IMF, BTC’yi topa tuttu, BTC oralı olmadı

  Uluslararası Para Fonu (IMF), son açıklamasında Bitcoin (BTC) benzeri varlıkların çok riskli varlıklar olduğunu iddia etti. Geçtiğimiz dönemlerde IMF’nin buna benzer açıklamaları sonrası BTC hızlı bir düşüş tepkisi verirdi ancak bu kez BTC bu yönde bir tepki vermedi. Bunun nedeni ne olabilir?

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve genel anlamda kripto para birimleri, ortaya çıktıkları günlerden bu yana volatil yapılarıyla piyasadaki varlıklarını sürdürüyor. Uzmanlar, kripto para piyasalarının henüz emekleme aşamalarında olduğunu ve varlıkların volatil yapıda olmalarının normal olduğunu ifade ediyor. Buna bağlı olarak, piyasadaki birçok gelişme kripto para birimlerinin fiyatını kısa sürede herhangi bir yönde etkileyebiliyor. Bunun en net örneklerinden birinin yaşanması beklenirken, bu kez beklenin yaşanmadığı görüldü.

  Uluslararası Para Fonu (IMF), daha önce Bitcoin hakkında olumsuz açıklamalarda bulunduğunda, Bitcoin ve onunla birlikte neredeyse tüm kripto paralar ciddi düşüşler ile bu açıklamalara tepki veriyordu. IMF, yaptığı son açıklamasında bir kez daha BTC hakkında olumsuz ifadeler kullandı. Yapılan açıklamada, Bitcoin ve ona benzeyen varlıkların çok riskli olduğu iddia edildi. Ancak Bitcoin’in ve dolayısıyla diğer kripto paraların bu açıklamadan artık çok etkilenmediği görülüyor.

  IMF Tarafından Yapılan Açıklama

  IMF tarafından hafta sonu Twitter üzerinden yapılan açıklamada, kripto para birimlerinin piyasaya özel olarak sürüldükleri, bu varlıkların çok ciddi riskler içerdikleri ve bu varlıkların yasal varlıklar olarak kullanılmasının uygun olmadığı ifade edildi. Söz konusu açıklamasında IMF, şu ifadelere yer verdi:

  Bitcoin gibi özel olarak piyasaya sürülen kripto varlıklar önemli riskleri de beraberinde getirirler. Bunları ulusal bir para birimine eşdeğer görmek, tavsiye edilmeyen bir durumdur.”

  IMF, “BTC’yi İtibarsızlaştırmaya Çalışmak” ile Eleştiriliyor

  IMF’nin, söz konusu açıklamasında 26 Temmuz tarihli, 2 hukuk danışmanı tarafından kaleme alınan bir blog yazısına atıfta bulunduğu düşünülüyor. Zira söz konusu blog yazısında yazarlar, El Salvador’un BTC’yi yasal olarak kabul etmesinin büyük riskler taşıdığını öne sürmüştü. IMF’nin de açıklamasında bu yazıya atıfta bulunarak “özel olarak piyasaya sürülmüş” tanımını yapmış olmasından dolayı, BTC’yi itibarsızlaştırma çabasında olduğu iddiaları gündeme geliyor.

  BTC Fiyatı Etkilenmedi, Peki Neden?

  IMF tarafından geçtiğimiz yıllarda bu açıklamaya benzer açıklamalar yapıldığında BTC fiyatı olumsuz anlamda etkilenirdi. Ancak IMF’nin bu açıklamasından sonra BTC neredeyse hiç olumsuz yönde etkilenmedi ve hatta açıklamanın yapıldığı gün yukarı yönlü ataklar yaptı. Bu durum, kripto para dünyasında “BTC’nin artık konumunu sağlamlaştırdığı” yorumlarını gündeme getiriyor. Bu da BTC’ye olan güvenin arttığını gösteren bir kanıt olarak yorumlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle