Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 24 – 30 Mart 2021

  Lider kripto para birimi Bitcoin’in (BTC) yaşadığı sert düzeltme hareketinden sonra toparlanmaya başladığı haftada altcoin fiyatlarında da olumlu hareketler gözlemlendi. 24 Mart ile 30 Mart arasındaki günlerde kripto para piyasasının önde gelen altcoin projeleri yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Lider altcoin Ethereum (ETH) fiyatında yeniden yükseliş hareketi başlarken, önde gelen kripto para birimleri de bununla birlikte dalgalı bir grafik çizdi. 

  Haftalık altcoin borsa özetine dair önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  24 Mart Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki sert düzeltme hareketinin etkileri, her zaman olduğu gibi altcoin piyasasında daha uzun soluklu oldu. Kripto para piyasasının değerinde yaşanan düşüş, Ethereum başta olmak üzere önde gelen bütün altcoin projelerinde yatırımcıya zor anlar yaşattı. Kripto para uzmanları, altcoin piyasasında yaşanan bu düşüşleri, kripto para piyasasının değer kaybetmesi ve doların güç kazanmasına bağladı. 

  Ethereum fiyatı 24 Mart gününde yüzde 5.13 oranında değer kaybı yaşadı. Uzmanlar ETH fiyatında yeniden 1.582 dolarlı seviyelerin görülmesinin ardından yeni bir yükseliş hareketinin başlayabileceği uyarısında bulundu. Buna paralel olarak Binance Coin (BNB) günlük kaybı yüzde 2.68 olurken, Cardano (ADA) fiyatında yüzde 4.14 oranında düşüş gerçekleşti. Günün kaybedeni ise XRP oldu. Son dönemde olumlu gelişmeler yaşayan XRP bu sert düzeltme hareketinden olumsuz etkilenerek yüzde 12.41 oranında kayıp yaşadı ve adeta çakıldı. 

  25 Mart Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Önde gelen kripto para analisti Elliot Wainman, son paylaştığı videosunda altcoin piyasasında çok büyük dalgalanmaların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Popüler analist ayrıca, kısa vadede patlama yapabilecek altcoin projeleri önerisinde Anchor (ANCT) projesine dikkat çekti. Günün önemli gelişmeleri arasında, IOTA Vakfı kurucu ortağı ve CEO’su Dominik Schiener ise IOTA fiyatında son 3 yılın en yüksek seviyesini gördüklerini açıkları. 

  Perşembe gününde ETH fiyatında sınırlı bir yükseliş görülürken Binance Coin (BNB) fiyatı düzeltme hareketine devam etti. BNB fiyatındaki yüzde 5.77 oranında yaşanan kayıp yatırımcısını üzdü. Cardano (ADA) ve XRP fiyatları ise dünkü düşüş trendinden çabucak sıyrılarak yukarı yönlü hareketine başladı. Her iki kripto para biriminin son dönemde basına yansıyan olumlu haberlere dayanarak fiyatında yükseliş yaşandığı görüldü. 

  26 Mart Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para veri analiz şirketi Glassnode tarafından paylaşılan son rapor altcoin piyasası üzerinde de olumlu etki yarattı. Rapora göre, alım-satım platformlarından çıkan ve artık likit olmadığı kabul edilen kripto paraların sayısı, üç yıldır hiç olmadığı kadar hızlı artıyor. Bu haberin kripto para piyasasında fiyatların yükselme ihtimaline işaret etmesi, piyasa tarafından olumlu karşılandı ve hızlı bir şekilde fiyatlara yansıma gösterdi. 

  Ethereum fiyatı yeni bir ralli başlatarak cuma günü içinde tam yüzde 7.06 oranında değer kazanarak yatırımcısını sevindirdi. Böylelikle lider altcoinin fiyatı yeniden bin 700 dolarlık baraja dayandı. Diğer önde gelen altcoin projelerinde de yüklü miktarda kazançlar görüldü. BNB fiyatı, yüzde 8.85 oranında artarak 254 dolara tırmandı. Son dönemin popüler altcoinlerinden Cardano (ADA) fiyatında yüzde 10.76 artış yaşandı. Cardano CEO’su Charles Hoskinson, akıllı sözleşme teknolojisi duyurusunu yapmasıyla birlikte ADA fiyatında hızlı bir yükseliş rallisi başladı. 

  Kripto para dünyasında altcoin yatırımcılarının en çok tercih ettikleri projelerden olan Cardano CEO’su Hoskinson, beklenen Alonzo hard forku için tarih verdi. Bunun yanı sıra Cardano (ADA) ekibi, NFT pazaryerlerinin ağa gelmesi için bir takım görüşmeler geçekleştirdiği bilgisini paylaştı. Bu gelişmeler ADA fiyatına çok olumlu yansırken yükselen grafik yatırımcıların da yüzünü güldürmeye yetti. Öte yandan Ripple ile SEC arasındaki davada, ibrenin Ripple şirketinden yana döndüğünü gösteren haberlerin basına yansıması XRP fiyatına da olumlu yansıdı. XRP fiyatı cuma gününde yüzde 10.22 oranında değer kazarak önceki kayıplarını geri aldı ve yatırımcısını sevindirdi. 

  27 Mart Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para analisti ve trader’ı John Bollinger, altcoin piyasalarında yerel bir dip aramaya başlama zamanının geldiğini söyledi. Popüler analist, kısa vadede bazı kripto para projelerinde inanılmaz patlamaların yaşanacağına dikkat çekti. Altcoin yatırımcıları bunların hangi projeler olduğunu araştırmaya devam ederken cumartesi gününde piyasaları önemli bir şekilde etkileyebilecek bir haber paylaşımı olmadı. Usta kripto analisti Tyler Swope, NFT ticaret protokolü NFT20 (MUSE) konusunda iyimser olduğunu belirtti

  Altcoin piyasasında Pancakeswap (CAKE) fiyatı, emisyon oylaması sonucunun ardından yükselişe geçti. Bunun dışında önde gelen kripto para birimlerinde ETH fiyatında çok ciddi bir değişiklik meydana gelmezken ADA ve XRP günün kaybedenleri oldu. Her iki kripto para biriminde de kayıplar yüzde 3’ün üzerine çıkmaması sevindirdi. Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance yerel tokenı Binance Coin (BNB) fiyatı ise piyasadaki olumlu görüşlerle yüzde 5.62 oranında değer kazanmasıyla dikkat çekti.

  28 Mart Pazar Altcoin Borsa Özeti 

  MicroStrategy’nin CEO’su Michael Saylor, kripto para piyasasında mevcut düşüşler hakkında dikkat çeken yorumlar yaptı. Bu düşüşlerin yatırımcılar için bir alım fırsatı olduğunu söyleyen ünlü isme pek çok analist de destek veren yorumlarda bulundu. Ethereum için özel olarak tasarlanan Optimism’in mainnet’inin ileri bir tarihe ertelendiği duyuruldu. Bu gelişme lider altcoin Ethereum fiyatını olumsuz etkiledi. ETH pazar gününde yüzde 1.53 oranında değer kaybı yaşadı. 

  Cardano CEO’su Charles Hoskinson’ın yaptığı canlı yayın konuşmaları ile ADA fiyatındaki olumlu görünüm pazar günüde devam etti. Yüzde 1.01 oranında değer kazanan ADA, bir önceki günün kayıplarının yarısına yakınını yatırımcısına geri iade etti. XRP ise çok volatil geçen bir 24 saatten sonra günlük kapanışta yüzde 0.41 oranında kayıp yaşadı. 

  29 Mart Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Güne damgasını vuran haber dünyanın en büyük ödeme şirketlerinden Visa’dan geldi. Visa, kripto para ile ödeme işlemlerini resmen başlattığını duyurdu. Kripto para basınına bomba gibi düşen bu haber başta Bitcoin olmak üzere pek çok kripto para projesinde ciddi yükselişleri beraberinde getirdi. Visa yetkililerinden konu hakkında yapılan açıklamada USDC ile yapılacak transferlerin Ethereum üstünden işlem göreceği belirtildi.

  Bu haberin etkisi ile hareketlenen altcoin piyasasında Ethereum fiyatı yüzde 7.70 oranında değer kazanarak bin 686 dolardan bir gün içinde bin 816 dolara kadar tırmandı. Altcoin yatırımcılarının yüzünü güldüren BNB, ADA, XRP, DOT gibi projelerde ise yüzde 3 civarında bir değer artışı görüldü

  30 Mart Salı Altcoin Borsa Özeti

  DeFi sektörünün önde gelen temsilcilerinden Solana (SOL), en çok kazananlar arasında yer alan alarak Ethereum’un rakibi olduğunu bir kez daha gösterdi. Analistler SOL fiyatında gelecek dönemde yükselişlerin devam edeceğine dair paylaşımlarda bulundu.

  Popüler analist Crypto Potato, nisan ayında patlama yapacağını düşündüğü projelerden hazırladığı listede Cardano, Binance Coin, Solana ve Polkadot (DOT) vurgusu yaptı. Sert düzeltme etkisinden sıyrılan Binance Coin, 30 Mart Salı gününün en çok kazandıran popüler altcoinlerinden biri oldu. BNB fiyatında yüzde 13.19 oranında artış yaşandı. ETH, XRP ve ADA gibi rakiplerinde ise sınırlı yükseliş ve düşüşler yaşandı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle