Kripto Para

Kripto paralar uzaya çıkıyor! Ay’a ilk kim varacak?

  Kripto türev borsası BitMEX ile Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk arasında uzay yarışı başlayacak gibi görünüyor. BitMEX, Ay’a ilk olarak Bitcoin’in (BTC) götürülmesini istiyor, Elon Musk ise Dogecoin’in (DOGE) götürülmesini istiyor. Konu hakkında duyuru yapan BitMEX Musk için “Dogecoin’in baş kahramanı” ifadelerini kullandı.

  Kripto para piyasalarına 2021’de damgasını vuran Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz aylarda Ay’a gerçekten bir kripto para göndermeyi düşündüklerini açıklamıştı. Bu konunun yarattığı heyecanın boyutları daha da büyümeye başladı. Zira konuya bu kez popüler bir kripto türev borsası olan BitMEX de dahil oldu. BitMEX 11 Haziran tarihli açıklamasında, uzay robotiği şirketi olan Astrobotic Technology’ye Ay’a araç gönderme konusunda yardımcı olacağını duyurdu.

  “Yeni Bir Uzay Yarışı Başladı!”

  Astrobotic Technology, 2021 yılının son çeyreğinde Ay’a uzay aracı göndermeyi planlıyor. BitMEX de şirkete bu misyonlarında yardımcı olacak. Ancak BitMEX bu yardımı yaparken bir de uzay aracına fiziksel Bitcoin (BTC) eklemeyi düşünüyor. Türünün tek örneği olan fiziksel Bitcoin’i Ay’a gönderme planlarını açıklayan BitMEX, Elon Musk’tan da “Dogecoin’in baş kahramanı olarak” söz etti. BitMEX açıklamasında ayrıca şu ifadelere yer verdi:

  Köpek temalı paraya karşı değiliz, sadece oraya (Ay’a) ilk önce Bitcoin’i götürmenin daha doğru olacağını düşündük.”

  Elon Musk geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında, SpaceX tarafından Ay’a gönderilecek olan roketlerden birinin içeriğinde, finansmanı Dogecoin ile sağlanmış yük olacağını açıklamıştı. BitMEX Elon Musk’ın bu duyurusunu aldı ve “Yeni bir uzay yarışı başladı!” şeklinde yanıtladı.

  Uzay ve Kripto Paralar

  Öte yandan aslında uzaya kripto para gönderme fikri ilk kez Elon Musk’tan da çıkmadı. Ağustos 2017 döneminde Blockstream, tam olarak benzer bir misyonda olmasa da kripto paraları nispeten uzaya taşımak için bir çalışma gerçekleştirmişti. Blockstream, söz konusu dönemde BTC işlemlerinin uzaydan yanıtlanabilmesi için yörüngeye bir uydu fırlatmıştı.

  Bu çalışmadan 3 yıl sonra Ağustos 2020’de de Kusama ve Robonomics, Kusama ağı ile Dünya ve Mars arasında veri akışı yapabilecek “gezegenler arası tesis” geliştirme hedefinin olduğunu açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle