının artması yüzünden zaten tıkanık olması sebebiyle eleştirilen Ethereum ağı iyice tıkanmış duruma gelmişti. Ethereum ağının bu hale gelmesi sonucu tek bir işlem için 200 doları gözden çıkartamayan kullanıcılar, ağı terk etmek veya kullanmamak durumunda kalmıştı. 

  ETH Fiyatıyla Birlikte İşlem Ücretleri de Düştü

  Bu süreçte kripto para piyasasında da sık sık duyduğumuz Binance Smart Chain ve Polkadot gibi alternatif ağlar da fırsatı avantaja çevirdi. Ethereum ağındaki yükselen işlem ücretleri sebebiyle alternatif ağlarda da kullanıcı patlaması yaşandı. Ancak Ethereum ağının yeniden eski haline dönmüş gibi gözükmesi popülerliğin tekrardan artmasına yol açtı. 

  Ethereum ağında 10 GWEI yani yaklaşık 0.60 dolara tekabül eden işlem ücreti, pek çok yatırımcı ve kullanıcı için makul seviye olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra Ethereum işlemlerini 30 saniyede gerçekleştirmek isteyen kullanıcılar 1.25 dolar değerinde ETH ödeyerek bu avantajdan da yararlanabiliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle