Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 10 – 16 Ocak 2022

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki belirsizlikler geride kalan haftada yatırımcılara endişeli anlar yaşattı. Tam toparlanma sinyalleri gösterirken BTC fiyatında yaşanan sert düzeltmeler, yatırımcıların boğa piyasası beklentilerini zora sokuyor. Zaman zaman iniş ve çıkışlı bir grafik ortaya koyan lider kripto para birimi BTC fiyatında bazı gelişmeler önemli bir etki yarattı.

  10 Ocak ile 16 Ocak 2022 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  10 Ocak Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın ilk işlem gününde BTC fiyatındaki değişimler tüm kripto para yatırımcıları tarafından merakla bekleniyordu. 10 Ocak 2022 pazartesi gününde BTC fiyatı yüzde 0.04 oranında değer kaybıyla kapanış yaptı. Gün içinde Bitcoin fiyatının 39 bin dolarlı seviyelere kadar gerilemesi yatırımcıları korkuturken günün sonunda BTC borsalarda 41.853 dolardan işlem gördü. 

  2020 ve 2021 yıllarında giderek artan kurumsal yatırımcı ilgisi, Bitcoin’in volatilitesini eskiye nazaran oldukça düşürdü. Bu konuyla ilgili ABD merkezli dev yatırım bankası JP Morgan’dan bir açıklama geldi. Bankanın beklenti anketinin sonucuna göre 2022 yıl sonu BTC fiyatının 60 bin dolar üzerinde olduğu ifade edildi.

  Veri analiz şirketi Kaiko tarafından yayınlanan son Bitcoin raporunda Bitcoin’in Nasdaq ve S&P 500 ile olan korelasyonunun arttığı gözlemlendi: “FED’in aralık toplantısı parasal sıkılaşma ihtimalini yükseltti ve riskli ürünler tepki verdi. Bu oynaklık sırasında Bitcoin güçlü bir risk varlığı şeklinde davrandı ve Nasdaq ve S&P 500 ile birlikte hareket etti. Oynaklık sırasında Bitcoin’in altın ile korelasyonu Eylül ayından bu yana negatif bölgede kaldı.”

  11 Ocak Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Lider kripto para birimi BTC’de kritik 40 bin dolar desteğindeki hareketler 11 Ocak Salı gününde de devam etti. Son dönemde sert düşüşler ile yatırımcısını bezdiren BTC’de Salı gününde yüzde 2.15 oranında artış yaşanması yatırımcıları sevindirdi. Bitcoin fiyatı bu yükseliş hareketinin ardından kapanışı 42.733 dolar seviyesinde yaparak yükseliş umutlarını sürdürdü. 

  Zincir içi verileri inceleyen analist Will Clemente, BTC’de alım bölgesine gelindiğini söyledi. Deneyimli analist, bu dip sinyalinin Bitcoin tarihinde şimdiye kadar sadece 5 kez geldiğini hatırlatarak önemli yatırım tavsiyelerinde bulundu. 

  Fed Başkanı Jerome Powell’ın konuşması sırasında Bankacılık Komitesi Başkanı Senatör Sherrod Brown kripto paralarla ilgili bir uyarı yaptı. “Fed, kripto para birimleri ve sabit paralar hakkında en önemlisi iklim değişikliği gibi ekonomik ilerlememizi tehdit eden sistemik riskleri ciddiye almalı.” diyen Brown, kripto para yasaklarına dair sinyaller verdi. 

  12 Ocak Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Analistlerin BTC’de toparlanma sinyallerine dikkat çekmesiyle birlikte lider kripto para birimi yükselişlerine devam etti. 12 Ocak Çarşamba gününde Bitcoin fiyatı popüler borsalarda 44.243 dolara kadar tırmandı. Bu süreçte BTC ayıları ve boğaları arasında sıkı bir savaş yaşanırken günün sonunda Bitcoin fiyatı yüzde 2.73 oranındaki artışla 43.900 dolarda kapanış yaptı. 

  Popüler altcoinlerden Dogecoin’e verdiği destek ile bilinen ve NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, bu sefer BTC yorumu yaptı. Dogecoin’in ve Bitcoin’in grafiklerinin yatay olduğuna dikkat çeken ünlü milyarder, Dogecoin’in Bitcoin’e kıyasla daha iyi bir ödeme aracı olduğunu söylemesiyle toplulukta tepki çekti. 

  Popüler hedge fon yöneticisi Paul Tudor Jones, Bitcoin ve kripto piyasasını değerlendirdi: “Merkez bankasının ne yaptığına bakmak lazım. Açıkça, pandemi döneminin enflasyon tüccarlarına şu anda meydan okunacak. Bitcoin gibi varlıklar muhtemelen en kötü günlerini yaşayacak.”

  13 Ocak Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın hareketli günlerinden biri olan 13 Ocak Perşembe gününde BTC’de yükseliş bekleyen yatırımcılar ters köşe oldu. Son 2 günde değerini artıran ve yatırımcısını sevindiren BTC’de tam toparlanma sinyalleri görülmüşken kar satışları geldi. Yeniden piyasadaki kontrolü ele alan ayılar, yüzde 3.05 oranındaki düşüşle BTC fiyatında 42.560 dolarlı seviyelere kadar geri çekilme yaşattı.

  Çok sayıda Bitcoin madencisine ev sahipliği yapan Kazakistan‘daki karışıklıktan dolayı elektrik kesintisi yaşanması BTC piyasasını sarstı. Kazakistan‘daki ayaklanma sonucu kasıtlı elektrik kesintisi madenciliğe büyük bir darbe vursa da bu durumun geride kalması yatırımcılara rahat bir nefes aldırdı. 

  Kripto para dünyasının önde gelen isimlerinden ve Twitter’ın eski CEO’su Jack Dorsey, BTC koruması açıklamasıyla gündeme geldi. Dorsey, Bitcoin geliştiricilerini olası davalara ve yasal sorunlara karşı koruyacak bir fon topladığını duyurarak BTC yatırımcılarının beğenisini kazandı. 

  14 Ocak Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  En büyük kripto para birimi Bitcoin fiyatında dünkü düşüşün ardından yüzde 1.21 oranında bir artış yaşanması yatırımcıları bir nebze olsun rahatlattı. Dünkü kayıplarının bir kısmını geri kazanan Bitcoin, 14 Ocak Cuma gününde borsalarda 43 bin dolar seviyesinin üzerine tırmandı. BTC fiyatındaki yükselişin ardından yatırımcılar serinin devam etmesini bekledi. 

  ABD’de ilk Bitcoin Vadeli işlem ETF’ini  işlem görmeye başlamasından sonra benzer bir hamle Hindistan’dan geldi. Cosmea Financial Holdings ve Kling Trading India’nın ortak girişimleri Torus Kling Blockchain, Hindistan’ın ilk Bitcoin vadeli işlem ETF’ini başlatmak için harekete geçti. 

  SEBA Bank CEO’su Guido Buehler, 2022 yılı için Bitcoin tahminlerini paylaştı. “SEBA Bank olarak Bitcoin için değerlendirme modelimiz şu anda 50 bin dolar ile 75 bin dolar arasında bir fiyat gösteriyor.” diyen yöneticinin bu açıklaması kripto para basınında geniş yankı buldu. 

  15 Ocak Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Hafta sonuna gelindiğinde kripto para piyasasındaki volatilite ciddi anlamda düşmesi beklenirken tam tersi hız kazandı. 15 Ocak cumartesi gününde BTC en yüksek seviye olarak 43.777 dolara kadar tırmanırken ayıların baskısı ile 42.586 dolara kadar geriledi. Günün sonunda kapanışı hemen hemen aynı seviyeden 43 bin dolar desteği üzerinde yapmayı başardı. 

  ABD merkezli dev yatırım bankası Goldman Sachs, kripto para ticareti platformlarının 4.çeyrek kârları konusunda iyimser tablo çizdi. 2021 yılının 4. çeyreğinde Bitcoin’de gelen yeni ATH ve perakende yatırımcının artan ilgisi bu beklentileri ortaya çıkardı. Öte yandan dolaylı yoldan yeni bir rallinin başlayabileceği belirtildi. 

  Kripto paraları yasal ilan eden ilk ülkelerden biri olan El Salvador bugüne kadar 73.2 milyon dolar maliyetle 1391 Bitcoin satın aldı. Söz konusu BTC’lerin değeri 59,5 milyon dolara kadar geriledi. Böylelikle El Salvador BTC hamlesinden yaklaşık 14 milyon dolarlık bir kayıp yaşadı. 

  16 Ocak Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin fiyatındaki iniş ve çıkışlar azaldı, volatilite düştü. Durgun geçen 16 Ocak Pazar gününde kripto para piyasasında dış faktörlerden gelecek veriler takip edilmeye başlandı. Daha sakin bir grafik çizmeye başlayan BTC fiyatı yüzde 0.04 oranındaki kayıpla 43 bin dolar desteğine tutunmaya devam etti.

  Yatırımcıların yakından takip ettiği popüler analist Credible Crypto, Bitcoin’in şu sıralar iyi bir sinyaller verdiğini ve 45 bin dolara kadar güçlü direncin olmadığını söyledi. “Grafikte yeşil bölge savunulmaya devam ettikçe önümüzdeki günlerde BTC için yükseliş yaşanabilir.” diyen analist 45 bin dolara dikkat çekti. 

  Sektörde en popüler kripto para borsalarından biri olan Huobi son raporunda, ABD’deki kripto para sahiplerinin yaklaşık yüzde 70’i 2021’de Bitcoin gibi kripto para birimlerine yatırım yapmaya başladığını açıkladı. Borsanın yaptığı ankette ayrıca BTC fiyatında yükseliş beklentisine dikkat çekildi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle