Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 5 – 10 Ocak 2022

  Kripto para piyasasındaki belirsiz hareketlerin devam ettiği haftada bazı altcoin fiyatlarında sert hareketlilik görüldü. Volatilitenin yavaş yavaş yeniden yükselmeye başladığı altcoin piyasasında yön arayışı devam ediyor. Popüler altcoin projelerinde inişli çıkışlı bir grafik çizilirken son 7 gün içinde yatırımcısına kazanç sağlayan altcoinler büyük ilgi gördü.

  5 – 10 Ocak 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarına etki eden önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  5 Ocak Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Son günlerde toparlanma sinyalleri gösteren BTC ile birlikte bir miktar yükseliş yaşayan altcoin piyasasında sert düşüş hareketleri görüldü. Özellikle 5 Ocak Çarşamba gününde popüler altcoinlerdeki satışlar yatırımcıları tedirgin etti. BNBN yüzde 6.59, ADA yüzde 6.16 ve XRP yüzde 6.27 oranında kayıplar yaşarken günün en çok satışı yüzde 8 değer kaybeden SOL coinde geldi. 

  ABD merkezli en büyük kripto para borsası Coinbase ürün müdürü Surojit Chatterjee 2022’de ön plana çıkabilecek projeleri sıraladı. Solana, Avalanche ve diğer L1 zincirlerinin yükselişine dikkat çeken Chatterjee altcoin yatırımcılarının gündemindeki isim oldu. 

  Popüler kripto para araştırmacısı Mason Nystrom, altcoin projelerinden Cosmos’un Theta güncellemesi birçok yeniliği beraberinde getireceğini söyledi. Ünlü araştırmacının bu açıklamasını destekleyen verileri ortaya koyması, ATOM coin yatırımcılarını heyecanlandırmaya yetti.

  6 Ocak Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü sert satışlardan ve düzeltme hareketinden sonra altcoin piyasasının tepki alımları ve sinyalleri göstermesi bekleniyordu. Ancak popüler altcoinlerdeki ayı piyasası görünümü değişmedi. 6 Ocak Perşembe gününde BNB ve SOL coin fiyatlarında yüzde 2 civarında satış dalgası daha yaşandı. Ancak XRP ve ADA coin fiyatında görülen yüzde 4 civarındaki artış yatırımcıları memnun etmeye yetti. 

  Yerli yatırımcıların da kripto para cüzdanlarında yer verdiği Cardano (ADA) ağındaki ilk merkeziyetsiz uygulamasıyla dikkat çekti. Merkeziyetsiz kredi alma ile verme işlemleri yürüten ADALend, aktif edildi. ADALend, CardanoCube ile ortaklık imzalayarak hizmetlerini bu platformda resmen başlattı.

  Ethereum blok zinciri üzerinde kurulu merkezi olmayan video platformu Livepeer B serisi bir finansman turunda 20 milyon dolar topladı. Livepeer’in yatırımcıları arasında milyarder Alan Howard’ın olması dikkatlerden kaçmazken altcoin yatırımcıları bu duyurudan büyük mutluluk duyduklarını açıkladı. 

  7 Ocak Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Popüler altcoinlerde 7 Ocak Cuma günündeki görünüm yine düşüş yönlü oldu. ADA fiyatında yüzde 5 civarında geri çekilme yaşanırken, SOL coin ise yüzde 9.27 oranında değer kaybı yaşayarak sert bir düzeltme ile karşılaştı. Bu satışların son günlerde hız kazanması altcoin yatırımcılarında ayı piyasası sinyallerini gösterdi. 

  Altcoin piyasasında son dönemde Cosmos (ATOM) ve Chainlink (LINK) gibi kripto para birimleri ciddi yükseliş elde ederken, Dogecoin (DOGE) beklentilerin uzağında kaldı. DogeWhaleAlert raporuna göre, toplamda 1 milyar DOGE’un üzerinde işlemin son 24 saat içerisinde gerçekleşmesi şüphe uyandırdı. 

  Risk Sermayesi şirketi Race Capital CEO’su Alfred Chuang, 2022 yılında altcoin piyasasının neleri beklediğini açıkladı. Yatırımcıların yakından takip ettiği Chuang, Solana’nın içerdiği benzersiz teknoloji nedeniyle 2022 yılında da önlenemez yükselişine devam edeceğini iddia etti.

  8 Ocak Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Dün en fazla değer kaybeden altcoinlerden olan SOL coin 8 Ocak Cumartesi gününde toparlanma sinyali vererek yüzde 4.13 oranında değer kazandı. Hafta sonunda da kripto para piyasası genelinde inişli çıkışlı bir performans görülürken ADA yüzde 5, XRP ise yüzde 2 oranında değer kaybetti. 

  Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) blockchain ve kripto para teknolojisine ilişkin ortaklıklarına bir yenisini daha ekledi. Togg resmi twitter hesabından yapılan açıklamada AVAX’ın arkasındaki geliştirici ekip olan Ava Labs ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

  Kripto para yatırımcılarının büyük ilgisiyle karşılaşan bu duyuruda Ava Labs’ın olması yerli yatırımcılara ayrı bir sevinç verdi. TOGG tarafından yapılan açıklamada “Dünyanın önde gelen blockchain platformu Ava Labs ile bir ilke imza atıyoruz. Bu iş birliğiyle geliştireceğimiz blockchain altyapısı sayesinde kullanıcılar, Togg ekosistemindeki her türlü ürün ve hizmete güvenli bir şekilde erişebilecek.” ifadeleri yer aldı.

  9 Ocak Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde altcoin yatırımcılarının beklediği boğa rallisi yine görülemedi. Popüler altcoin fiyatlarında yaşanan düşüş trendi 9 Ocak Pazar gününde devam etti. Volatilitenin düşük olduğu altcoin piyasasında genellikle yüzde 2 civarında satışlar görülürken sadece BNB coin piyasanın tersine hareket ederek yatırımcısına kazandırmayı başardı. 

  Gündemden düşmeyen Metaverse projeleri 2022 konuşulmaya devam ederken bir hamle de teknoloji devi Samsung’tan geldi. Samsung önde gelen metaverse projesi Decentraland’da (MANA) mağaza açacağını duyurdu. Yapılan ortaklık kapsamında Samsung’un sanal mağazası 837X Decentraland’da kısa bir süreliğine açık kalacak.

  Yerli altcoin yatırımcılarının da cüzdanlarında bulunan XTZ açıklaması dikkat çekti. Toplam piyasa değerine göre en büyük 46. kripto para birimi Tezos (XTZ), yeni ortaklığını duyurdu. Tezos, Avrupa’nın en büyük e-spor takımlarından birisi olan Team Vitality ile ortak oldu. 

  10 Ocak Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde altcoin piyasası yine oldukça hareketli bir gün yaşadı. 10 Ocak Pazartesi gününde BNB fiyatında yüzde 3.14 oranında kayıp görülürken, SOL ve ADA coinin aksine sadece XRP fiyatında yukarı yönlü hareket takip edildi. Bu gelişmeler XRP yatırımcılarını yükseliş hareketinin devamı için umutlandırdı. 

  Sektörün deneyimli kripto para analisti Jason Pizzino, 2022 yılında sert bir şekilde yükselmesini beklediği altcoinleri sıraladı. CRV, YFI, MATIC, ATOM ve SUSHI’nin 2022 yılında sert yükselişler yapmasını bekleyen ünlü analist, CRV ile MATIC’i ayrı bir noktaya koydu. Bu altcoin yatırımcıları analistin paylaşımıyla birlikte heyecan yaşadı. 

  Holo teknik ekibinde yer alan Paul d’Aoust Hot’un bir yatırım aracı olmadığını söylemesiyle dikkat çekti. Ünlü geliştirici, ICO’ları sırasında yatırımcı kelimesinin hiç kullanılmadığını hatırlattı ve sorumluluk kabul etmediklerini söyledi. Türkiye’de çok popüler olan HOLO coin yatırımcıları bu haber karşısında şaşırdı. 

  11 Ocak Salı Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasına etki eden olumlu haberlerin gelmesiyle birlikte piyasa bir anda canlandı. 11 Ocak Salı gününde ABD Merkez Bankası FED’den gelen açıklamalar piyasaların risk iştahını arttırdı. BTC öncülüğünde başlayan kripto para rallisinde altcoinlerde en az yüzde 3, en fazla yüzde 10 oranında artışlar olması yatırımcıları sevindirmeye yetti. 

  Ünlü kripto para analisti Spencer Noon, Web3 meraklılarının Ethereum sonrasında en çok kullanılan ikinci ağ olan Solana’ya ilgi duyması gerektiğini söyledi. Günlük aktif kullanıcı verilerine göre MATIC’in, SOL’u geride bıraktığını gören Polygon kurucu ortağı Nailwal, bu açıklamaya tepki gösterdi.

  Krioto para dünyasında Dogecoin’e verdiği destek tanınan NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, yine Dogecoin’i savundu. Cuban, Dogecoin’in Bitcoin’e göre bir ödeme aracı olduğunu ve DOGE’nin geçen yıl BTC’en daha iyi performans sergilediğini söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle