Kripto Para

El Salvador’dan IMF’ye bu kez tepki sert oldu!

  Uluslararası Para Fonu (IMF), geçtiğimiz hafta El Salvador’a “Bitcoin’i bırakın” çağrısında bulunmuştu. Ardından El Salvador ile güçlü ilişkilerinin olduğunu açıklayan IMF’ye, El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya’dan sert bir tepki geldi.

  Bitcoin’i (BTC) dünyada yasal para birimi olarak kabul eden tek ülke olan El Salvador, Bitcoin yasası ile birlikte birçok finansal kuruluşun tepkisini çekti. Birçok merkez bankasının yanı sıra Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası gibi uluslararası kuruluşlar da El Salvador’u Bitcoin hamlesinden dolayı eleştirdi. Son dönemlerde El Salvador’a karşı eleştiri ve uyarılarını sıklaştıran IMF son olarak El Salvador’la güçlü ilişkileri olduğunu açıklamış olsa da bir önceki uyarısından dolayı sert tepkiyle karşılaştı. El Salvador Maliye Bakanı Alejandro Zelaya, IMF’nin uyarısına sert çıktı.

  El Salvador Maliye Bakanı Sessiz Kalmadı

  Güçlü ilişki ile ilgili açıklamalar öncesinde IMF, El Salvador’a “Bitcoin’i bırakın” çağrısında bulunmuştu. Hatta IMF yetkilileri bu uyarısının yanı sıra, “Bitcoin yüzünden El Salvador ekonomisinde küçülme” öngördüğünü de belirtmişti. El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, daha önce gelen bu eleştiri ve uyarılara tepkiler göstermiş olsa da son dönemlerdeki umursamaz tavrını korudu. Ancak Maliye Bakanı Zelaya, yerel bir televizyon kanalından IMF’nin yaptığı uyarılara sessiz kalmadı. Zelaya, IMF’nin Bitcoin hakkındaki açıklamalarıyla ilgili konuştu.

  Maliye Bakanı Zelaya Sert Konuştu

  Yerel bir TV kanalında konuşan Zelaya, IMF’nin “Bitcoin’i bırakın” çağrısına sert bir tepki göstererek “Hiçbir uluslararası kuruluş bize bir şey yaptıramaz” sözlerini dile getirdi. Zelaya bu tepkisinin yanı sıra ayrıca IMF’nin bu uyarısını, El Salvador’un bağımsızlığına bir hakaret olarak değerlendirdi ve ülkelerin egemen uluslar olduğunu vurguladı. Maliye Bakanı Zelaya’nın açıklamalarından sonra, son olarak El Salvador ile güçlü ilişkileri olduğunu duyuran IMF’nin nasıl bir karşı hamlede bulunacağı merak konusu oldu.

  IMF’nin Talebi İlk Değil

  Aslında IMF, El Salvador’a ilk kez “Bitcoin’i bırakın” çağrısında bulunmadı. Daha önce de kurum, benzer bir talep ile El Salvador’un kapısını çalmıştı. Ancak El Salvador, söz konusu dönemde de IMF’nin bu isteğini “Bitcoin benimsenmesinin milyonlarca insan için finansal katılımı desteklemeye yardımcı olacağı” gerekçesi ile reddetmişti. Ayrıca El Salvador, tüm uyarı ve eleştirilere rağmen ülkede bir Bitcoin Şehri kurmayı da amaçlıyor. Bu şehirde BTC madenciliği enerjileri, volkanik enerjiden sağlanacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle