Kriptopara

Madencilik İle Kazanç İmkanı Tanıyan En Popüler 5 Coin

  Özellikle 2021 yılında, büyüyen kripto para sektörü ile birlikte daha popüler bir hale gelen kripto para madenciliği (mining), birçok kripto para kullanıcısının ilgi alanına girmeyi başarmıştır. Kripto paraların çeşitlerine göre madencilik gelirleri de değişiklik gösterebilmektedir. Bu yazımızda, kripto para madenciliği ile kazanç imkanı sunan en popüler kripto paraları sizler için bir araya getirdik!

  Kripto Para Madenciliği (Coin Mining) Nedir

  Kripto para madenciliği (coin mining), belli zaman aralıklarında kullanıcıların söz konusu kripto parayı üretmelerine (çıkarmalarına) verilen isimdir. Kripto para madenciliği, getirdiği kazançlar ile mining yapan kullanıcılara belli miktarlarda kazanç sağlamaktadır. Ancak bu kazançların yanı sıra kripto para madenciliğinin belli maliyetleri de vardır. Genel olarak, kripto para madenciliği için güçlü bir donanıma sahip olmak gerekmektedir.

  Madencilik Nasıl Yapılıyor?

  Coin mining, daha teknik bir anlatımda, kripto para birimi işlemlerinin, bir blok zincire kaydedilme olayıdır. Blok zinciri, merkezi olan bir finansal varlığın aksine, bağımsız bir topluluk tarafından paylaşılan ve sürdürülen bir veritabanıdır. İlk kripto para madencilik örneğini, Satoshi Nakamoto göstermiştir. Nakatomo, insanları yeni üretilen Bitcoin ile ödüllendirerek, Bitcoin blok zincirini sürdürmeyi teşvik etmiştir. Günümüzde, Bitcoin madenciliğinin kârlılık oranları değişkenlik göstermektedir.

  Ethereum (ETH) Madenciliği

  Piyasa değeri bakımından en büyük 2. kripto para birimi olan Ethereum (ETH), bireysel madencilik yapan kullanıcılara en çok kazanç getiren kripto paralardan biridir. Örneğin Bitcoin madenciliğinde binlerce ASIC madencisine, soğutma sistemlerine, elektrik maliyetlerine ihtiyaç duymaktadır. ETH madenciliğinde ise GPU cihazlarla dahi madencilik yapılabilmektedir. Bu da Ethereum’u, madencilik ile kazanç imkanı tanıyan en popüler kripto paralardan biri yapmaktadır.

  Bitcoin Cash (BCH) Madenciliği

  Bitcoin Cash (BCH) madencileri, bir bloğu tamamladıklarında daha önce kullanılmamış olan BCH’ler ile ödüllendirilmektedir. Bitcoin Cash madenciliğinde kullanıcılar, blok başına belli sayılarda BCH almaktadır. Bu noktada, BCH madenciliğinde, BCH’nin güncel fiyat ve piyasa değeri verileri kazancın oranını belirlemektedir. Ayrıca BCH madencileri, bloğa ait işlem komisyonlarının da sahibi olmaktadır.

  Monero (XMR) Madenciliği

  Monero (XMR), Bytecoin hard forku ile ortaya çıkmış olan, odağında gizliliğin olduğu bir kripto para birimidir. Monero ağı, Monero’ya özgü ASIC ekipmanlarının geliştirilmesini önlemek amacı ile özel olarak tasarlanmıştır. Bu nedenle de ev ortamında XMR madenciliği yapmak oldukça kolay ve mümkündür. XMR madenciliği için uzmanlar, resmi Monero GUI istemcisinin kullanılmasını önermektedir. Ardından MultiMiner gibi Monero’yu destekleyen mining yazılımları ile XMR madenciliği yapılabilmektedir.

  Grin (GRIN) Madenciliği

  Ocak 2019 döneminde piyasaya sürülen Grin (GRIN) de tıpkı Monero gibi odağına ilk olarak gizliliği almıştır. Öte yandan ölçeklenebilirliği de odağına alan Grin blok zinciri, işlem gizliliğini desteklemek amacıyla MimbleWimble algoritmasını kullanmaktadır. Grin blok zincirinin en önemli özelliği ise ASIC dirençli Proof of Work (PoW) algoritmasına sahip olmasıdır. Grin geliştiricileri, ASIC geliştirilmesini minimum seviyeye indirmek için Grin ağına özel, 6 ayda bir hard fork gerçekleşmesini sağlayan bir kod yazmışlardır. Ayrıca Grin madenciliğinde de GPU mining desteklenmektedir. Ev ortamında madencilik için Grin, iyi bir seçenek olabilir.

  Ravencoin (RVN) Madenciliği

  Ravencoin (RVN), Bitcoin (BTC) kodlarının bir çatalı olarak piyasaya sürülmüş ve kaynak kodlu optimize edilmiş bir Blockchain ağıdır. Ravencoin’in KAWPOW algoritması, ASIC dirençli bir şekilde tasarlanmıştır. RVN mining, GPU donanımı ile yapılabilmektedir. Ev ortamında yapılabilecek madencilik için RVN tercih edilebilir.

  Sonuç Olarak

  Kripto para piyasalarında, kripto para alım-satımı dışında çeşitli yollarla gelir elde etmek mümkündür. Bunlardan biri de dolaşımdaki kripto paraların madenciliğini yaparak, madencilik ödülleri kazanmaktır. Burada, madencilik yöntemi ile kazanç getiren en popüler kripto paralar arasından; Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Monero (XMR), Grin (GRIN) ve Ravencoin (RVN) madenciliğine odaklanılmıştır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle