Kripto Para

Joe Biden, kripto düzenlemelerini vurguladı!

  ABD Hazine Bakanlığı tarafından Başkan Joe Biden’ın 2022 yılına ilişkin bütçe önerisi yayınlandı. Bütçe beklentilerine uygun yeni harcama kalemlerinin yer aldığı öneride kripto paralar için de ayrı bir vurgu yapıldı…

  Kripto para piyasasındaki çalkantılı seyir devam ederken, yatırımcıların gözü kulağı ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanacak 2022 yılı bütçe teklifindeydi. ABD Başkanı Joe Biden’ın planlamasına bağlı olarak bütçede yeni harcama kalemleri de yer aldı. Bunun yanı sıra vergi politikalarında da 2022 yılında genişlemeye gidileceği görüldü.

  Hazine Bakanlığı’nın vergi konusunda kripto paralara ayrı bir parantez açması dikkatlerden kaçmadı: “Kripto varlıklar üzerinden vergi kaçakçılığı hızla büyüyen bir sorundur. Kripto varlık pazarı doğası gereği ABD vergi mükelleflerine offshore kripto borsaları ve cüzdan sağlayıcılarını kullanarak vergilendirilebilir geliri gizleme fırsatı sunuyor.” 

  ABD’de Kripto Para Düzenlemeleri 

  Sektördeki bu tür sorunların giderilmesi amacıyla kripto para borsaları ve saklama cüzdanları da dahil olmak üzere bütün aracı kurumların yükümlülükleri genişletilecek. Buna benzer kripto para düzenleme hedeflerinin yer aldığı teklifin kabul edilmesi halinde 2023 yılından itibaren uygulamalara başlanacak.

  Kripto para borsalarının gelecekteki durumunu yakından ilgilendiren teklifte şu açıklamaya yer verildi: “ABD kripto varlık borsaları ve cüzdan sağlayıcıları gibi kuruluşların bir hesapta tutulan kripto varlıklar ile ilgili rapor verirken pasif varlıklar ve önemli yabancı sahipleriyle ilgili bilgileri rapor etmeleri gerekecektir.”

  Aracıların Raporlama Yükümlülüğü Gündeme Geldi

  ABD Hazine Bakanlığı’nın teklifine göre kripto paralarda raporlama yükümlülükleri de gündeme getirilecek. Vergi uyumu amacıyla kapsamlı bir finansal hesap raporlaması yapısının getirilmesine yönelik raporlama yapma koşulları belirlendi. Buna göre finansal kurumların 600 dolarlık minimum eşiğin üzerindeki farklı transfer türlerine ilişkin verileri raporlaması gerekecek.

  Kripto para dünyasının yakından takip ettiği bu gelişmelerde kripto para borsası ve benzeri aracı kurumlar için de şu açıklamalara yer verildi: “Ayrıca aracı kurumların, vergi mükelleflerinin satın aldığı ve başka bir komisyoncuya transfer ettiği 10 bin dolardan fazla kripto varlıkları da raporlamaları gerekecektir.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle