Kriptopara

Kripto Para Borsalarında Sık Görülen 6 Hata

  Kripto para borsalarında sıklıkla öne çıkan hatalar aslında yatırımcıların yanlış verdikleri kararlardan kaynaklanıyor. Tüm kripto bakiyesini sanal cüzdanda tutma, aceleci davranmak, tek bir kripto paraya fanatik şekilde bağlanma, all-in hatası, arbitrajı düşünmeme gibi bir çok hata sıralanabilir. Tüm bu hataları geniş bir çerçevede bu yazımızda ele alacağız.

  Tek Kripto Para Üzerinde Israrcı Olma

  Kripto para borsalarında alım-satım yaparken tekbir kripto para üzerinden işlem yapmakta ısrarcı olmamak gerekir. Belirli yatırımcılar kripto paralara birer savunucu konumda bağlanırlar. Bu işlem özellikle BTC yatırımcıları arasında gelişir. 

  Duygusal açıdan bir kripto paranın savunucusu olmak aynı zamanda değer kaybı koşullarında hala ona yatırım yapmak zorunda olunduğunu hissettirir. Analistler bu davranışın kripto para borsalarında sıklıkla görüldüğünü ifade ediyorlar. Yatırımcıların benimsediği davranışın yanlış olduğunu ve riskleri görmeyi önlediğini savunuyorlar.

  Aceleci ve Telaşlı Davranmak

  Kripto para borsalarından alım-satım yaparken gerekli olan şey hızlı olmaktır. Analistler aceleci davranmanın ise bu durumdan çok daha farklı olduğuna değiniyorlar. Analistler, kişinin kar elde etmek için anlık fiyat takibi yapması gerektiğini belirtirler. Diğer yandan yatırımcı kendisi için en ideal alım veya satış fiyatını bulduğunda ise hızlı davranarak fiyat değişmeden ilgili emri vermelidir. 

  Bu hız halinde ise tüm detaylardan emin olmak gerekir. Eğer detayları inceleme sürecinde aceleci davranılırsa kripto para bakiyesi başka ve yanlış bir cüzdana gönderilebilir. Aslında aceleci davranılmaması gereken yerin emirleri girme ve transferi yapa aşamasında bilgilerin tanımlandığı alan olduğu belirtiliyor. Yanlış tanımlama yapan belirli yatırımcılar ise kripto para birimlerini kaybetme riskini yaşıyorlar. 

  Piyasa Hacmini ve Derinlik Kavramlarını Düşünmemek

  Kripto para borsalarında yapılan yatırımlarda en sık görülen hatalardan biri piyasa hacminin göz ardı edilmesidir. Oysa kripto para piyasalarında hacim ve derinlik her şeydir. Analistler yatırımcıların kendilerine güvenerek, kripto para medyasında övülen kripto paralara yatırım yaptıklarını belirtiyorlar. Ancak bu yatırımlar yapılırken kripto para biriminin işlem hacminin göz önüne alınmadığı belirtiliyor.

  Bir altcoin’in fiyat seviyesi ideal olsa dahi kripto para borsasındaki işlem hacmi düşük olabilir. Bu durumda ise kişi satın aldığı kripto parayı iyi bir fiyat için satma amacındayken oldukça uzun süre bekleyebilir. İşlem hacmi düşük olan altcoini alacak kişi sayınsın düşük olmasına bağlı olarak uzun süre bekleme döneminde ise fiyat değişiyor. Analistler bu hatanın borsalarda çokça gözlemlendiğini ifade ediyorlar. Altcoinlerin mutlaka işlem hacimleri genişse alınmaları öneriliyor.

  Kripto Borsasında Tüm Para İle Oynamak

  Kripto para borsasında all-in hatası, sanal cüzdanda yer alan kripto para bakiyesinin sadece tek bir kripto para biriminden oluşmasıdır. Analistler ise portföy çeşitlendirmesini öneriyorlar. All-in yani yatırımda tek bir varlık üzerinden işlem yapma kriz anlarında yüksek oranda zarara neden olabilir. Cüzdanda tek bir varlık bulunuyorsa ve o kripto para fiyat çakılışına konu olursa, tüm bakiye üzerinden bir kayıp yaşanır.

  Bunu önlemek için kripto para cüzdanından bir ana kripto para ve değerli bir altcoin üzerinden portföy oluşturulması önerilir. Analistler ana kripto para değer kaybındayken, altcoin üzerinden zararın bir kısmını dengelemeyi doğru buluyorlar.

  Arbitrajdan Yararlanmamak

  Kripto para borsalarında sık görülen yatırım hatalarından bir diğeri ise arbitrajdan yararlanmamak olarak tanımlanıyor. Kripto para borsalarının her biri faklı likidite düzeylerine sahiptir. Buna bağlı olarak fiyat değeri arasında değişim çok yüksek olmasa da, aynı kripto para farklı borsalar farklı fiyatlarda konumlanabilir. Kişi tek bir borsa üzerinden alım-satım ile kar elde etmek için beklemeyi seçerse, hedefine ulaşması zorlaşır. Analistler bunun bir hata olduğunu belirtiliyorlar.

  En az 3 farklı kripto para borsasından hesap açılışını yapmak ve borsalar arasında kripto para satışına yönelmenin ise karı yükseltebileceğini açıklıyorlar. Bunun için kripto para biriminin fiyatın düşük olduğu borsadan alınması ve dakikalar içinde fiyatı daha yüksel olduğu borsada satılması önerilir.

  Tüm Bakiyeyi Sanal Cüzdanda Tutma

  Blockchain merkeziyetsiz sistemi ve uçtan uca şifreli yanıyla ön plandır. Bu ağı kırmak ve bakiyelerle oynamak nerede imkansızıdır. Ancak kripto para borsaları belirli saldırılar altında kalabilirler. Bu yüzden tüm kripto para bakiyesinin hesabın sanal cüzdanında tutulması bir hata olarak görülüyor. Herhangi bir saldırıda tüm bakiyenin kaybedilmemesi ve bloke olmaması için bir kısmının donanım cüzdana alınması önerilir. 

  Sonuç

  Kripto para borsalarında görülen hatalar, genel olarak fırsatları değerlendiremeyen yatırımcıların yanlış kararlarından oluşuyor. Analistler arbitraj, all-in gibi konulara dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyorlar. Hatayı önlemek için ise gereksiz bir panik ve aceleden kaçınılması gerektiğini vurguluyorlar.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle