Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 14 – 21 Mayıs 2022

  Geçtiğimiz haftaya damgasını vuran büyük kripto çöküşü sonrasında yatırımcılar piyasadaki gelişmeleri yakından takip ediyor. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) başta olmak üzere bazı altcoinlerde toparlanma sinyallerinin olması yatırımcıları rahatlattı. BTC’de henüz ciddi bir sıçrama olmasa da en değerli ilk 100 listesinde bulunan kripto para birimlerinde önemli getiriler takip edildi.

  14 – 21 Mayıs 2022 tarihleri arasında yatırımcılarına en çok kazandıran altcoinler ve öne çıkan haberleri haftalık haberimizde bulabilirsiniz. 

  Kyber Network Crystal v2 (KNC)

  Son haftalarda başarılı bir grafik çizen Kyber Network Crystal v2 (KNC) coin, bu hafta da en çok kazandıran altcoinler listesinde yer aldı. KNC coin listenin zirvesine otururken son 7 gün içinde yatırımcısına yüzde 68 oranında kazanç sağladı. Bu parabolik yükselişin arkasında KNC coin fiyatını destekleyen bazı haberlerin gündeme gelmesi etkili oldu. 

  KNC coin fiyatı, on blok zinciri ağına erişimi genişlettikten ve Uniswap v3 ile entegrasyondan sonra hızlı yükseldi. Merkezi olmayan finans (DeFi) sektöründeki projelerin görünümü, küresel olayların bir kombinasyonunun geleneksel finansal sistemlerin dışında fon tutmanın faydalarını vurgulaması nedeniyle son aylarda iyileşmeye başladı.

  Son birkaç ayda yükselen Kyber Network'tür, kullanıcılara en iyi ticaret oranlarını sunmayı amaçlayan çok zincirli bir kripto para birimi ticareti ve likidite merkezidir. KNC coinin hızlı yükselmesinin üç nedeni, on ayrı blok zinciri ağı için desteğin entegrasyonu, Avalanche (AVAX) ile bir likidite madenciliği programının başlatılması ve Kyber Ağının erişimini genişleten genişleyen bir ortaklıklar ve protokol entegrasyonları oldu.

  Kava (KAVA)

  Yerli altcoin yatırımcılarının da dikkatinden kaçmayan Kava (KAVA) coin son dönemde yatırımcılarının yüzünü güldürüyor. KAVA coin geride kalan haftada yüzde 39 oranında değer kazandı ve yatırımcılarını sevindirdi. Analistler KAVA coin fiyatındaki hareketleri takip ederken, basına yansıyan gelişmeler de yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. 

  USDX'in dolar paritesini kaybetmesiyle birlikte Terra tarafından sağlananlar gibi algoritmik stabilcoinlerin aksine, Kava Network'ün USDX'i, teminat rezervleriyle desteklenen bir kredi olarak basılır. Bu nedenle kripto para yatırımcılarının KAVA coin talebi hızla arttı. 

  Stabilcoin'in arkasındaki geliştirme ekibi olan Kava Labs açıklamasında, USDX'in yakın zamanda çöken algoritmik bir stabilcoin olan terraUSD'ye (UST) maruz kaldığını duyurdu. Ayrıca UST, USDX'i destekleyen bazı teminatların yanı sıra KAVA coin talebinde hızlı artış başladı. 

  KuCoin Token (KCS)

  Kripto para dünyasının popüler alım satım platformlarından biri olan KuCoin borsasının yerel kripto para birimi KuCoin Token (KCS), adından söz ettirmeye devam ediyor. KCS coin yatırımı yapan altcoin yatırımcıları, 14 Mayıs tarihinden bu güne yüzde 29 oranında getiri elde etmeyi başardı. KuCoin Token (KCS) coinin bu yükselişinde borsadaki gelişmeler etkili oldu. 

  KuCoin'in diğer hayran toplulukları tarafından kurulacak ve borsa hizmetlerinin uygulamalarını daha da genişletecek duyurusu basında geniş yankı buldu. Ekosistemin bir parçası olarak KCS coin için öngörülen kullanım durumlarından bazıları, likidite madenciliği, komisyon ücretlerinin ödenmesi ve daha fazlasını içeriyor. Borsa aynı zamanda yeni ortaklıklarla ilerleme kaydediyor. 

  Sanal varlık bilgi ifşa ve veri araştırma platformu olan Xangle ile KuCoin'in tam olarak çalıştırılabilir bir dijital ofis aracılığıyla meta veri deposu alanında bir varlık oluşturmasına yardımcı olan Blocktopia ile ortak oldu. Yatırım bölümü – KuCoin Labs da faaliyetlerini hızlandırdı ve dokuz kripto para projesinde ve iki özel sermaye fonunda önemli miktarda likidite enjeksiyonu yaptı. Toplam yatırım tutarının 10 milyon dolara ulaşırken stratejik yatırım projeleri arasında, KCC ekosistemindeki en büyük merkezi olmayan değişim olacak olan MojitoSwap vardı.

  KuCoin, belirtilen süre içinde 320.000'den fazla yeni takipçi çektikten sonra toplam 1,6 milyon takipçiye ulaşan borsanın, sosyal ağlardaki çevrimiçi varlığını da artırdı. Toplamda, borsa, şirketin güncellemelerini ve haber bültenlerini düzenli olarak takip eden toplam 580.000 aboneye sahip 23 küresel topluluğa sahip oldu. Böylelikle KCS coin fiyatı hızlı yükseldi. 

  Monero (XMR)

  Kripto para sektöründe gizlilik odaklı altcoin projeleri denince akla ilk gelen varlıklardan Monero (XMR) coin yine yatırımcılarına kazanç fırsatı sundu. XMR coin fiyatında yüzde 25 oranında artış yaşanırken, basındaki haber akışı yatırımcıların dikkatinden kaçmadı. Bazı haberleri iyi takip eden yatırımcılar bu haftalık yükselişten karlarını almayı başardı. 

  2022'nin ilk çeyreğinde XMR coin için önemli gelişme, güncellenmiş XMR Teknik Raporunun yayınlanmasıydı. Bu belge, kripto paranın yeni bir döneme girdiğini belirtirken deflasyonist mekanizmalar hakkında ayrıntılı bilgiler paylaştı. Belgede ele alınan diğer hususlar arasında, kendi kendine dolaşan bir ekosistemin geliştirilmesi yer aldı.

  Fiyat çizelgelerine bakıldığında, MACD çizgisi ile trend çizgisinin yukarı yönde kesiştiği görülünce XMR coin için alım sinyalleri arttı. XM  coin fiyatını daha da artırmaya yardımcı olabilecek artan satın alma baskısının göstergesinin ardından yatırımcıların talebiyle XMR coin fiyatındaki artış devam etti. 

  Fantom (FTM)

  Son dönemin dikkat çeken altcoinlerinden biri olan Fantom (FTM) coin, piyasa genelindeki çalkantıya rağmen yatırımcılarına kazanç sağladı. FTM coin fiyatını etkileyen en önemli gelişmeler sosyal medyada büyük ilgi gördü. Bunun sonucunda yatırımcılardan gelen taleple birlikte FTM coin fiyatı yüzde 20 oranında artış gösterdi. 

  Fantom blok zincirinin yerel tokeni FTM coin, DeFi geliştiricisi Andre Cronje'nin zincirde kod yazarken görülmesinin ardından hızlı yükselişe başladı. DeFi'deki en üretken geliştiricilerden biri olarak kabul edilen Cronje, lider geliştirici Anton Nell ile birlikte Mart ayı başlarında Fantom'dan aniden ayrıldı. Hareket, FTM'de tokenin kurtarmak için mücadele ettiği keskin bir düşüşe neden oldu.

  Ancak Cronje'nin platforma dönüşü sıkıntılı zamanların ortasında gelir. Fantom'un stabilcoini FUSD, geçen hafta keskin bir şekilde sabitlendi ve kayıplarını FUSD'nin depegging'i, Terra'nın UST'sinin çöküşünden sonra geldi ve bu da yatırımcıları stablecoin'lere daha şüpheyle yaklaştırdı.

  Kadena (KDN)

  Yerli kripto para yatırımcılarının yeni yeni radarına giren Kadena (KDN) coin, geçtiğimiz haftanın çok kazandıranları arasında yer aldı. 14 Mayıs tarihinden bu yana inişli çıkışlı grafik çizen KDN coin 7 günün sonunda yüzde 20 oranında değer kazanmayı başardı. 

  CoinMarketCap'e göre, aynı isimdeki iş kanıtı (PoW) blok zinciri ağının yerel kripto para birimi Kadena (KDA) coin hızlı yükseliş hareketi ile dikkatleri üzerine çekti. Kadena, her ikisi de Amerikan yatırım bankasının şirket içi blok zinciri ekibi olan JP Morgan'ın Blok Zinciri Mükemmeliyet Merkezi'ni yöneten iki eski JP Morgan çalışanı Stuart Popejoy ve Will Martino tarafından kuruldu.

  Kadena, PoW konsensüs mekanizmasını yönlendirilmiş asiklik grafik (DAG) ilkeleriyle birleştirerek, blok zincirini işletmeler tarafından kullanılabilir kılan yüksek verim sunarken Bitcoin'in güvenliğini sağlayabileceğini iddia ediyor. Bu projedeki yükseliş hareketi yatırımcılarda heyecan yarattı. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle