Kripto Para

Biden “Fed” açıklaması yaptı, BTC değer kaybetti

  Kripto para piyasalarında gözler bir süredir ABD Başkanı Joe Biden’ın yapacağı açıklamadaydı. Biden, beklenen açıklamayı yaptı ve yeni görev döneminde ABD Merkez Bankası’na (Fed) kimin başkanlık edeceğini açıkladı. Biden’ın açıklamaları ile birlikte kripto para piyasalarında değer kayıpları yaşandı.

  Kripto para piyasaları bir süredir dalgalı fiyat hareketleri sergiliyor. Önceki hafta Bitcoin (BTC) 69 bin dolar seviyesine dokunarak ATH belirledi ve geçtiğimiz hafta BTC, 55 bin dolar bandına kadar sarktı. Piyasalarda devam eden volatilite, hafta sonunda BTC’nin 60 bin dolar bandında denge bulması ile azalmıştı. Ancak yeni haftada değer kayıpları bir kez daha kendisini gösterdi. Bitcoin, dengelendiği fiyat seviyesini yeniden kaybetti ve bu kez düşüşlerde, ABD Başkanı Joe Biden’ın yapmış olduğu açıklamalar etkili oldu.

  Biden’ın Konuşması ile Değer Kayıpları Görüldü

  Kripto para piyasalarında ve geleneksel finans piyasalarında gözler bir süredir Joe Biden’ın, ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı ile ilgili yapacağı açıklamalardaydı. Biden, yeni dönemde de Fed’e başkanlık edecek kişinin Jerome Powell olduğunu açıkladı. Jerome Powell’ın görevine devam edeceğinin açıklanması ile birlikte gelen diğer açıklamalar, Bitcoin ve beraberinde birçok altcoinde değer kayıplarını tetikledi.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Karar, Fed’in Politika Başarısı Olarak Değerlendiriliyor

  Joe Biden, Fed Başkanı Jerome Powell’ı Federal Rezerv Sistemi Yönetim Kurulu Başkanı olarak 4 yıl daha görevlendirdi. Beyaz Saray’dan 22 Kasım Pazartesi günü gelen açıklamada, Biden’ın görev sonuna yaklaşan Powell’ı tekrar aday göstereceği duyuruldu. Karar öncesinde Jerome Powell’ın görev süresi Şubat 2022’de sona erecekti. Joe Biden’ın, Fed ile ilgili almış olduğu bu karar, Fed’in istikrar ve güven sağlamış olmasından kaynaklanıyor ve bu karar Fed politikalarının bir başarısı olarak değerlendiriliyor.

  Biden’ın “Düzenleme” Açıklaması Endişe Oluşturdu

  Jerome Powell ile ilgili açıklamalarda bulunan Joe Biden, Pazartesi günü TSİ 22.30 sularındaki açıklamasında “Powell, kripto paralar dahil tüm finansal düzenlemelerde aktif rol alacak” dedi. Biden’ın, kripto paralar alanındaki düzenlemeler ile ilgili yapmış olduğu bu açıklama, piyasalarda endişeyi ve satışları da birlikte getirdi. ABD şu ana kadar kripto para alanında sert düzenleme kararları almadı. Ancak birçok yatırımcı, bu söylemlerden doğan endişe ile piyasalarda satış baskısı oluşturdu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle