Çinli yetkililer BTC’yi rahat bırakmıyor: Spekülatif araç!

  Kripto para yatırımcılarının tepkisini çekmeye devam eden Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, yeni açıklamalarda bulundu. Yönetici, Bitcoin ve stablecoinlerin “spekülatif bir araç” haline geldiğini vurguladı…

  Kripto para piyasasına etki eden kararlara imza atan Çin’den yeni bir açıklama daha geldi. Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, kendisine sorulan kripto para sektörüne yönelik soruya ilginç cevaplar verdi. Devlet Konseyi politikaları ile ilgili gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Yifei, Bitcoin ve stablecoinleri hedef aldı. 

  Merkez bankası başkan yardımcısı, BTC ve stablecoin gibi özel dijital paraların finansal güvenlik ve sosyal istikrar açısından riskler barındırdığını ifade etti. Yifei, hem lider kripto para birimi Bitcoin’in hem de stablecoinlerin spekülatif birer araç olduğunu düşünüyor. Ticari kuruluşlar tarafından üretilen ve değeri geleneksel bir varlığa 1:1 oranında sabitlenen stablecoinler de Yifei’nin eleştirilerinden kaçamadı.

  Uluslararası Finans Dünyasında Sorun Yaratabilir

  Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, stablecoinlerin uluslararası para, ödeme ve mutabakat sistemleri için problem yaratabileceğini düşünüyor. Bu konuda kaygı duyduklarını ifade eden yönetici, merkez bankasının adımlarının devam edeceğini kaydetti. Kripto paralara karşı bu kaygılar nedeniyle bazı önlemler almak durumunda kaldıklarını söyledi. 

  Merkez bankası olarak bu sektörlerde gözlem ve incelemeler yapmayı sürdürdüklerini açıklan Yifei’nin açıklamaları kripto para topluluğunda tepki topladı. Hatırlanacağı üzere Çin Merkez Bankası, Pekin’de bir yazılım şirketini kripto para işlemlerinde hizmet vermeye başladığı için kapatma kararı almıştı.

  Dijital Yuan Tartışması

  Fan Yifei, merkez bankası tarafından geliştirilen dijital yuan projesi hakkında da çarpıcı değerlendirmede bulundu. Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, bu konuda kaygı duyduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Dijital merkez bankası paraları finansal aracıları ortadan kaldıracak mı, para politikasını zayıflatacak mı, banka hücumuna yol açacak mı gibi konular, tartışmalı.” Ünlü yönetici bu yüzden dijital yuan test çalışmalarını sürdürdüklerini açıkladı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle