Kriptopara

Elon Musk Kimdir? Serveti Ne Kadar?

  Kimine göre mühendis, bazen bir hayırsever ve dünyanın en zengin adamı! Elon Musk herkesin konuştuğu adam. Teknoloji ve uzay sektörü girişimcisi olan Elon Musk hakkında bilgileri bu yazımızda sizlere sunacağız. Kripto paraları tek bir sözü ile etkileyebilen ve fiyatlara yön veren Elon Musk aslında kim, ne iş yapıyor, şirketleri, projeleri neler ve serveti ne kadar sorularına bu yazımızda açıklık getireceğiz. 

  Elon Musk Kimdir?

  Elon Musk, dünyaca ünlü SpaceX’in kurucusudur. 28 Haziran 1971’de Güney Afrika’da doğmuştur. Yahudi asıllı olan Elon Musk, 6 kardeşe sahiptir. Doğduğu ülkenin haricinde Kanada ve Birleşik Devletler vatandaşlığına sahiptir. Şuan hala Birleşik Devletler’de yaşayan Elon Musk, The Borring Caompany’nin de kurucusudur. OpenAl ortaklığını yapmış ve ardından burada ilk eş başkan olmuştur. 

  Kraliyet Topluluğu Üyesi

  2018’de Kraliyet topluluğunun bir üyesi olan Elon Musk, 2016 senesinde “Dünyanın En Güçlü İnsanları“ listesine Forbes tarafından 25. kişi olarak eklenmiştir. 2021 senesinde ise dünyanın en zengin insanı olarak biliniyor. Diğer yandan Forbes tarafından yayımlanan en yenilikçi insanlar raporunda da ilk sırada yer almıştır.

  Pennsylvania Üniversitesi Mezunu

  Pennsylvania Üniversitesi’nde eğitim alan Elon Musk, ekonomi alanında lisans yapmıştır. Stanford Üniversitesinde, 1995 senesinde uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri dalında doktora derecesi almıştır. Akademik bir alana yönelmek yerine uzay ve teknoloji sektöründe yer almak için iş dünyasına atılmıştır.

  Elon Musk'ın Serveti Ne Kadar?

  Elon Musk serveti, resmi kayıtlara yansıyan değeri ile 149,1 milyar USD olarak biliniyor. Elon Musk, 2021 senesinde dünyanın en zengin insanı olan Bezos’un servetini 1,5 milyar dolarlık farkla geride bırakarak dünyanın en zengin yeni insanı olmayı başardı. Ona ait şirketlerin sayıları ve gerçekleştirdiği projeler aslında saymakla bitmeyecek düzeyde. Ek ortaklıklar, kripto para rezervleri servetine güç katıyor.

  Elon Musk Ne İş Yapıyor?

  Elon Musk günümüzde kurucusu, CEO’su, mühendislik ve tasarım ofisleri şefi olduğu SpaceX’te görev alıyor. Kurucusu olduğu SpaceX ile havacılık teknolojisine dair araçları üretirken, uzay taşımacılığı hizmetleri veriyor. Kendine ve başka ülkelere ait olan uyduları uzaya taşıyor. 

  Diğer yandan Tesla Motors’a katılarak ürün mimarı olmuş ve günümüzdeki Tesla elektrikli araç modellerini üretmiştir. Hala bu konuda çalışmalara devam ederken, SolarCity adlı Tesla’nın yan kuruluşunu açmıştır. OpenAI üzerinden ise bilgisayar ve beyin yapısını birleştiren arayüzleri, yapay zekayı teşvik edeci projeleri var ediyor. Kurduğu The Boring Company’de ise Hyperloop adlı hızlı ulaşım projelerini yapıyor. Elektrikli araçlara optimize edilmiş yeni yollar, altyapılar ve tünel inşaatları yapmak Elon Musk’un diğer iş dalları arasında yer alıyor.

  Neler Yapmıştır: Şirketleri ve Yaptığı Projeler

  • Elon Musk’ın ilk şirketi Zip2 Corporation olarak bilinir. Bu şirketi kardeşi ile birlikte 1995 senesinde kurmuştur. Çevrimiçi şehir rehberlerini tasarlayan şirket, yüksek beğeni toplamış ve kısa sürede The New York Times için de web site içeriklerini sağlamaya başlamıştır. 
  • 1999 senesinde Elon Musk ve kardeşi Kimbal Musk, Zip2 satışını yapmış ve elde ettikleri kar ile X.com adlı şirketi kurmuşlardır. X.com, çevrimiçi finansal hizmetler sunan bir ödeme platformudur. X.com’un satışı ise PayPal gibi bir yapının ortaya çıkmasını sağlamıştır.
  • Elon Musk, ticari uzay yolculuklarını yapmak amacıyla Space Exploration Technologies Corporation’u kurmuştur. Günümüzde SpaceX olarak anılan şirketle Uluslar Arası Uzay İstasyonu kargo taşımacılığını idare etmiş, Mars ve Ay görevlerine adım atmış, uzaya uydu gönderme görevlerini gerçekleştirmişti. 
  • 22 Mayıs 2012’de ise SpaceX şirketinde Falcon 9 Roketleri departmanını kurarak, insansız kapsülü Ay’a fırlatarak büyük bir başarı elde etmişti. Starlink internet uyduları görevini başlatarak 60 uyduyu 2019 yılının Mayıs ayında uzaya göndermiştir. SolarCity şirketi ile güneş enerjisine entegre konutlar ve araçlar üretmiştir. Tesla Model S, 3 ve Y serilerini tasarlamış ve piyasa sunmuştur.

  Kripto Paralar ile Bağı

  Elon Musk, erken dönemde kripto para yatırımı yapan milyarderler arasında yer alıyor. Diğer yandan kendisini kripto para savunucusu olarak da adlandırmıştır. Kripto paraları destekleyen açıklamaları ve paylaşımları yapan Elon Musk, serveti ile bu piyasada da etkili olmayı başarıyor. Kripto paraları ödeme aracı olarak şirketlerinde kullanması ve piyasaya yön verici açıklamaları yapması ardından piyasa hareketlendirici unvanını almıştır.

  Elon Musk aslında bir sözü ile kripto para piyasasında çarpıcı gelişmelerin yaşanmasını sağlayabiliyor. Bu yüzden analistler ve yatırımcılar ona piyasa yön verici lakabını takıyorlar. Bitcoin’i Tesla için ödeme aracı olarak kullanacağını belirterek BTC fiyatlarını yükseltmişti. Ardından BTC madenciliğin çok enerji tükettiğini öne sürerek, BTC’yi ödeme aracı olarak kullanmaktan vazgeçtiğini belirtip, fiyat düşüşüne sebep olmuştur. Dogecoin savunucuları arasında yer alan Elon Musk onun kısa sürede değer kazanmasını sağlamıştır. Diğer yandan 2021’de Dogecoin geliştiricileri ile aynı proje üzerinden çalışarak DOGE’yi hız ve düşük maliyet konularında iyileştirmeyi hedefliyor. 

  2022 senesinde Doge-1 adlı uyduyu Ay’a göndereceğini açıklayan Elon Musk, kripto para piyasasına yön verirken, kripto parayı galaktik ticaretin para birimi yapmak istiyor.

  Başarılı Bir İş İnsanı ve Dünya'nın En Zenginleri Arasında!

  Elon Musk başarılı bir Üniversite hayatı ardından iş dünyasına atılan ve doğru adımlar ile başarıyı yakalayan Dünya'nın en zengin insanıdır. 2021’de en çok Tesla ve SpaceX şirketleri ile gerçekleştirdiği projeleri ile adından söz ettiriyor. Kripto para piyasası yön vericisi olarak tanınan isim, hala en popüler ve sansasyonel iş insanları arasında yer almaya devam ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle