Kriptopara

LTC Neden Düşüyor? Bilinmeyen Yanlarıyla Litecoin

  Bitcoin’in kardeşi olarak anılan ve neredeyse onun kadar köklü bir geçmişe sahip olan LTC’yi bu yazımızda konu alacağız. Litecoin düşüşünde etkili olan faktörleri ve fiyatı etkileyebilecek diğer konuları ele almaya çalışacağız.

  Litecoin Neden Düşüyor?

  LTC Düşüşünde Bitcoin Hareketlerinin Etkisi

  Bitcoin’in yaşadığı düşüş Litecoin fiyat düşüşünü tetikliyor. BTC geride kalan günlerde bir zirve yaptı. Analistler ise ardından Bitcoin için destek olarak takip edilmesi gereken ilk düzeyi 58.352 dolar olarak açıkladılar. 

  İkinci kritik seviye olan trend desteği ise 52.640 dolar olarak ifade edilmişti. Tüm verilere göre ise destek altında mum kapanışının olması halinde BTC’de düşüş başlayacağı dile getirildi. Bu hareketlerin gerçek olması ardından piyasa yön veren BTC düşüşü Litecoin düşüşünde etkili rol oynuyor. 

  Satış Baskısının Litecoin Düşüşünde Etkisi

  Geride kalan hafta analistler LTC için Harmonik Butterfly Pattern’in kapandığını açıkladılar. Bu açıklama ise teknik olarak satış baskısının doğabileceğini gündeme getirmişti. Analistler LTC’nin satışlara tabi olabileceğini ve ilk olarak 205 dolar düzeyini test edeceğini belirtmişlerdir. 

  Satışlar arzı artmasına sebep olduğu için LTC fiyatlarında değer kaybı gündeme geliyor. 15 Mart 2021 tarihinde analistlerin tahmin ettiği 205 dolar seviyesine gerileyen LTC için düşüş trendinin kısa vadede devam edeceği tahmin ediliyor. 

  Mum Kapanışının LTC Düşüşüne Etkisi

  Geçen hafta analistler LTC’nin 205 dolar seviyesine satış baskısına bağlı gerileyeceğini bildirmişlerdir. Bu hafta kısa vadede devam etmesi düşünülen Litecoin düşüşünün sebebinin ise mum kapanışı olacağı düşünüyor.

  LTC satış baskısı ile düşüşe 170 dolar seviyesine kadar devam ederse, mum grafiği gündeme gelecek. Bu kapsamda 168 dolar fiyat seviyesinin kırılabileceği ve mum kapanışın yapılabileceği açıklandı. Bu tip bir kötü senaryo ise LTC’nin orta vadeli düşüş trendini başlatmasına sebep olabilecek.

  Litecoin’in Düşüşle Savaşacağı Nokta Neresi Olacak?

  Litecoin’in bilinmeyen yanlarından biri mum kapanışlarında düşüş trendlerine cevap vermesidir. Buna bağlı olarak orta vadeli bir düşüş gündemde olsa da tepki niteliğinde bir artışında yaşanacağı analistlerce belirtiliyor.

  LTC mum altında kapanış ile 168 dolar seviyesine yaklaşırsa, 205 dolar desteğinden tepki alabilecek. Analistler bu destek noktasına bağlı olarak tekrara bir yükselişin orta vade ardından başlayabileceğini belirttiler. Bu durumda ise 243 dolarlık hedef fiyata geri dönüş sağlaması bekleniyor. 

  Güncel Litecoin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel 1 LTC fiyatı %litecoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %litecoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Litecoin 24 saatte %litecoin+yuzde%.

  Sonuç

  Litecoin şuan satış baskılarının ve BTC cephesinde 60 bin dolar rekor ardından gündeme gelen düşüşün etkisinde değer kaybediyor. Analistler ise en kötü senaryoda düşüşün orta vadeli olacağını ifade ettiler. 205 dolar desteği ile ilerleyen süreçte 243 dolar düzeyine artış olabileceği belirtiliyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle