Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 19 – 25 Ocak 2022

  Kripto para piyasası genelinde görülen sert düzeltme hareketi, altcoin piyasasını da olumsuz etkiledi. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatında yaşanan çöküş, altcoin piyasasında daha şiddetli oldu. Popüler altcoin fiyatlarındaki panik satışları piyasada deprem etkisi yaratırken, haftalık bazda tüm altcoinlerde zarar yazıldı.

  19 Ocak ile 25 Ocak 2022 tarihleri arasında popüler altcoin fiyatlarını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  19 Ocak Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Hafta başından bu yana düşüş sinyalleri gösteren altcoinler arasında sert düzeltme hareketleri devam etti. ADA coin yüzde 8.33 düşüş yaşadığı 19 Ocak Çarşamba gününde yatırımcısını üzdü. SOL ve XRP fiyatlarında daha kısıtlı düzeltmeler görülürken Terra (LUNA) coin fiyatı ise işlem gününü pozitif tarafta kapatmayı başardı. 

  Sosyal medyada kripto para paylaşımları ile adından sık sık söz ettiren Tesla CEO’su Elon Musk, artık Dogecoin ile Tesla ürünleri satın alınabileceğini duyurdu. “Tesla ürünleri, Dogecoin ile satın alınabilir.” diyen ünlü milyarderin paylaşımı kripto para topluluğunda büyük ilgi gördü. Bu hamleyle birlikte DOGE fiyatı yükseldi. 

  Popüler kripto para analisti Michaël van de Poppe, Cardano‘yla ilgili umut verici açıklamalar yaptı. Deneyimli analist, altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği Cardano (ADA) fiyatının 1 dolara düştükten sonra dibe vurduğuna inandığını ve 2 dolara doğru bir rallinin yaklaştığını söyledi. 

  20 Ocak Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki riskten kaçışların sürdüğü 20 Ocak Perşembe günü popüler altcoinlerdeki satış baskısı arttı. En popüler kripto para birimleri arasında yer alan ADA ve SOL coin fiyatları yüzde 6 civarında değer kaybetti. Dün yükseliş sinyalleri gösteren LUNA coin fiyatı ise yüzde 5 düşerek yatırımcısını tedirgin etti. Diğer popüler altcoinlerde düşüş hareketleri sınırlı aralıkta kaldı.

  Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, son açıklamasında, 21 Ocak 2022 tarihi itibari ile 10 ayrı işlem çiftinde alım satımların sonlanacağını duyurdu. Buna göre DGB/BNB, IOST/BNB, NEBL/ETH, NMR/BNB, PIVX/ETH, REP/ETH, RVN/BNB, SC/BNB, STMX/BNB, SUSHI/BIDR işlem çiftleri borsadan kaldırıldı. 

  Yönetimi altında 53.3 milyar dolarlık varlık bulunan Fas’ın en büyük bankası Attijariwafa Bank, Ripple’ın küresel finansal ağ teknolojisi RippleNet’e katıldı. Söz konusu ortaklık kapsamında Attijariwafa Bank müşterileri ile aynı ağı kullanan üyeler arasında başlatılan transferler anında gerçekleşebilecek.

  21 Ocak Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasını sarsan büyük düzeltme hareketi 21 Ocak Cuma günü patlak verdi. En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki sert satışlar altcoin piyasasını adeta darma duman etti. Popüler altcoin projeleri arasında BNB, ADA, SOL ve XRP fiyatlarında yüzde 11 ila 12 arasında değer kayıpları görüldü. Günün en çok değer kaybeden popüler altcoinlerden LUNA coin ise yüzde 16.20 oranında düştü. 

  Dev kripto para borsası Binance Türkiye, TBMM’de bugün gerçekleşen kripto para düzenlemesine ilişkin görüşme hakkında bir açıklama yayımladı. Paylaşımda, “Görüşmede, olası düzenleme hakkında dünyadan en iyi uygulama örneklerine dayanan düzenleme önerilerimizi sunma ve bunları istişare etme fırsatı bulduğumuz için çok mutluyuz.” ifadeleri dikkat çekti. 

  Popüler altcoin projelerinden Solana Kurucusu Anatoly Yakovenko, “Botların yinelenen TX’ler gönderdiğini” ve bu yüzden ağın yavaşladığını kaydetti. Tüm bunların ardından XRP, SOL’u sollamayı başararak CoinMarketCap’in kripto listesinde en değerli 7. kripto para birimi olmayı başardı. XRP fiyatındaki yükseliş yatırımcılarının yüzünü güldürdü. 

  22 Ocak Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde altcoin piyasasında suların durulması bekleniyordu. Sert satışlardan sonra bir miktar tepki alımı yapılması beklenmesine rağmen altcoin fiyatlarındaki satışlar devam etti. 22 Ocak Cumartesi gününde LUNA coin dünkü çakılmaya ek olarak yüzde 3.14 daha düştü. Bu işlem gününde en fazla değer kaybeden projelerden SOL coin yüzde 15.75 oranında kayıpla adeta çakıldı. 

  Ünlü kripto para analisti Michael van de Poppe, ADA’nın yaşadığı yükselişin benzerini ONE’dan beklediğini ve bunun altcoin rallisini başlatabileceğini kaydetti. Analist, ADA‘nın 0,32 dolardan başlayarak yüzde 71’lik bir yükseliş ile önemli bir noktaya gelmesini beklerken fiyatın 0,55 doları aşmasının kendisini şaşırtmayacağını vurguladı. 

  ABD merkezli yatırım bankası JP Morgan analistleri, daha düşük işlem ücreti sunan blok zincirlerinin Ethereum’a rakip olduğunu belirtti. Özellikle Solana ağının son haftalarda Etherum’un NFT pazar hakimiyetinden pay aldığını ifade eden analistlerin açıklaması SOL coin yatırımcılarını heyecanlandırdı. 

  23 Ocak Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Üst üste gelen sert satışlardan sonra kripto para piyasasının ne yöne hareket edeceği merak konusuydu. Lider kripto para birimi BTC fiyatında toparlanma sinyalleri gelmesi ile birlikte altcoinlerde de tepki alımları yaşandı. Ancak analistler bu alımların boğa tuzağı olabileceğine karşı yatırımcıları uyardı. 23 Ocak Pazar gününde BNB, SOL ve XRP coinlerde yüzde 5 civarı yükseliş görülürken LUNA coin yüzde 10.78 oranında değer kazandı. 

  Cardano CEO’su Charles Hoskinson, son dönemde Cardano ve Ethereum ağlarında görülen işlem ücreti kıyaslamasının daha başlangıç olduğunu vurguladı. Kendisini “Farelerin Kralı” olarak da nitelendiren Hoskinson, son paylaşımında Cardano’nun 568 kat daha ucuz işlem ücreti ile daha yüksek işlem hacmine sahip olduğunu öne çıkardı. 

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Çinli bir kripto muhabiri olan Colin Wu, BNB otomatik coin yakma işlemi hakkında konuştu. Buna göre BNB yakma işlemi, öncekilerden farklı olarak Binance Coin’in fiyatına ve Binance Smart Chain’deki faaliyet seviyesine bağlı olacak. Bu gelişme BNB fiyatında beklenen pozitif etkiyi yaratmadı. 

  24 Ocak Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde deneyimli analistlerin öngörüsü çıktı. Dünkü yükselişten sonra tersine dönen piyasada sert satışlar gelince, dünkü kazanımlar geri verildi. 24 Ocak Pazartesi gününde ADA ve LUNA coin yüzde 5 civarı düşerken SOL coin yüzde 8 değer kaybetti. Öte yandan XRP’de yüzde 2’lik düşüş olması yatırımcıları teselli etmeye yetti.

  Al Fardan Exchange, gerçek zamanlı havaleler için Ripple ile otak olduğunu duyurdu. Bu ortaklık kapsamında Al Fardan, Ripple’ın bulut tabanlı küresel finans ağı RippleNet Cloud‘a katılacak. Şirketin bu sayede finansal kurumların eskiyen pahalı yapısından kurtularak bulut teknolojisinin hızı ile çok daha verimli işlemler yapması bekleniyor.

  Popüler kripto para borsalarından FTX CEO‘su Sam Bankman-Fried, 2022 yılına damgasını vuracağını düşündüğü altcoin projelerini sıraladı. Ünlü ismin listesinde SOL, AVAX ve Wrappers altcoin projeleri yer aldı. Wrappers, Blok zincirler içerisinde ve arasında daha ucuz ve daha kolay transferler için ETH ve BTC gibi kriptoların versiyonlarını kolaylaştıran projelerdir.

  25 Ocak Salı Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında volatilitenin yükselmesi ile birlikte popüler altcoinlerde de inişli çıkışlı bir grafik çizilmeye başlandı. 26 Ocak Salı gününde BTC’deki pozitif hareketler altcoin piyasasına olumlu yansıdı. SOL ve XRP değer kazanırken LUNA coin yüzde 5 düşüşle yatırımcısını şaşırttı. Öte yandan ADA coin fiyatında da düşüş sinyalleri takip edildi.

  Tesla ve SpaceX'in kurucusu Elon Musk'tan kripto para paylaşımı ile gündem oldu. Ünlü iş insanı, "fast food" restoranı McDonalds'ın Dogecoin kabul etmesi durumunda, canlı yayında, çocuk menüsü happy meal yiyeceğini açıkladı. Bu paylaşımın ardından DOGE fiyatında hızlı bir yükseliş hareketi gözlemlendi. 

  Kurumsal odaklı dijital varlık platformu Fireblocks, Solana blok zincirinin yerel tokeni Solana için destek eklediğini duyurdu. Solana desteğinden sonra 800’den fazla Fireblocks müşterisi artık Solana’yı kolay ve güvenli bir şekilde ticarette kullanabilecek. Bu gelişme SOL coin yatırımcılarını heyecanlandırdı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle