Kripto Para

DeFi platformu çaldırdığı kripto paraları geri aldı

  Geçtiğimiz gün Defrost Finance ekibinin yaptığı siber saldırı duyurusu, kripto para basınında geniş yankı bulmuştu. Rug pull şüphesi olan saldırının ardından Defrost Finance ekibi platformdan çalınan varlıklara ulaşmayı başardı…

  Kripto para piyasasındaki belirsizlik devam ederken özellikle merkeziyetsiz finans (DeFi) odaklı projelerde yeni gelişmeler yaşanıyor. Son olarak merkeziyetsiz finans platformu Defrost Finance, geçtiğimiz gün siber saldırıya uğradığını ve müşteri fonlarının çalındığını duyurmuştu. Defrost Finance ekibinden gelen yeni açıklamalar bu fonların geri alındığını gösterdi. 

  DeFi sektöründe hizmet veren platform, geçtiğimiz günlerde V1 ve V2 ürünlerine ayrı ayrı siber saldırı yapıldığını duyurmuştu. Defrost Finance ekibi, V1 saldırısından dolayı kaybedilen müşteri fonlarının geri alındığını açıkladı. Defrost Finance ekibinin çalınan fonları geri almayı başarması, platform kullanıcılarını sevindiren bir gelişme oldu. 

  Çalınan Fonlar Hak Sahiplerine Verilecek

  Defrost Finance geliştiricileri sosyal medya hesabından yaptıkları açıklamada, V1 saldırısı sonrası fonların geri alındığını duyurdu. Bunun üzerine Defrost Finance kullanıcılarının fonları müşterileri teslim edilecek: “Yakında, hak sahiplerine iade edebilmek için saldırıdan önce kimin ne kadar varlığı olduğunu bulma adına zincir üstü verileri taramaya başlayacağız. Kullanıcıların değişken oranlarda varlıkları ve borçları olduğundan bu süreç biraz zaman alabilir.”

  Defrost Finance kullanıcılarını sevindiren bu açıklamanın ardından V2 ürünüyle ilgili duyurular takip edildi. Ekip, ilk saldırının V2 ürünündeki fonları boşaltmak için flash loan olarak gerçekleştiğini açıkladı. V12den yararlanmak isteyen hacker’ların owner key kullandıklarını tespit eden ekibin bir sonraki adımı merak konusu oldu. 

  Kurtarılan Fon Miktarı Açıklanmadı

  Siber saldırı sonrası çalınan müşteri fonlarını geri aldığını duyuran Defrost Finance ekibi, buna rağmen ne kadar fonun kurtarıldığına dair bir miktar belirtmedi. Avalanche blok zincirinde kaldıraçlı trade imkanı sunan protokolün şüpheli açıklamaları kripto topluluğunun da dikkatini çekmişti. 

  Blockchain güvenlik firması Peckshield, dünkü açıklamasında saldırının 12 milyon dolarlık bir rug pull olabileceği ihtimali üzerinde durdu. Bunun ardından başka bir güvenlik şirketi Certik, protokolün ekip üyeleriyle iletişime geçemediğine dikkat çekti. Certik’e göre Defrost Finance’ın siber saldırı olarak tanımladığı olay aslında bir rug pull vakasıydı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle