BTC'deki düşüş balinaları ne kadar etkiledi

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) fiyatı geçtiğimiz günlerde son 1 aydır ilk defa 30 bin doların altına geriledi. Ancak zincir üstü verileri inceleyen uzmanlar, Bitcoin balinalarının istikrarlı bir şekilde BTC biriktirmeye devam ettiklerini gözler önüne serdi…

  En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) geçtiğimiz günlerde bir aydır ilk defa 30 bin dolar seviyesinin altına düştü. Kripto para piyasasında büyük bir panik havası estiren bu düzeltme altcoin piyasasında da ciddi etki yarattı. Ancak zincir üstü veriler, Bitcoin balinalarının piyasadaki bu düşüşten pek olumsuz etkilenmediklerini ortaya koydu.

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği zincir üstü veri analiz platformu Glassnode yeni raporuyla gündeme geldi. “Zincir Üstünde Bir Hafta” isimli raporunu yayınlayan şirket, kripto para borsalarının BTC rezervinin düşmeye devam ettiğine değindi. Raporda ayrıca bu düşüşe rağmen Bitcoin balinalarının birikim yapmayı sürdürdüğü detayı paylaşıldı.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  BTC Balinaları Kaldıkları Yerden Devam

  Kripto para borsalarının her ay ortalama 36 bin dolar yani yaklaşık 1 milyar dolar kaybettikleri raporda dikkat çeken detaylar arasında yer aldı. Borsalarda azalan rezervler, BTC destekçilerini ve yatırımcılarını da endişelendirmeye başladı. Ancak Glassnode analistleri, borsaların azalan BTC rezervlerini, büyük yatırımcıların kripto paralarını satmak için borsalarda bırakması şeklinde yorumladı.

  Büyük Bitcoin yatırımcıları, kripto varlıklarını borsalarda bırakmak yerine güvenli depolamaya taşımayı sürdürüyor. BTC biriktiren oluşum sayısında artış tespit eden Glassnode analistleri, bu oluşumların sayısını mayıs başından beri 250 binden 300 bine çıktığını vurguladı. Bu oluşumlar, “zincir üstüne birbiriyle bağlantılı adresler kümesi” şeklinde tanımlandı.

  Piyasalarda Ani Dalgalanma Hazırlığı 

  Bitcoin balinalarının birikim yaptığını gözler önüne seren Glassnode, öte yandan piyasa duyarlılığının ciddi şekilde bölünmüş olduğunu açıkladı. Kripto para piyasalarında ani dalgalanmaların olabileceği ifade edilirken, madencilerin Çin’den göç etme sürecine de ayrı bir parantez açıldı

  Glassnode analistleri, Çin’den tesislerini taşıyan Bitcoin madencilerinin bu süreçte ekstra masraflar ile karşılaştıklarını vurguladı. Bu yüzden birikim moduna geçen Bitcoin madencilerinin net pozisyon değişim göstergesi, her ay 3.300’den fazla BTC biriktirdiklerini gözler önüne serdi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle