Likidite Nedir? Liq ne demek?

  Likidite, finans sektöründe en sık karşılaşılan terimler arasında yer alır. Kripto para sektöründe de sıklıkla kullanılır. Yazımızda kavramından söz edeceğiz. Ayrıca margin trading argosunda sıklıkla kullanılan bir kavram olan ve yeni yatırımcıların sorduğu “liq olmak” “likite olmak” nedir sorularına cevap vereceğiz.

  Likidite Nedir?

  Likidite, alım satım yapılmak istenen varlığın değerinin, büyük bir değişim geçirmeden nakde çevrilebilme kolaylığını anlayabilmektir.  Bir varlık likit durumda ise, kolaylıkla nakde dönüştürülebileceği anlamına gelir. Likit piyasada ise, piyasa içerisinde işlem yapmak isteyen yatırımcıların sayısı oldukça fazladır. 

  Likidite terimi, farklı anlamlarda kullanılabilir. Bir varlığın veya piyasanın likit olup olmadığı ifade edilebilir. Yada örneğin margin trading üzerinden kaldıraçlı işlem yapan bir yatırımcının açtığı pozisyon zarar edip tasfiye edilince “likite oldum” der. “Likite olmak” kripto para ticareti yapanların argosunda, “pozisyonum zarar ile kapandı” anlamına gelmektedir.

  Liq Ne Demek?

  Liq, elde olan fonların, nakde aktarılıp aktarılamayacağını belirleyen kavramdır. Eğer bir varlık liq (likit) durumda ise nakde çevrilmesi son derece kolay olur. Ayrıca kripto para piyasalarında kaldıraçlı, margin işlem yapan bir kullanıcının pozisyonu zarar ile tasfiye olduğunda “liq oldum” der. Argoda “liq olmak” pozisyonun zarar ile kapandığı anlamına da gelir.

  Likidite Olmak Ne Demek? 

  Genelde kaldıraçlı, türev ve opsiyon borsalarında kullanılan bir tabir olan "likidite olmak" tabirinin anlamı: Açılan pozisyonun zarar ile kapatılması ve ortaya konulan teminatın kaybebilmesi demektir.

  Oldukça riskli olan bu tür kaldıraçlı borsalarda açılan işlemlerde yatırımcılar ortaya bir teminat koyarlar. Bu sayede daha büyük miktarda işlemler açmaları mümkün olmaktadır. Ancak işler ters gittiğinde zarar bu gösterilen teminattan karşılanır. Toplam zarar, teminat miktarını geçtiğinde likidite olunur. İşte likidite olmak bunu ifade eder.

  Likidite Ne İşe Yarar?

  Likidite, son derece önemli bir kavramdır. Yatırımcıların, rahatlıkla alım satım gerçekleştirebilmesi için elzemdir. 

  Kripto para piyasasında da, yatırımcılar için büyük öneme sahiptir. Varlıkların değeri arttığında, hemen nakde çevirip kar elde edebilmek için, varlığın likit durumda olması gerekir. Varlık likit durumda değil ise, nakde çevirme işlemi başarısızlıkla sonuçlanır. 

  Piyasanın likit olması da, yatırımların sağlıklı bir biçimde gerçekleşebilmesi için önemlidir. Likit bir piyasada, alım satım yapmak isteyen yatırımcıların sayısı fazladır ve fiyat farkları arasında uçurum bulunmaz.

  Örnek: Bu durumu kısa bir örnekle açıklayabiliriz. Ahmet isimli bir kişinin, 4 farklı kripto paraya sahip olduğunu düşünelim. Bu dört varlık da son günlerde değer kazanmış durumda olsun. Ahmet eğer kar elde etmek istiyorsa, bu kripto paraları, hızlı bir biçimde elden çıkarmalıdır. 

  Ahmet, bu isteğini gerçekleştirebiliyorsa, yani eldeki kripto paraları satmak istediği fiyattan alıcı bulunabiliyorsa, bu varlığın likit olduğuna işaret eder. Böylelikle Ahmet’in gerçekleştirmek istediği işler sekteye uğramaz. 

  Ancak aksi bir durumda, Ahmet eklindeki kripto paraları ya satamayacak, satsa bile istediği fiyatın altında satmak zoruna kalacaktır. Piyasa likit olmadığı takdirde, Ahmet elindeki varlıkları, daha düşük fiyatla satmak zorunda olabilir. Ya da piyasanın likit hale gelmesi için beklemek durumunda kalacaktır. Bu süreyi beklemek istemeyecek olursa da, karının bir kısmından vazgeçmelidir.

  Piyasaların likit olup olmadığını anlayabilmek için, bir takım göstergelerden yararlanmak gerekir. Bunlar alış ve satın arasındaki fark, emir defteri derinliği ve son yirmi dört saat içerisindeki ticaret hacmidir. 

  Ancak bunlar arasında, emir defterleri her zaman doğru sonucu göstermeyebilir. Çünkü otomatik olarak devreye girerler ve tüm şartlar göz önünde bulundurulamaz. 

  Alım satım işlemlerinin gerçekleştirilmesinden önce, piyasaların likit olup olmadığını kontrol etmek önemlidir. Likidite kavramı, finans sektörü içerisindeki ana kavramlar arasında yer alır. 

  Sonuç: Likidite, Finans Sektörü İçin Çok Önemli Bir Terimdir

  Likidite, finans sektörünün en önemli terimleri arasında yer alır. Kripto para sektöründe de kullanılan bu kavram, tüm trader’ların dikkat etmesi gereken bir unsurdur. Piyasanın likit olup olmadığını öğrenmek, karlı bir yatırım için önemli olabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle