Monero (XMR) Coin Nedir, Nasıl Alınır? Hangi Borsada Var?

  Merkezi olmayan kripto para birimlerinin yaygın kullanımı Monero (XMR) gibi projelerin güçlenmesini sağlamayı başarmıştır. Kripto topluluklarında ilk sıralara yükselen varlıklardan biri olan XMR ise piyasa hareketiyle yeniden beklentilerini karşılama eğilimi göstermektedir. Doğru bir yatırım stratejisi için proje detaylarını öğrenmek ve Monero (XMR) hakkında fikir sahibi olmak isteyenler için tüm detayları bir araya getirdik. 

  Monero (XMR) Coin Nedir?

  Monero (XMR), özel, güvenli ve takip edilmez bir kripto para birimidir. Daha geniş bir ifadeyle mali durumunuzu gizli ve güvende tutan özel ve merkeziyetsiz bir varlık olarak tanımlanmaktadır. Açık kaynaklı ve gizlilik odaklı bir dijital para birimidir ve şeffaf olmayacak şekilde tasarlanmış bir blok zincir üzerinde inşa edilmiştir. Hiçbir kullanıcı diğerlerinin bakiyesini veya işlemini göremediği için para ve gizliliğin kontrolünü tamamen kullanıcıya veren bir dijital varlıktır. 

  Monero (XMR) Projesi ve Whitepaper

  18 Nisan 2014 yılında ByteCoin çatallanması olarak ortaya çıkan Monero (XMR), finansal durumu gizli ve güvende tutan özel ve merkezi olmayan bir kripto para birimi olarak ortaya çıkmıştır. Monero, çember imzalar ve saklı adresler kullanarak, gizlilik odaklı bir para birimi olarak çalışma amacıyla ortaya çıkmıştır. Ayrıca Monero, CryptoNote protokolünü teel alan ve Bitcoin’in aksine daha dinamik blok boyutları ve ücretlerle çalışmaktadır. 

  Projenin asıl ortaya çıkmasında ise gizlilik esastır. Bitcoin ve Ethereum gibi mevcut kripto para birimlerinin çoğunda görülen şeffaf blok zincir, işlemlerin dünyanın herhangi bir yerindeki tarafından doğrulanabilir ve izlenebilmektedir. Monero ise bu sorunu ortadan kaldırarak tamamen kullanıcıların anonimliğini sağlamak için çeşitli gizlilik artırıcı teknolojiler kullanılmaktadır. Ortaya çıkış amacı ve proje hakkında merak edilen diğer detaylara: https://www.getmonero.org/ bağlantı adresini kullanarak hızlı erişim sağlayabilirsiniz.  

  Monero (XMR) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Monero, merkezi olmayan topluluk odaklı bir projedir. CCS (Community Crowdfunding System), üyelerin dahil olmasını ve tekliflerin finanse edilmesini sağlamaktadır. Anonim geliştiriciler tarafından ortaya çıkarılan projenin çekirdek ekibi, merkezileşmenin kaçınılmaz olduğu altyapıyı yönetir ve sürdürür. Çekirdek ekip ayrıca herhangi bir maddi tazminat almamıştır. Kapalı bir çalışma grubudur ve davet edilmedikçe katılmak mümkün değildir. 

  Topluluk, geliştirme çalışma grubu, web sitesi çalışma grubu, yerleştirme çalışma grubu, Monero sosyal yardımı, araştırma laboratuvarı, kötü amaçlı yazılıma müdahale çalışma grubu gibi birçok farklı grup tarafından bağımsız olarak yönetim, güvenlik ve geliştirmeler yapılmaktadır. 

  Monero (XMR) Kullanım Alanları Neler?

  Monero (XMR), üst düzey gizlilik ve anonimlik sunan bir kripto para birimi olarak farklı birçok işlem için kullanılabilmektedir. Dünyanın her yerinden başka bir yerine hızlı, ucuz ödemeler yapılmasını sağlayan elektronik para birimi olarak kullanılmaktadır. Anonimlik ve değiştirilebilirlik elde etmek için işlemleri gizleyen ve gizliliği artıran teknolojilere sahip halka açık bir dağıtılmış defter kullanmaktadır. Bu yönüyle çok amaçlı bir kripto para birimi olarak geniş bir kullanım alanına sahiptir.  

  Monero (XMR) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Monero, gizliliğe ve sansüre dayanıklı işlemler odaklanan önemli bir kripto para birimi olarak benzersiz özelliklere sahiptir. Diğer blok zincirlerin aksine şeffaf olmayacak biçimde tasarlanmıştır. Bu sayede başkaları tarafından doğrulanabilme ve izlenebilme işleminden muaftır. Her Monero işleminin mahram ve takip edilmez oluşu projenin en benzersiz özellikleri arasında yer almaktadır. Monero (XMR) projesinin rakiplerinden ayrılmasını ve güçlü duruş sergilemesini sağlayan başlıca özellikler ise kısaca şunlardır:

  • Gönderici ve alıcı adreslerinin dışında gönderilen miktarı da korumak için kriptografi kullanmaktadır. 
  • Saklı adresler, her işlem sırasında tek kullanımlık olarak üretilen rastgele adreslerden oluşmaktadır. 
  • Çember korumalı işlemler ayrıca işlem tutarının gizlemesini sağlanmaktadır. 
  • Monero madenciliği tek başına ya da bir madencilik havuzuna katılarak yapılabilmektedir.  

  Güncel XMR Coin Fiyatı

  Güncel durumda 1 XMR fiyatı %monero+try% TL. Döviz cinsinden ise %monero+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Monero 24 saatte %monero+yuzde%.

  XMR Coin fiyatı proje hedefine ve güvenilirliğine bağlı olarak çelişkili bir grafik izlemektedir. En son Mayıs 2021’de 517.62 USD seviyesi ile tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan XMR, sadece 1 yıldan daha kısa bir sürede 230 USD’nin altına kadar bir geri çekilme yaşamıştır. Fiyatında görülen bu oynaklığın temel sebebi piyasa belirsizlikleri olarak gösterilebilir. İşlem yapmadan önce mevcut formasyona göre direnç ve destek noktalarını belirleyerek riski hesaplamanız önerilmektedir. 

  Monero (XMR) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Monero (XMR) projesine yatırım yapmadan önce proje hakkında öne çıkan güçlü ve zayıf yönleri incelemeniz tavsiye edilmektedir. Proje hakkında tüm detaylar hakkında bilgi sahibi olmadan ve piyasa risklerini göz ardı ederek yapacağınız işlemler yatırımlarınızı kaybetmenize neden olabilir. Her kripto projesi gibi Monero’da artıları ve eksileri olan bir projedir. Monero (XMR) Coin projesinin avantajları ise kısaca şöyle özetlenebilir:

  • Gizliliği ön planda tutar ve gönderici – alıcı adresleri ile miktarlar koruma altına alınmaktadır. 
  • Sansür riskli olmadan her zaman kabul edilebilir. 
  • Dünya genelinde hızlı ve ucuz ödemeler yapılmasını sağlar. 

  Monero (XMR) Coin dezavantajları:

  • Herkes için gizli ve güvenlik odaklı işlem imkanı sunması kötü niyetli işlemeler gerçekleştirilmesi için zemin hazırlar. 
  • XMR ise fiyat dalgalanmaları ile riskli bir yatırım aracıdır. 

  XMR Coin Hangi Borsalarda Var?

  Monero (XMR) Coin, işlem hacmi ve piyasa değeri ile öne gelen birçok kripto para borsasında listelenmektedir. Monero (XMR) satışı yapan, erişime açık ve güvenilir tüm kripto para borsalarından satın alınabilmektedir. Farklı işlem çiftleri ile ticaretine olanak verilmektedir. Monero (XMR) Coin listeleyen borsalar kısaca şunlardır:

  • Binance
  • KuCoin
  • Gate.io
  • OKX
  • Bybit
  • Huobi Global
  • Phemex

  XMR Coin Piyasa Bilgileri

  Monero (XMR), CoinMarketCap verilerine göre 2022 yılında ilk 50 kripto para biriminin içinde yer almaktadır. XMR maksimum arzı açıklanmamıştır. Toplamda ise 18 milyonun üzerinde XMR toplam arzı bulunmaktadır. Piyasa değeri ve işlem hacmi ile her geçen gün iyi bir konum elde eden XMR, uzun vadede ise daha fazla gizlilik odaklı ve merkeziyetsiz işlemlere olan ihtiyacın artmasına bağlı olarak konumunu iyileştirmesi beklenmektedir. 

  Monero (XMR) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Monero (XMR) Coin satın almak için dünyanın önde gelen borsalarını kullanabilirsiniz. Monero (XMR) satın almak için şu adımlar takip edilmektedir:

  • 1. Adım: XMR listelenen borsalardan birine erişim sağlayın.
  • 2. Adım: Hesap açılış işlemlerini başlatın.
  • 3. Adım: Aktivasyon sonrasında bakiye aktarın.
  • 4. Adım: XMR fiyatı üzerinden BUSD, USDT, BTC çiftleri ile işlem yapın. 
  • 5. Adım: Güvenilir cüzdanlarda veya borsa hesabında saklayabilirsiniz. 

  Özet Olarak

  Genel hatlarıyla Monero, finansal durumunuzu ve işlemlerinizi gizli ve güvende tutan, özel ve merkezi olmayan bir kripto projesi olarak değerlendirilmektedir. Sahip olduğu bu özellik ciddi bir piyasa başarısına sahip olmasını destekler. Topluluk odaklıdır ve gelişime açıktır. Uzun dönem pozisyonunda Monero (XMR) Coin geleceği için beklentilerin büyük kısmı pozitif bir eğilim göstermektedir. Merkeziyetsiz, ucuz, hızlı, güvenli ve gizli finansal işlemlere olan ihtiyacın her geçen gün artmasıyla projenin güç kazanması beklenmektedir. Piyasa görünümünde ise belirsizlikler nedeniyle risk faktörü ve volatilite yüksek görülmüştür. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle