Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Altcoin Borsa Özeti 12 – 18 Ocak 2022

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatındaki belirsizlikler, popüler altcoin fiyatlarında da inişli çıkışlı bir grafik çizilmesine neden oluyor. Altcoin yatırımcıları, portföylerinde yer verdikleri kripto para birimlerinin hareketlerini yakından takip ediyor. Geride kalan haftada popüler altcoinler, ciddi oranda toparlanma sinyalleri gösterseler de yatırımcıların istediği patlamayı bir türlü gerçekleştiremedi.

  12 Ocak ile 18 Ocak 2022 tarihleri arasında altcoin piyasasına etki eden gelişmeleri ve önemli fiyat hareketlerini haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  12 Ocak Çarşamba Altcoin Borsa Özeti

  Kripto para piyasasındaki belirsizliklerin devam ettiği Ocak ayında, yatırımcıların beklediği boğa sinyalleri bir türlü görülemedi. Ancak son dönemdeki sert düşüşlerin ardından bazı altcoinlerde toparlama süreci başladı. 12 Ocak Çarşamba gününde BNB fiyatı yüzde 5’ten fazla yükselerek yatırımcılarını sevindirdi. ADA fiyatında ise yüzde 10 oranında artış yaşanması büyük sevinç yarattı. 

  Popüler kripto para analisti Michael van de Poppe, Cardano‘yla ilgili umutlu konuşarak yatırımcıların dikkatini çekti. Deneyimli analist Cardano (ADA) fiyatının 1 dolara düştükten sonra dibe vurduğuna inandığını ve 2 dolara doğru bir rallinin yaklaştığını vurguladı.

  NFT piyasasını takip eden altcoin yatırımcılarının hedefindeki RippleX, XLS-20 geliştirme ağını duyurdu. Şirket, NFT odaklı bu geliştirme ağında çalışmaların resmen başladığını aktardı. Bu gelişmenin ardından XRP fiyatında kademeli yükseliş hareketi yaşanması dikkat çekti.

  13 Ocak Perşembe Altcoin Borsa Özeti

  Dünkü hızlı yükselişin ardından deneyimli analistler bazı altcoin fiyatlarında düzeltme gelebileceğini belirtiyordu. En popüler altcoinlerden ADA coin fiyatında da benzer bir tablo oluştu. 13 Ocak Perşembe günü yüzde 5’ten fazla değer kaybeden ADA coin dünkü kazançlarının yarısını geri verdi. Piyasadaki düşüş sürerken LUNA fiyatı da yüzde 4.59 değer kaybetti. 

  Ethereum’un mucidi olarak da görülen kurucu ortak Vitalik Buterin, sosyal medya hesabı üzerinden dikkat çekici bir anket yaptı. 2035 yılında uyanıldığını ve dünyadaki bütün işlemlerin ETH dışındaki bir para birimi olması durumunda bunun hangi coin olduğu sorusuna yüzde 42 oranında ADA yanıtı geldi. 

  Tecübeli Polygon araştırmacısı Raphael Signal’in paylaştığı son raporda, ağdaki günlük aktif adreslerin sayısı 2022’nin ilk haftasında yüzde 36 oranında artış yaşadığı belirtildi. Polygon’un kurucu ortaklarından Sandeep Nailwal, Polygon’un birbiri ardına yeni rekorlar kırdığını söylerken MATIC fiyatındaki yükseliş dikkat çekti. 

  14 Ocak Cuma Altcoin Borsa Özeti

  Altcoin piyasası genelinde volatilitenin düşük olduğu ve yatay seyrin devam ettiği 14 Ocak Cuma gününde sadece ADA coin fiyatında dikkat çekici bir ralli yaşandı. ADA coin Cuma gününde yüzde 5 oranında artarak dünkü kayıplarını tek seansta sildi. SOL ve XRP fiyatları yatay kalırken BNB fiyatında yüzde 3.14 oranında yükseliş geldi. 

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından açılan SEC davasında kritik bir gelişme yaşandı. Federal Yargıç tarafından verilen kararda, 2018 yılında Ethereum hakkında yapılan konuşma ile ilgili olan e-postaların gizli sayılamayacağı ve bunların paylaşılması gerektiği vurgulandı. Böylelikle XRP davadaki kozunu güçlendirmiş oldu. 

  Cardano arkasındaki şirket olan IOHK İletişim Danışmanı Tim Harrison, yatırımcıların beklediği müjdeli haberi paylaştı. Harrison, Cardano topluluğuna ay ortası güncellemesinde bulundu ve 2022’ye yönelik ölçeklenme planlarını açıkladı. Cardano CEO’su Hoskinson, bu planlara sadık kalacaklarını duyurdu. 

  15 Ocak Cumartesi Altcoin Borsa Özeti

  BNB fiyatındaki yükselişin devam etmesini bekleyen analistler, 15 Ocak Cumartesi gününde bu beklentilerini karşıladı ve yüzde 1’lik bir artış gerçekleşti. Hafta sonunda altcoin piyasası genelinde volatilite düşük seviyede kalırken, LUNA yine yatırımcısının yüzünü güldürmeyi başardı. Cumartesi gününde Terra (LUNA) coin fiyatı yüzde 7.20 oranında değer kazanarak en çok kazandıran altcoinlerden biri oldu. 

  Kripto para topluluğunun ünlü kripto para analistlerinden Lapin’e göre, Solana fiyatı 143 dolar seviyelerinden destek buldu. Deneyimli analist SOL coin fiyatının bu destekten büyük bir sıçramaya hazırlandığını söyleyerek yatırımcıları heyecanlandırdı. 

  Ripple’ın baş teknoloji sorumlusu (CTO) David Schwartz, son paylaşımında, ABD hükümetinin Bitcoin’i yasaklamasının Ripple için felaket olacağını söyledi. Schwartz ayrıca, Ethereum’un kayıt dışı bir menkul kıymet olarak sınıflandırılmasının XRP için korkunç sonuçlar yaratabileceğini söyleyerek yatırımcıları uyardı. 

  16 Ocak Pazar Altcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde kripto para piyasası genelindeki belirsizlikler devam etti. Dünkü yükseliş sonrası sert düzeltme yaşaması beklenen LUNA coin 87 dolar seviyesine iyi tutunmayı başardı ve ciddi oranda satış yemedi. BNB, SOL ve XRP coin fiyatlarında ise yüzde 1 civarında inişli çıkışlı hareketler takip edildi. Ancak ADA coin yatırımcısını da şaşırtarak yüzde 9.19 artışla günün en kazançlı altcoini olmayı başardı. 

  Popüler kripto para borsası FTX CEO‘su Sam Bankman-Fried, 2022 yılında yatırımcısına en çok umut veren altcoin projelerini paylaştı. Deneyimli kriptocu, SOL coin dışında AXAX ve Wrappers projelerine dikkat çekti. Bu açıklamalar altcoin topluluğunda büyük ses getirdi. 

  CryptoBusy isimli analist, Youtube üzerinden altcoin yatırımcılarına 5 altcoin projesini tavsiye etti. Popüler analistin takipçilerine satın almalarını söylediği altcoin projeleri arasında UTK, RUNE, SOL, LUNA ve DOT coinlerin yer alması dikkatlerden kaçmadı. 

  17 Ocak Pazartesi Altcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde kripto para piyasasında bazı coinlerde sert düşüşler yaşandı. 17 Ocak pazartesi gününde BNB fiyatı yüzde 4.71 oranında değer kaybetti. ADA coin fiyatındaki hareket merak konusuyken yüzde 13.51 oranında artış yaşanması yatırımcılara büyük sevinç yaşattı. Ancak SOL coinde yüzde 5, son dönemin yıldızı LUNA coinde ise yüzde 11.54 oranında kayıplar yaşanması moralleri bozdu. 

  Wrapped Bitcoin (wBTC) sonrasında farklı kripto para projelerinden benzer adımlar geldi. Son olarak XRP geliştiricilerinin duyurduğu wXRP entegrasyonu ise bugün itibarıyla tamamlandı. En büyük kripto para borsası Binance, bu entegrasyonu onaylandığını duyurdu. 

  Altcoin yatırımcılarının yakından takip ettiği IOHK İletişim Direktörü Tim Harrison, geçtiğimiz günlerde ay ortası güncellemesini duyurdu., 2022 yılı için ölçeklendirme planlarını ve Cardano blockchain’i üzerinde yeni projeler inşa edilmesini içeren bu güncelleme yatırımcıların gündemindeydi.

  18 Ocak Salı Altcoin Borsa Özeti

  Son 7 günlük performansta en çok kazandıran altcoinler arasında yer alan LUNA, 18 Ocak Salı gününde yüzde 4.81 oranında kazanç elde etti. Bu yükselişle dünkü kayıpların bir kısmını geri alan LUNA coinde yükseliş umutları devam etti. BNB, ADA ve XRP fiyatları yatay seviyede kalırken günün en çok değer kaybeden popüler altcoini ise yüzde 8.95 kayıpla ADA coin oldu. 

  ABD merkezli yatırım bankası Bank of America, önde gelen akıllı sözleşme platformlarından biri olan Solana hakkında olumlu açıklamalar yaptı. BoA analistlerinden Alkesh Shah, Solana’nın Ethereum’un pazar payının bir kısmını alarak kripto dünyasının “Visa’sı” haline gelebileceğini söyledi. Bu açıklamalar altcoin topluluğundaki tartışmaları yeniden alevlendirdi. 

  Kripto para yatırımları ile tanınan Real Vision CEO’su Raoul Pal, Layer 1 altcoinlerinin ve birlikte çalışabilirlik sunan blockchain ağlarının 2022 yılına damgasını vuracağını söyledi. Ünlü milyarder konuyla ilgili açıklamasında özellikle LUNA ve AVAX kripto para birimleri üzerinde durdu. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle