Kripto Para

IMF, BTC’nin resmi para birimi olmasından rahatsız!

  Uluslararası Para Fonu (IMF), El Salvador’da resmi para birimlerinde ABD dolarının yanına Bitcoin (BTC) eklenmesinden rahatsız. IMF, El Salvador’un yasal ve finansal sorunlar ile karşılaşacağını düşünüyor. IMF sözcüsü Gerry Rice, gelişmelerin takipçisi olduklarını dile getirdi.

  Orta Amerika’nın en küçük ülkesi El Salvador, kripto para piyasalarının kaderini değiştirebilecek çok önemli bir adım attı. Ülkede Bitcoin (BTC), resmi para birimi ilan edildi. Gelişme elbette kripto para toplulukları arasında olumlu bir gelişme olarak karşılandı. Ancak tüm kişi ve kurumlar bu gelişmeyi olumlu bir şekilde değerlendirmiyor. Uluslararası Para Fonu (IMF) da El Salvador’un bu adımından rahatsız oluyor. IMF, dünyada ilk olarak Bitcoin’i resmi para birimi kabul eden El Salvador’un yasal ve finansal bazı sorunlar ile karşılaşacağını düşünüyor.

  IMF Sözcüsü Rice’ın Açıklamaları

  El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele, Bitcoin’in resmi para birimi olması için Kongre’ye yasa tasarısı sunmuş ve tasarı oylamada çoğunlukla kabul edilmişti. Süreci takip ettiklerini dile getiren IMF sözcüsü Gerry Rice, kripto para birimlerinin hala ciddi riskler barındırdıklarını ifade etti. IMF adına konuşan Rice kripto paralara ilişkin olarak “Kripto varlıklar ciddi risklere neden olabilir. Kripto varlıklara karşı etkili düzenleyici tedbirler alınması çok önemli.” sözlerini dile getirdi.

  Bukele IMF ile Borç İçin Görüşme Halinde

  IMF sözcüsü Gerry Rice’ın açıklamalarından sonra El Salvador Devlet Başkanı Niyab Bukele de bir açıklamada bulundu. Bukele, IMF ile bir görüşme gerçekleştireceğini duyurdu. Bukele Mart ayındaki siyasi zaferinden sonra El Salvador’un ekonomisini ayaklandırmak için harekete geçmiş ve IMF’den 1,3 milyar dolarlık kredi istemişti. IMF ile El Salvador arasında bu kredi için görüşmeler devam ediyor.

  El Salvador’daki Gelişmeler ve Bitcoin Fiyatına Etkisi

  El Salvador’da kripto para piyasaları adına atılan gelişmeler Bitcoin’in resmi para birimi olmasıyla da sınırlı kalmadı. Ayrıca ülkede volkan enerjisi ile elde edilen jeotermal elektrik tüketimi ile BTC madenciliğine de onay verildi. El Salvador’da bu gelişmelere bağlı olarak, yasa tasarısının onaylanması üzerinden geçen 48 saat içinde Bitcoin %15’ten fazla değer kazandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle