Kripto Para

Covid-19 varyantı kriptoları kızıla boyadı!

  Kripto para piyasaları 26 Kasım Cuma günü, Bitcoin’in (BTC) yaklaşık 6 bin dolarlık değer kaybı yaşaması ile birlikte kızıla büründü. Piyasada görülen sert değer kayıplarının arkasında ise gündeme gelen Covid-19 varyant haberleri yer aldı.

  Kripto para piyasalarında 26 Kasım Cuma günü tam anlamıyla “Black Friday” (Kara Cuma) yaşandı. Bitcoin, Kasım ayı başlarında gelen ATH seviyeleri sonrası bir düşüş eğilimine girmişti. Günlerdir düşüş eğiliminde hareket eden BTC, daha sonra geçtiğimiz hafta içinde yaşadığı konsolidasyondan yukarı yönlü çıkış sinyalleri de vermeye başlamıştı. 59 bin dolar seviyesinin üzerini test etmeye başlayan ve 60 bin dolara yeniden dokunan Bitcoin, 26 Kasım gününde gelen sert düşüşler ile çok kısa süreler içinde 54 bin dolar bandına kadar geriledi.

  Varyant Haberi Piyasalarda Endişeye Neden Oldu

  Bitcoin’in sert değer kaybı, altcoin piyasasında da etkisini gösterdi ve birçok kripto para birimi beklenmedik ölçülerde değer kaybı yaşadı. Genel anlamda kripto para piyasalarında sert değer kayıplarına neden olan gelişme ise Covid-19 varyantı ile ilgili gündeme gelen haberler oldu. Güney Afrika’da keşfedilen ve “Nu” ismi verilen varyant virüsün, aşılara karşı çok daha dirençli olduğu söylentileri, hem kripto para piyasalarında hem de geleneksel finansal piyasalarda endişelere neden oldu. Oluşan panik havasında da yatırımcılar riskten kaçmak için hızla satış pozisyonuna geçti.

  Yatırımcılar Risk İçeren Varlıklardan Kaçtı

  BBC raporuna göre Güney Afrika’da keşfedilen Covid-19 varyantı, aşılara karşı oldukça dirençli. Öte yandan Almanya’da bir süredir yeniden acil kapanma olasılıkları konuşulmaya başladı ve İngiltere’de de bir süredir vaka sayıları 50 binin üzerinde açıklanmaya başladı. Yaşanan gelişmeler dünya genelinde bir yeni salgın endişesi daha oluşturdu. Oluşan bu endişe ortamında yeniden kapanmaların gelme olasılığı, yatırımcıları risk içeren yatırım varlıklarından kaçmaya zorladı.

  Varyantın Aşılara Çok Dirençli Olabileceği Belirtiliyor

  Varyantın Covid-19 aşılarına karşı etkileri henüz net olarak tespit edilmedi. Ancak bilim insanları bu varyantın, çok sayıda mutasyondan dolayı aşılara karşı çok daha dirençli olabileceği belirtiliyor. Güney Afrika’daki Salgın Müdahale ve Yenilik Merkezi Direktörü Prof. Tulio de Oliviera, yaşanan bu gelişmelerle ilgili olarak “Bu varyant kesinlikle bizi şaşırttı. Evrim üzerinde büyük bir sıçrama… Ve beklediğimiz daha birçok mutasyon var…” sözlerini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle