Kripto Para

JPMorgan ortaya koydu! ETH bu alanda SOL’a kaybetti

  ABD merkezli dev bankacılık kuruluşu JPMorgan bünyesindeki analistler, Ethereum’un (ETH) ağdaki yüksek işlem ücretleri nedeni ile NFT (non fungible token) ekosistemindeki pazar payını Solana’ya (SOL) karşı kaybettiğini bildirdi.

  Ethereum (ETH), 2021 yılında Bitcoin’e (BTC) paralel fiyat hareketleri ortaya koyarak birçok kez ATH seviyesini güncelledi. 2021 yılı genelinde Ethereum yükseliş hareketleri ortaya koyarken, öte yandan “Ethereum’un rakibi” olarak adlandırılan birçok kripto para birimi ve blok zinciri de yoğun ilgi ile karşılaştı. Bu ilgilerden payını en yüksek şekilde almayı başaranlardan biri olan Solana (SOL) da elde ettiği değer artışlarıyla dikkat çekici bir yükseliş yolculuğu yaşadı. JPMorgan analistleri bu kez de Ethereum ağı ile Solana ağı arasındaki NFT (nın fungible token) pazar paylarına ilişkin bir rapor kaleme aldı.

  JPMorgan Analistleri ETH Ağındaki Sorunlara Değindi

  Nikolaos Panigirtzoglou önderliğindeki JPMorgan analistleri, Business Insider yazısında Ethereum’un ağdaki yüksek işlem ücretleri nedeni ile NFT ekosistemindeki pazar payını Solana’ya karşı kaybettiğini belirtti. Analistler, 2021 yılının başından bu yana Ethereum ağının NFT işlem hacmi payının %95 seviyesinden %80 seviyesine gerilediğini bildirdi. Analist söz konusu raporda, tıpkı DeFi protokollerinde olduğu gibi ETH tabanlı NFT pazaryerlerinde görülen ağ tıkanıklıkları ve yüksek işlem ücretlerinin, kullanıcıları farklı blok zincirlerine yönlendirdiğini ifade etti.

  Alkesh Shah, Solana İçin “Kripto Ekosisteminin Gelecekteki Visa’sı” Demişti

  JPMorgan analistlerin, Ethereum ağındaki problemler nedeniyle farklı blok zincirlerine yönelen kullanıcıların en yoğun olarak Solana blok zincirini ve ardından ikinci sırada da Tezos blok zincirini tercih ettiğini ifade etti. JPMorgan analistlerinin sunduğu raporun yanı sıra birkaç gün önce de Bank of America dijital varlık stratejisti Alkesh Shah da Solana’nın, ağdaki düşük işlem ücretleri sayesinde ilerleyen dönemlerde kripto para ekosisteminin “Visa’sı” olabileceğini yazmıştı.

  JPMorgan Analistlerinin ETH Ağına İlişkin Önceki Raporları

  JPMorgan analistlerinin sunduğu bu rapor Ethereum ağındaki yüksek işlem ücretlerini ve ağdaki ölçeklenebilirlik problemlerini bir kez daha gündeme getirdi. Aynı analist ekibi yakın bir zamanda bir de Ethereum’un DeFi’deki hakimiyetinin de düşmeye devam edeceğini yazmıştı. Analistler bu süreçte Solana ve Avalanche gibi Ethereum’a alternatif olarak gösterilen akıllı sözleşme platformlarının çok ciddi oranlarda pazar payları elde etmeye başladıklarını da belirtmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle