Yasakların sonu ne olacak? “BTC yasadışı ilan edilebilir”

  Kripto para sektörünün günden güne popülerleşmeye devam ettiği bu süreçte kripto para yasakları da en çok tartışma yaratan konular arasında yer alıyor. Ülkelerden kripto para alanına yönelik yeni yasaklama adımlarının gelmeye devam ettiği bu dönemde ünlü yatırımcı Jim Rogers konu ile ilgili görüşlerini açıkladı.

  Jim Rogers son dönemlerde paraların giderek dijitalleştiğini hatırlattığı açıklamasında sürecin aynı şekilde devam edeceğini belirtti. Ünlü yatırımcı dijitalleşmenin artacağını ve kripto para birimlerinin daha popüler hale geleceğini kabul etmekle beraber hükümetlerin bu konudaki yaptırımları ile ilgili endişeli. Rogers hükümetlerin kendi kontrolleri dışındaki dijital paraları yasa dışı ilan edeceğini iddia ediyor.

  Jim Rogers açıklamalarında hükümetlerin çoğunun dijital para çıkarmak için harekete geçtiğini belirtti. Çin’de CBDC çalışmalarının ileri bir noktada olduğunu belirten Rogers ABD gibi birçok ülkede de konu ile ilgili çalışmalar yapıldığını hatırlattı. Hükümetlerin CBDC’lere sıcak baktığını kabul eden ünlü isim, kripto paraların ise yasaklanacağını iddia ediyor. Hükümetlerin finansal sistem üzerindeki tekellerinin kaybetmek istemediğini belirten Rogers, kripto paraların iyice yaygınlaşmalarının ardından yasaklanacaklarını iddia etti. 

  Kripto para yasaklarında son hamle Türkiye’den geldi

  Jim Rogers açıklamalarına hükümetlerin kripto paraları yasaklayacaklarından emin konuştu. Bununla beraber alan özel yasaklar da yavaş yavaş gündeme gelmeye başladı. Kripto para ilgisinin hızla artmaya başladığı Türkiye’de kripto paralar ile ödeme yapılması yasaklandı. TCMB tarafından çıkarılan yönetmelikle kripto paralar ile ödeme yapılmasının yasaklandığı açıklandı.

  Türkiye’de kripto para ödeme hizmetlerinin yasaklanmasının tüketici güvenliğini korumak için yapıldığını belirtildi. Bununla beraber Jim Rogers bu tür adımların başlangıç olduğunu ve hükümetlerin merkezi konumlarını kaybetmemek için kripto paraları yasakladığını iddia ediyor.

  ABD’de kripto paraların yasal çerçevesi için hazırlıklar başladı

  Türkiye’de kripto para ödemeleri yasaklanmakla beraber konu ile ilgili yeni bir hamle de ABD’den geldi. Bazı kaynaklardan alınan bilgiler ABD hükümetinin kripto paraların yasal çerçevesinin belirlemek için harekete geçtiğini gösteriyor.

  Kripto para yasakları ile ilgili dünyada birçok örnek bulunmakla beraber kripto para sektörünün önde gelen isimleri bu yasakların mümkün olmadığını iddia ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle