Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Ethereum Borsa Özeti 11 – 17 Ocak 2022

  Kripto para piyasasında en büyük ikinci varlık olan Ethereum (ETH), geride kalan haftalarda inişli çıkışlı bir grafik çizmeye devam etti. Yatırımcısını umutlandıran ralliler ile zaman zaman dikkat çeken ETH fiyatı, kripto para piyasası genelinde görülen düşüşlerle birlikte bazen geri çekilmeler yaşadı.

  11 Ocak ile 17 Ocak 2022 tarihleri arasında lider altcoin Ethereum fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri ve fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  11 Ocak Salı Ethereum Borsa Özeti

  Yeni haftaya negatif sinyaller ile başlayan lider altcoin ETH, daha sonra yatırımcıların beklentisine karşılık verdi. 11 Ocak 2022 Salı gününde Ethereum fiyatında yüzde 4.94 oranında artış yaşanırken, bu yükseliş yatırımcıların yüzünü güldürdü. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum bu hareketle birlikte yeniden 3.327 dolardan işlem görmeye başladı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Ethereum’un kayıt dışı olup olmadığı yönündeki soruya cevap veremedi. XRP davası ile gündeme gelen SEC Başkanı, Ethereum hakkında açıklama yapmaya çekindi. Bu gelişmeler altcoin yatırımcıları tarafından yakından takip edildi.

  Popüler kripto para analisti Justin Bennett, Ethereum (ETH) düşüş trendini sürdürürken bu Ocak ayında neler yaşanabileceğini anlattı. Bennett, Ethereum’un, makro boğa trendini sürdürmek için şansını iyi kullanması ve önemli seviyeleri geri kazanması gerektiğini söyledi. 

  12 Ocak Çarşamba Ethereum Borsa Özeti

  Lider altcoin Ethereum fiyatındaki olumlu sinyaller 12 Ocak Çarşamba gününde devam etti. Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği ETH piyasasında yüzde 4.11 oranında yükseliş hareketi yaşanması yatırımcıları sevindirdi. Son iki günde ciddi oranda değer kazanan ETH fiyatı böylelikle 3.370 dolar seviyesine kadar tırmandı. 

  Kripto para yatırımları ile tanınan Pantera Capital’in Baş Yatırım Sorumlusu (CIO) Joey Krug, Ethereum’dan övgü dolu sözlerle bahsetti. Diğer blockchain projelerinin ETH’den daha iyi bir performansa sahip olmadığını söyleyen Krug, ETH’nin küresel finans sektöründe önemli bir rol oynayabileceğine dikkat çekti. 

  The Block’ın dikkat çektiği Etherscan verilerine göre, Ethereum ağındaki USDT stablecoininin toplam arzı, ilk kez rakip stablecoin USDT’nin toplam arzını geride bıraktı. Bu gelişme ETH topluluğunda da büyük ses getirirken, yükseliş hareketi konusunda yatırımcıları heyecanlandırdı. 

  13 Ocak Perşembe Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasası genelinde görülen düzeltme hareketi, altcoinlerde ETH piyasasını da olumsuz etkiledi. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum 13 Ocak 2022 Perşembe gününde yüzde 3.94 oranında değer kaybederek dünkü kazançlarının büyük bir bölümünü geri verdi. Gün içinde 3.400 dolar direncini kırmayı başaran ETH bu seviyedeki satış baskısına direnemedi ve günün sonunda 3.238 dolardan kapanış yaptı. 

  Güney Koreli milletvekili Lee Kwang-jae, Bitcoin ve Ethereum olarak bağış kabul etmeye başladı. Daha önce de Rusya’da benzer şekilde ETH bağışları toplayan siyasetçilere bir yenisi daha eklendi. Bu gelişme Ethereum’un benimsenmesi yönünde olumlu bir haber olarak takip edildi. 

  Hindistan’dan gelen Ethereum ETF haberi büyük ilgi gördü. Cosmea Financial Holdings ve Kling Trading India’nın ortak girişimleri Torus Kling Blockchain, ülkede ilk Bitcoin ve Ethereum vadeli işlem ETF’ini başlatmak için harekete geçti. Bu kapsamda India INX “Hindistan’ın ilk uluslararası borsası ve Bombay Menkul Kıymetler Borsası’nın yan kuruluşu” ile anlaşma yapıldı.

  14 Ocak Cuma Ethereum Borsa Özeti

  Kripto para piyasasında volatilitenin giderek azaldığı 14 Ocak Cuma gününde ETH fiyatında yeniden yüzde 2.18 oranında bir yükseliş yaşandı. Piyasaya yansıyan olumlu haberlerin etkisiyle Ethereum fiyatında 3.307 dolarlı seviyeler görüldü. Altcoin yatırımcıları ETH’den yükseliş hareketini devam ettirmesini bekledi. 

  Youtube üzerinden geniş bir takipçi kitlesine Ethereum yatırımları ile ilgili tavsiyeler veren tecrübeli analist Ethereum’da fiyatın yükselmesi için çok fazla potansiyel olduğunu söyledi. Ethereum’un yükselişinin piyasanın yükselmesi ile doğru orantılı gerçekleşeceğini belirten analist, bir sonraki hedefin 3.800 dolar olduğunu vurguladı.

  İngiltere’nin Londra şehrinde Chai Ada isimli kripto cafe kripto para birimleri ile ödeme kabul etmeye başlayacak. Kabul edilen kripto paralar arasında Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, XRP, Litecoin Horizen ve Verge bulunması yatırımcıları heyecanlandırırken, bu gelişme altcoin topluluğunda da büyük ilgi gördü. 

  15 Ocak Cumartesi Ethereum Borsa Özeti

  Tüm beklentilere rağmen sert satış baskısı ile karşılaşan ETH’de kademeli yükseliş devam etti. En büyük ikinci kripto para birimi Ethereum 15 Ocak Cumartesi gününde yüzde 0.60 oranında değer kazandı. Böylelikle hafta sonuna gelindiğinde popüler borsalardaki ETH fiyatı 3.327 dolara kadar tırmandı. 

  Ethereum geliştiricilerden Marius van de Wijden, test ağının birkaç hafta sorunsuz devam ettiğini ancak geçen hafta ortaya çıkan bir yazılımsal hata ile geçersiz blokların ağa gönderildiğini ifade etti. Ethereum ağında meydana gelen bu hataya rağmen, ETH fiyatına olumsuz bir yansıma yapmaması yatırımcılara derin bir nefes aldırdı. 

  Kripto para merkezli hedge fonu Pantera Capital’in baş yatırım sorumlusu Joey Krug, Ethereum geleceği hakkında yaptığı açıklamasında, “Ethereum merkeziyetsiz yapısı nedeniyle diğer zincirlerin yapmadığı pek çok şeyi başarıyor. Eğer zamanı 10 ile 20 yıl ileri alırsanız, dünyadaki finansal işlemlerin yaklaşık yüzde 50’sinin bir şekilde Ethereum’a dokunacaktır.” ifadelerini kullandı. 

  16 Ocak Pazar Ethereum Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Ethereum fiyatındaki olumlu sinyallerin devam etmesi yatırımcıları sevindirdi. Popüler altcoin ETH fiyatında 16 Ocak Pazar günü kapanışta yüzde 0.57 oranında artış yaşanmasıyla birlikte 3.346 dolara çıkıldı. Gözünü 3.500 dolardaki dirence çeviren Ethereum yatırımcıları beklemedikleri bir satışla karşılaştı. 

  Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, Ethereum’un Bitcoin’den daha iyi performans gösterdiğini söyleyerek topluluktaki tartışmaların fitilini ateşledi. Ethereum Blockchain’i, akıllı sözleşmeleri desteklemesi nedeniyle piyasada en çok kullanılanlardan ağ olurken merkezi olmayan finans (DeFi) ve mantarsız belirteçler (NFT) kullanımı arttıkça ETH değer kazandığını söyledi.

  En büyük hedge fonu Bridgewater Associates’in kurucusu Ray Dalio, kripto para yatırımı hakkında konuştu: “Yatırım yaptığım  Bitcoin ve Ethereum miktarını söylemeyeceğim Zira, çeşitlendirme konusunda büyük bir yelpazem var, kripto para kısmı henüz pastanın küçük bir parçası.” Dalio’nun bu açıklaması kripto para topluluğunda ses getirdi.

  17 Ocak Pazartesi Ethereum Borsa Özeti

  Analistler ve yatırımcıları Ethereum fiyatında yükseliş hareketinin devam etmesini beklerken 17 Ocak Pazartesi gününde sert düzeltme görüldü. Son 7 günlük performansta inişli çıkışlı performans gösteren ETH fiyatı yüzde 4.10 oranındaki kayıpla yeniden 3 bin 200 doları desteğe kadar geriledi. 

  Tecrübeli kripto para analisti Michael Van de Poppe kripto yatırımcıları ile yükselme potansiyeli gördüğü altcoinleri paylaşırken Ethereum vurgusu yaptı. “Bence düzeltme, birkaç güzel yeniden test gördüğümüz Ethereum’da yapıldı. Bu senaryonun gerçekleşmesini bekliyorum.” diyen analist yükseliş için uygun koşulların oluştuğunu söyledi. 

  Bloomberg’in tecrübeli emtia analisti Mike McGlone, stablecoinlerin ve NFT’lerin devrimsel teknolojiler olduğunu belirtirken bundan en çok Ethereum’un katkı sağlayacağını kaydetti. Ayrıca Bitcoin ile Ethereum’un artık enflasyona karşı bir yapı haline geldiğini belirten analist, bu sayede 2022 yılında yeni bir boğa piyasasının görüleceğini söyledi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle