JOE Coin Nedir? JOE Hangi Borsada Var?

  Kripto oyuncularının yakından takip ettiği JOE, bir süredir karışık seyreden piyasalarda gösterdiği hareket ile umut vaat eden projeler arasında yer almıştır. Sunduğu çözüm önerileri ile beklenti yaratan proje, genel piyasa görünümünden sisli havanın dağılması ile atağa geçme potansiyeli taşımaktadır. Son haftalarda yakından takip edilen JOE Coin ve projenin dayandığı temel altyapıları ise sizler için bir araya getirdik. JOE hakkında merak ettiğiniz tüm detaylara yazımızdan ulaşabilirsiniz. 

  JOE Coin Nedir?

  JOE, Trader Joe isimli protokolün yerel kripto para birimi, tokenidir. Joe adlı bu protokol, merkeziyetsiz borsa (DEX) olarak Avalanche (AVAX) blok zinciri üzerinde DeFi hizmetleri sunmaktadır. Bu yönüyle platform takas, stake ve yield farming hizmetleri veren bir merkeziyetsiz borsadır. Bu protokolün kripto para birimi olan JOE ise söz konusu işlemlerin gerçekleştirilmesini sağlayan önemli bir unsurdur. Trader Joe, Avalanche blok zinciri üzerinde önde gelen çok işlevli bir DeFi ticaret platformu olarak tanımlanmıştır. JOE Coin ise Trader Joe’nun sahiplerinin borsa gelirlerinden bir pay ile ödüllendiren yerel simgesidir. Ayrıca Banker Joe ile Trader Joe’nun borç verme protokolü olarak hizmet verilmektedir. 

  JOE Projesi ve Whitepaper

  Trader Joe, merkeziyetsiz borsa olarak AVAX üzerinde inşa edilmiş ve merkeziyetsiz finans (DeFi) hizmetleri sunan önemli bir proje olarak gösterilmektedir. DeFi hizmetleri kapsamında yer alan takas, farming ve stake gibi işlemler için kolaylaştırıcı çözümler sunmaktadır. Trader Joe, Avalanche ağındaki tek duraklı merkezi olmayan ticaret platformudur.

  Projenin teknik makalesine göre projenin ortaya çıkış amacı ise söz konusu merkeziyetsiz işlemlerin kolaylaştırılması yönündedir. Avalanche blok zincirinin yükselen üstünlüğü ile rezonansa girecek benzersiz olduğu kadar gerçekten de yenilikçi bir ticaret platformu yaratma hedefi projenin öne çıkmasını sağlayan en temel faktörler arasında yer almaktadır. Öte yandan merkezi olmayan finans endüstrisinin sınırında küresel ve gelişen kitleye özel hizmet etme hedefi de projenin yaratım sürecinde öne çıkan temel unsurlar arasında yer almaktadır.  

  Herkes için tek noktadan DeFi deneyiminin sağlanması, DeFi’nin sınırlarında yeniliklerle tanışmak ve topluluğun iyileştirilmesi için sınırların zorlanması gibi temel marka değerleri ve proje vizyonu ile güçlü bir altyapı sunmaktadır. Projenin teknik makalesinde de yer verilen detaylara göre Avalanche blok zinciri üzerinde güçlü bir yer edinmeyi hedeflemektedir. Trader Joe ve JOE simgesinin merak ettiğiniz tüm teknik detaylarına ve proje hedeflerine: https://docs.traderjoexyz.com/en/welcome/master resmi bağlantı adresini kullanarak hızlı ve güvenli erişim sağlayabilirsiniz.  

  JOE Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Trader Joe, Haziran 2021’de 0xMurloc ve Cryptofish tarafından adlı iki anonim geliştirici tarafından kurulmuştur. Kurucularından Cryptofish kendini Snowball ve Sherpa Cash gibi Avalanche tabanlı erken dönem projelerde görev alan ve katkı sağlayan yazılımcı ve akıllı sözleşme mühendisi olarak tanımlamaktadır. 0xMurloc ise birçok girişimi hayata geçirmiş ve sorumluluk alabilen ve bir yazılımcı olarak tanımlamaktadır. Grab şirketinde daha önce kıdemli ürün şefi olarak görev almıştır. Proje ekibi, yazılım, pazarlama ve topluluk konularında işbirliği yapan topluluk odaklı geniş bir kitleden oluşmaktadır. Her ne kadar iki isim öne çıksa da projenin gelişiminde birçok kişinin katkısı sunulmaktadır. 

  JOE Kullanım Alanları Neler?

  Trader Joe’nun yerel simgesi olan JOE, birçok farklı işlem için kullanılmaktadır. Merkeziyetsiz finans (DeFi) kapsamında yer alan birçok hizmet için JOE kullanılmaktadır. Takas, stake ve yield farming işlemleri için JOE kullanılmaktadır. Geliştirilmiş stake hizmeti, borsalardaki NFT listelemeleri, JOE Coin teminatlandırılması ve kaldıraçlı işlem gibi seçenekler de bu kapsamda planlanmaktadır. DEX platformu olan Trader Joe üzerinde birçok işlem için JOE kullanılması gerekecektir. Buna ek olarak Banker Joe ile borç verme işlemlerinde de kullanılabilmektedir.  

  JOE Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Trader Joe, Avalanche blok zinciri üzerinde yer alan modern bir DEX olmasıyla dikkat çekmektedir. Teorik olarak birçok platform ile benzerlik gösterse de hem proje vizyonu hem teknik altyapısı hem de genel birçok özelliği ile söz konusu projelerden ayrılmaktadır. Projenin öne çıkmasını sağlayan ve rakiplerinden ayıran bu temel özellikler ise aynı zamanda proje için avantaj da sunmaktadır. 

  JOE projesinin gelişimine de katkı sağlayan ve projeyi benzersiz kılan başlıca özellikler ise kısaca şu şekilde özetlenebilmektedir:

  • DEX platformunda olması gereken tüm fonksiyonlara sahiptir. 
  • Avalanche ekosistemi içinde en büyük DeFi platformuna dönüşmeyi amaçlamaktadır. 
  • Otomatik piyasa yapıcı (AMM) altyapısı ile ticaret olanağına sahiptir. 
  • Trader Joe ile ayrıca limit emirleri, opsiyon ve vadeli işlem gibi seçeneklere de yer verilmektedir. 

  JOE Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Trader Joe, Banker Joe ve JOE ile merkeziyetsiz finans hizmetlerinin genelinde önemli bir söz sahibi olmayı hedeflemektedir. Hem güvenli altyapısı hem de hedefleri kapsamında birçok avantaja sahiptir. Hem platformun hem de JOE simgesinin sahip olduğu başlıca avantajlar ise kısaca şunlardır:

  • Kullanıcı dostu, basit bir arayüze sahiptir. 
  • Sorunsuz erişilebilir ve güçlendirici, yenilikçi, benzersiz bir ticaret deneyimi sağlar. 
  • AMM ile hızlı ve ucuz token swaplarına izin verir. 
  • Likidite havuzları tokenlarının çiftliklere yatırılarak bonus ve ödül kazanma fırsatı sunulur. 
  • Faiz kazanmak için borç verme veya borç alma işlemlerine Banker Joe ile olanak tanır. 

  Trader Joe (JOE) dezavantajlarından bazıları ise şunlardır:

  • JOE, inişli çıkışlı piyasa hareketi nedeniyle riskli bir yatırım aracıdır. 
  • Avalanche üzerinde ortaya çıkacak yeni keşfedilmemiş sorunlar risk yaratabilir. 
  • DeFi, DEX karşıtı piyasa kısıtlamaları nedeniyle kayıp riskine sahiptir.  

  JOE Coin Hangi Borsalarda Var?

  Joe (JOE) listeleyen borsalardan bazıları kısaca şunlardır:

  • Binance
  • FTX
  • Gate.io
  • OKX
  • MEXC

  JOE Coin Piyasa Bilgileri

  Piyasa bilgilerine göre toplam JOE arzı 500 milyon seviyesinde belirlenmiştir. Diğer tokenlardan farklı olarak ön satış, özel satış veya ön listeleme gibi etkinlikler olmadan başlatılmıştır. JOE Coin dağılımı ise şu şekilde belirlenmiştir:

  • Likidite Sağlayıcıları - %50 
  • Hazine - %20
  • Ekip - %20
  • Gelecek Yatırımcılar - %10 

  JOE Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Joe (JOE) satın almak isteyen yatırımcılar basit birkaç adımda işlem yapabilmektedir. JOE satın almak için şu adımlar takip edilebilir:

  • 1. Adım: JOE listeleyen güvenli borsaya girilir. 
  • 2. Adım: Borsaya kayıt işlemleri tamamlanır: 
  • 3. Adım: Doğrulama adımları sonrasında hesaba bakiye tanımlanır. 
  • 4. Adım: BUSD, USDT, USD, ETH, BTC gibi işlem çiftleri ile alım emri verilebilir. 
  • 5. Adım: Alım sonrasında uygun pozisyonda işlem yapmak için güvenli hesaplarda saklanır. 

  Özet Olarak

  Trader Joe, merkeziyetsiz finans hizmetlerinin gelecekte çok daha popüler bir hale gelmesiyle güç kazanması muhtemel projeler arasında gösterilmektedir. Hali hazırda güçlü bir altyapı ve vizyon ile yoluna devam etmektedir. JOE simgesi ile piyasalarda genel bir belirsizlik hali olması nedeniyle riskler görülse de uzun vadede olumlu bir grafik çizmektedir. DeFi işlemlerine ilgi duyan ve merkeziyetsiz finans dünyasının gelecekte içinde yer almak isteyenlerin destekleyebilecekleri alternatif projeler arasında yer almaktadır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle