Kripto Para

Hollanda Maliye Bakanı kripto yasakları hakkında konuştu

  Hollanda’da Ekonomik Politika Analiz Bürosu Başkanı Pieter Hasekamp Cuma günü yayınlanan bir makalede kripto paraların alım-satımının, üretiminin ve mülkiyetinin tamamen yasaklanması çağırısında bulundu. Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, kripto paraları yasaklamanın hiçbir şeye çözüm getirmeyeceğini dile getirerek bu çağrıya yanıt verdi.

  Kripto para piyasaları Mayıs ayında çok derin bir düşüş yaşadı. Bu düşüşlerin arkasında birçok etken olsa da en büyük etkenlerden biri, Çin’den kripto paralara yönelik gelen kısıtlama ve yasaklama haberleri oldu. Ayrıca başka ülkelerin de kripto paralara yönelik çeşitli yasaklama adımları attıkları biliniyor. Kripto paraların yasaklanması, piyasada haliyle olumsuz bir gelişme olarak ele alınıyor. Buna yönelik olarak benzer bir haber 11 Haziran Cuma günü Hollanda’dan gelmişti. Ancak Hollanda Maliye Bakanı Wopke Hoekstra, bu çağrıya karşı çıktı.

  Pieter Hosekamp Kripto Paraları Yasaklama Çağrısında Bulundu

  11 Haziran tarihli Het Financieele Dagblad tarafından yayımlanan bir makalede, Hollanda hükümetine bağlı Ekonomik Politika Analiz Bürosu Başkanı Pieter Hasekamp kripto paralar konusunda bir yasaklama çağırında bulundu. Haskeamp, Hollanda’da kripto paraların alım-satımının, üretiminin ve mülkiyetinin yasaklanmasını önerdi. Maliye Bakanı Hoekstra ise kripto paraları yasaklamanın hiçbir şeye çözüm getiremeyeceğini dile getirdi.

  Hasekamp’ın Açıklamaları

  Pieter Hasekamp, bu yasaklama çağrısını “kripto paraların yasadışı kullanımlarına” dayanarak dile getirdi. Hasekamp’a göre kripto paraların getirdiği gizlilik, suç eylemlerinde suçlulara bir avantaj sağlıyor. Ayrıca Hasekamp, kripto paraların yapılarının da itibari para kadar iyi olmadığını savundu. Hasekamp’a göre kripto paralar değer saklama aracı ve ödeme aracı olma konusunda başarısız. Buradan yola çıkan Pieter Hasekamp şu ifadelere yer vermişti:

  “Kripto paralar ‘kötü paranın’ tüm özelliklerini sergiliyor. Belirsiz köken, belirsiz değerleme, gölgeli alım-satım uygulamalar…”

  Hasekamp “Zamanın Geldiğini” Düşünüyor

  Hasekamp ayrıca kripto paralar konusunda ihtiyatlı düzenlemelerin geri tepebileceğini ve bunun sonucunda da kripto paraların gerçek bir finans ürünü olarak meşrulaşabileceğini dile getirdi. Hasekamp, piyasadaki son gelişmelerin, yasaklara geçmek için zamanın geldiğinin kanıtı olduğunu ifade etti.

  Bunun üzerine RTL kanalında Hasekamp’ın bu eleştirilerini değerlendiren Hoekstra, Hasekamp’ın önerdiği yasakların düzenleyici denetimlere göre daha az tercih edilebilir olduğunu ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle