Kriptopara

5 Basit Adımda Monero Madenciliği: Nedir, Nasıl Yapılır?

  Gizlilik odaklı kripto para birimlerinden olan Monero, yerli yatırımcılar tarafından da ilgiyle karşılanmaktadır. 

  Monero Madenciliği Nedir?

  Monero madenciliği, Madencilerin kazım yaparak XMR kazanması işlemidir. Bilgisayar kullanarak Monero madenciliği yapmak son derece basit olduğu için pek çok kişi bu işlemin yöntemlerini merak etmekte. Bu yazımızda sadece 5 adımda nasıl Monero madenciliği yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz. 

  Monero Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Monero kripto para biriminin madenciliği özel madencilik cihazı gerektirmeden, yeterli donanıma sahip bir bilgisayar kullanılarak kolaylıkla yapılabilmektedir. Bilgisayar veya ekran kartlarınızla Monero madenciliği yapmak için şu basit adımları gerçekleştirmeniz yeterlidir:

  • Ekran kartlarınızı bağlayın.
  • Madencilik sonuçlarını en üst düzeye çıkarmak için bilgisayarınızı düzenleyin
  • Minergate'e Katılın
  • Madenciliğe ve Monero kazanmaya başlayın.

  Görüldüğü üzere Monero madenciliği yapmak gerçekten bu kadar basittir. Her adımda hangi işlemleri gerçekleştirmeniz gerektiğini öğrenmeden önce Monero madenciliği yapmanın avantajlarına da göz atabilirsiniz.

  • Basit Adımda Monero Madenciliği

  Monero madenciliği yapmak için uygun donanıma sahip bilgisayarlara ve ekran kartına sahip olmanız yeterlidir. Bu süreçte gerçekleştirmeniz gereken işlemler son derece basittir. 

  • Ekran Kartı Sürücülerini Güncelleyin 

  Monero madenciliği yapabilmek için Nvidia veya AMD markalı ekran kartlarınızın en güncel sürümüne yükseltmeniz önemlidir. Bu yüzden hangi ekran kartını kullanacaksanız onun resmi web sitesine giderek kartınızın modeline göre en güncel sürümde olduğundan emin olun. 

  • Minergate'de Ücretsiz Hesap Açın

  Dizüstü bilgisayarlar da dahil olmak üzere CPU ve GPU'larınızla kolayca Monero madenciliği yapmak için Minergate'de bir hesabınız olması gerekir. Minergate resmi web sitesine girdikten sonra en üstteki Kaydol düğmesini tıklayın ve ardından hesabınızı geçerli bir e-posta adresi ile güvenli bir parola girin.

  • Minergate Yazılımını İndirin

  Bilgisayarınıza Minergate yazılımını indirmek için resmi siteden indirme butonuna tıklayın ve şu işlemleri gerçekleştirin:

  • Minergate'i kurmak için indirilen dosyayı çalıştırın ve normalde diğer kurulum işlemlerinde yaptığınız gibi yüklemeyi tamamlayın. 
  • Kurulum tamamlandıktan sonra programı çalıştırın, kayıt olduğunuz e-postayı girin ve Madenciliği Başlat'a tıklayın.
  • Ardından, tıklayın sizin için en karlı işlemi arayıp hash işleminizi başlatmak için Akıllı Madenciliği Başlat'a tıklayın.
  • Monero Madencilik Teçhizatınızı En Üst Düzeye Çıkarın

  Nvidia kartlarına sahip madencilik teçhizatlarında, EWBF madencisi ile madencilik yapmak isterseniz, i5 veya i7 seviyesinde bir işlemciniz olmalıdır. Minergate platformu EWBF veya Claymore madencileriyle çalışmamaktadır. Minergate kullanarak CPU'nuzla da madencilik yapabilirsiniz bu yüzden donanımı en üst düzeye çıkarmak avantaj yaratacaktır. 

  • Windows Ayarlarını İnceleyin ve Madenciliğe Başlayın

  Monero madenciliği yaparken sık sık güncelleme almak madencilik sürecini yavaşlatabilir veya sizden habersiz durdurabilir. Madenciliğinizdeki ve ayarlarınızdaki kesintileri en aza indirmek için Windows Güncellemelerini de devre dışı bırakmanız gerekebilir.

  Windows ince ayarlarınızı tamamladıktan sonra, oluşturduğunuz .bat dosyasına çift tıklayarak madenciyi çalıştırın. Windows bir güvenlik duvarı onay mesajı açarsa, gerekli onayı sağlayın. Son olarak Claymore CryptoNote madencisinin Monero için hash işlemini çalıştırması ile kazanmaya başlayın.

  Monero Madenciliğinin Avantajları Neler?

  Monero madenciliği son dönemde yerli kripto para destekçileri tarafından da tercih edilmektedir. Monero madenciliği yapmanın avantajları genel anlamda şunlardır:

  • Birincisi, madencilik işlemi yeni üst düzey bir GPU satın alımını sübvanse etmenin harika bir yolu olabilir.
  • İkincisi, Monero kolayca Bitcoin (BTC) ile takas edilir. Bitcoin'de yavaş yavaş birikim yapmak istiyorsanız en ucuz ve avantajlı yöntemlerin başında gelir. 
  • Ayrıca BTC kolayca nakit olarak satılabildiği için Monero madenciliği banka hesabınızı dolaylı yoldan doldurmanın veya nakit kazanmanın iyi bir yoludur.
  • Son olarak, CryptoNote algoritmasına dayanan Monero madenciliği, hem Ethash Dagger Hashimoto paralarından (Ethereum, Ethereum Classic, UBQ) hem de Equihash paralarından (Zcash, Zencash, Hush) daha az elektrik harcar.

  Sonuç Olarak

  Gizlilik odaklı kripto para birimlerinden Monero madenciliği yapmak bu kadar basittir. Bitcoin’e kolaylıkla çevrilebilen Monero madenciliği yaparak avantajlardan yararlanabilir ve kazanç elde edebilirsiniz.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle