Kripto Para

IMF’den beklenmedik El Salvador açıklaması!

  Geçtiğimiz aylarda El Salvador’u Bitcoin (BTC) yasasından dolayı birkaç kez uyaran ve son olarak geçtiğimiz hafta içinde Bitcoin’i kullanmaması konusunda El Salvador’a bir uyarıda bulunan IMF’den yeni bir açıklama geldi. IMF, bu kez de El Salvador ile güçlü ilişkileri olduğunu vurguladı.

  El Salvador’un Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi ilan etmesinden sonra birçok ülke ve kripto para odaklı birçok kuruluş ülkeye desteğini gösterdi. Ancak öte yandan El Salvador, bu kararından dolayı bazı ülkelerden ve uluslararası bazı finans kuruluşlarından uyarı ve eleştiriler de aldı. Bunun en net örneklerinden biri olan Uluslararası Para Fonu (IMF), son olarak geçtiğimiz hafta içinde El Salvador’u uyarmıştı. IMF, bu uyarısında El Salvador’dan Bitcoin’i kullanmamasını istemişti. IMF yetkililerinden gelen son açıklamada, El Salvador ile güçlü ilişkilerin olduğu vurgulandı.

  IMF’den “Güçlü İlişki” Mesajı

  IMF Yönetim Kurulu tarafından 28 Ocak Cuma günü yapılan açıklamada, El Salvador ile güçlü ilişkilerin devam ettiği belirtildi. Ancak yönetim kurulu, Bitcoin’i yasal para birimi olarak ilan eden El Salvador’a borç verip vermeyeceği konusunda herhangi bir kararın henüz belirlenmediğini de ifade etti. El Salvador’un Bitcoin adımı IMF’nin tepkisini çekmişti ve IMF, El Salvador üzerinde BTC konusunda ekonomik, finansal istikrar ve yasal endişeler nedeniyle baskı kurmaya başlamıştı. Ancak El Salvador, bu uyarıları ve tepkileri dikkate almamıştı.

  IMF, Maliyetin Potansiyel Faydayı Aştığını Savunuyor

  Geçtiğimiz hafta içinde IMF, El Salvador’u Bitcoin’i kullanmama konusunda uyarmasının yanı sıra Chivo dijital cüzdan konusunda da uyarmıştı. IMF yetkilileri, Chivo’nun da sıkı bir düzenlemeye ihtiyacı olduğunu belirtmişti. Söz konusu raporunda IMF, kısa vadede Bitcoin ve Chivo kullanımının oluşturduğu maliyetin, ülkede potansiyel faydaların üzerine çıktığını öne sürmüştü. IMF yetkilerine göre BTC ve Chivo uygulamalarının bütçe maliyetleri, 2021-2022 GSYİH %1’ine denk geliyor.

  IMF Genel Olarak Chivo’yu Yararlı Buluyor

  Her ne kadar IMF Bitcoin ve Chivo konusunda El Salvador’u köşeye sıkıştırmaya çalışıyor olsa da kuruluş, Chivo gibi dijital ödeme sistemlerinin, ödemeleri daha verimli hale getirebileceğini de kabul ediyor. Zira IMF’ye göre bu tür dijital uygulamalar, finansal katılımın artmasını sağlayabilir ve bu da ekonomik anlamda büyümeleri destekleyebilir. Ancak IMF, Bitcoin’in önemli derecede riskli bir varlık olduğunu, fiyat oynaklığının Bitcoin’i ödeme aracı, hesap birimi ya da değer deposu olarak kullanma konusunda verimsiz hale getirdiğini savunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle