Ripple davasında rüzgar tersine mi dönüyor?

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana devam eden davada daha önce Ripple lehine kararlar çıkmıştı. Ancak davanın gidişatında SEC’nin lehine de kararlar çıkmaya başladı. Davanın seyri şimdilerde SEC için olumlu anlamda değişmeye başlamış olabilir.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple’a, şirket CEO’suna ve şirketin kurucu ortağına bir dava açtı. SEC, Ripple’ın geriye dönük XRP satışlarında suç işlediğini öne sürdü. Zira SEC, XRP’nin menkul kıymet varlık olduğunu iddia etti. 22 Aralık 2020’de açılan davada duruşmalar görüldü ancak taraflar adına hala dava tam olarak sonuçlanmadı. Bunun yerine davadan daha önce Ripple lehine kararlar çıkmıştı. Ancak son dönemde davanın seyrinin değiştiği, SEC lehine kararlar çıkmaya başladığı görülüyor.

  Ripple, davadaki savunmasını “SEC’nin soruşturma başlatmış olmasına rağmen bunu bildirmemesi” temeline dayandırıyor. Bu nedenle Ripple, davada adil bir savunma hakkını elde edemediğini ifade ediyor. Buradan yola çıkarak Ripple, daha önce SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) değerlendirirken, XRP’yi bu varlıklardan ayıranın ne olduğunu sorarak argümanını sunmuştu. Dava stratejisini adil savunma hakkı bulamama üzerine kuran Ripple’a karşı son zamanlarda SEC bunu çürütebilecek ciddi adımlar attı.

  SEC Ripple’ın Durumun Farkında Olduğunu İddia Ediyor

  SEC’nin Ripple’ın savunmasına karşı en büyük argümanı ise Ripple’ın aldığı hukuki danışmanlık hizmetleri. SEC avukatları, Ripple’ın özellikle ilk zamanlarında birçok danışmanlık şirketinden hizmet aldığını belirtiyor. Yani SEC, aslında Ripple’ın zaten durumun farkında olduğunu iddia ediyor. SEC bu danışmanlık hizmetlerinin belgelerini isteyerek aslında Ripple’a ciddi bir darbe vurmuştu.

  SEC Geriye Dönük Emsal Kararları Mahkemeye Sundu

  Bu darbenin ardından SEC, şimdi de Ripple için daha önceki emsal kararların bir uyarı teşkil ettiğini ifade etti. Her ne kadar SEC’nin Ripple’a karşı açmış olduğu dava, kripto para sektöründeki en büyük yasal gelişme olsa da SEC’nin daha önce de açtığı davalar bulunuyor. Zira SEC, bugüne kadar kripto para şirketlerine 70’ten fazla dava açtı ve neredeyse tüm davaları da kazandı.

  SEC şimdi mahkemeye sunduğu son bildiride, daha önceki menkul kıymet davalarının Ripple için uyarı niteliğinde olduğunu vurguluyor. Eğer mahkeme buradan yola çıkarak Ripple’ın “adil savunma hakkı” talebini reddederse, SEC bu davadan da zaferle ayrılabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle