Kripto Para

NFT satışları Ağustos’ta inanması güç rekorlar kırdı!

  2021 yılında kripto para piyasalarının büyümesi ile birlikte rekor büyümeler elde eden NFT (non-fungible-token) pazarı, Ağustos ayında şimdiden bir rekor kırdı. Ağustos ayında yatırımcılar NFT satın almak için neredeyse 900 milyon dolar harcadı.

  Kripto para piyasaları genel tabloda, Mart 2020’den sonra kademeli olarak büyümeler elde etti. Covid-19 salgınının tüm ekonomi piyasalarını sarsması ile birlikte Mart 2020’de kripto para piyasaları da bir çöküş yaşadı. Bu dönemde Bitcoin (BTC) 3 bin 700 dolar bandına kadar geriledi. Ardından yıl boyunca pandemi krizini fırsata çeviren kripto paralar, kademeli ve yavaş büyümeler elde etti. Aralık ayından sonra bu yavaş büyümeler çok ciddi şekilde hızlanarak devam etti. 2021 yılının ilk 4 ayında ise piyasada kısa sürelerde rekorlar üzerine rekorlar kırıldı.

  1 Ayda NFT Ürünlere Neredeyse 900 Milyon Dolar Harcandı

  Kripto para piyasalarındaki ani büyüme, piyasaların uzandığı hemen hemen her alana da etki etti. NFT (non-fungible-token) sektörü de bu büyümeden payını çok ciddi ölçülerde aldı. Özellikle Mayıs ayında tüm dünyada ana akımda yoğun şekilde yer almaya başlayan NFT pazarı daha sonra durgunluk dönemine girmiş olsa da Ağustos ayında adeta yeniden şahlandı.  Varlık izleme platformu Nonfungible verilerine göre Ağustos ayı NFT satışları için rekor verilerle kapanma yolunda ilerliyor. Verilere göre son 1 aylık süreçte yatırımcılar NFT satın almak için neredeyse 900 milyon dolar harcadı.

  Yeni Rekor, Bir Öncekinin Neredeyse 3 Katı

  Nonfungible verilerine göre Ağustos ayı içinde NFT satışları için 896 milyon dolar harcandı. Ağustos sonuna kadar NFT satışlarının 900 milyon dolar seviyesini aşması bekleniyor. Bu olası artış, NFT satışları için tüm zamanların rekoru olacağı anlamına geliyor. Aslında NFT satışları çoktan rekor boyutlara ulaştı. Zira bir önceki rekor, Mayıs ayında 255 milyon dolar ile kırılmıştı. Bu olası artış, söz konusu rekorda 3 katlık bir büyüme anlamına geliyor.

  Sadece CryptoPunk NFT Ürünlerine 397 Milyon Dolar Harcandı

  Cryptoslam verilerine göre Ağustos ayında CryptoPunks’a toplamda 397 milyon dolar harcandı. Verilere göre her bir CryptoPunks ürünü ortalama 214 bin dolara satıldı. Şu ana kadar satılan en pahalı CryptoPunk NFT ürünü ise “maske takan uzaylı” olarak resmedilen 7523 numaralı NFT oldu. Söz konusu ürün 11,5 milyon dolara alıcı buldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle