Kripto Para

Bitcoin’in çevre üzerindeki etkisi incelendi

  Kripto para merkezlerinin enerji tüketimi son dönemlerde sık sık gündemde yer almaya başladı. Küresel bir kriz olan iklim değişikliği etkisini daha fazla hissettirmeye başladı. Bununla beraber başta Bitcoin olmak üzere kripto paralar da karbon ayak izi salınımını artırarak dünya için risk yaratıyor.

  Kripto para piyasasına olan ilgi artmaya devam ediyor. Kripto paralar özellikle 2020 yılından bu yan ciddi yükselişler sergilerken karbon ayak izi konusundaki etkileri ise tartışma yaratmaya başladı. Özellikle kurumsal şirketlerin bir yandan iklim değişikliğini engellemeye yönelik politikalar uygularken diğer yandan Bitcoin yatırımı yapması tartışma yaratıyor.

  Kripto paraların iklim değişikliği üzerindeki etkisine yönelik yapılan son araştırmalar ise ciddi elektrik tüketimini ve karbon ayak izinin salınımını sağlama noktasında kripto paraların yüksek risk barındırdığını gösterdi. Son dönemlerde Bitcoin’in yaşadığı fiyat yükselişlerinin karbon ayak izi salınımı noktasında önemli bir tehlike olduğu ortaya konuldu.

  Hollandalı ekonomist Bitcoin’in karbon ayak izine etkisi ile ilgili verileri paylaştı

  Lider kripto para birimi karmaşık hesaplamalar yapma özelliğine sahip bilgisayarlar tarafından Bitcoin madenciliği ile üretiliyor. Bu hesaplamalar ile Bitcoin çıkarma süresi arasında ise doğrusal bir ilişki var. Ne kadar fazla Bitcoin çıkarılırsa o kadar fazla elektrik tüketimi gerçekleşiyor. Bu konuşa Holllandalı ekonomist Alex de Vries yeni bir çalışma yaptı.

  Ünlü ekonomist Alex de Vries, Bitcoin’in iklim değişikliği üzerindeki etkisini ve karbon ayak izi salınımını ortaya koymak için bir endeks oluşturdu. Bitcoin Enerji Tüketim Endeksi olarak adlandırılan bu endekse göre ise bir Bitcoin çıkarma işlemi sırasında inanılmaz enerji harcanıyor. Ekonomist yaptığı çalışma ile bir Bitcoin çıkarma işlemi ile 700 binden fazla Visa işleminin aynı düzeyde karbon ayak izi salınımı yarattığını ortaya koydu.

  Kurumsal şirketleri politikaları konusunda eleştiri alabilir

  Bitcoin’in karbon ayak izi salınımı yaratması ile ilgili tartışmalar ise kurumsal firmaların bu konuda izledikleri politikaları gündeme getirdi. Başta Tesla olmak üzere Square ve BlackRock gibi birçok şirket iklim değişikliğini yavaşlatmaya ve yok etmeye yönelik politikalar izlerken diğer yandan da Bitcoin yatırımı yapıyor.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle