Kripto Para

Haftalık En Çok Kazandıran Altcoinler 16 – 23 Temmuz 2022

  Kripto para piyasasında volatilitenin yeniden arttığı son dönemde altcoin fiyatları yakından takip ediliyor. Popüler altcoinlerde toparlanma sinyalleri görülürken bazı projelerde haftalık kazançlar çok yüksek seviyelere ulaştı. Özellikle kripto para basınında geniş yankı bulan haberlerin etkisi ile altcoin piyasasındaki yukarı yönlü hareketlilik hız kazandı.

  16 – 23 Temmuz 2022 tarihleri arasında yatırımcısına en çok kazandıran altcoin projelerini ve önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  Ethereum Classic (ETC)

  2016 yılında Ethereum hard forku ile piyasaya sürülen Ethereum Classic (ETC), geride kalan haftada en çok kazandıran altcoin olmayı başardı. ETC fiyatındaki artışın arkasında Ethereum ağında öne çıkan gelişmeler ve Buterin’in açıklamaları etkili oldu. Piyasadaki olumlu havayı arkasına alan ETC fiyatı son 7 günde yüzde 80 değer kazanarak yatırımcısına büyük kazanç sağladı. 

  Ethereum Classic, 'Birleştirme' yani Merge yaklaşırken ETH'den daha iyi performans göstererek geride kalan haftada hızlı yükseldi. Uzmanlara göre Ethereum'un hisse kanıtına geçişi, Ethereum Classic'in fiyatı için bir nimet olarak lanse edildi. Ethereum'un toparlanması, öncelikle potansiyel ağ yükseltmesini çevreleyen öfori nedeniyle, en iyi kripto para birimleri arasında yer aldı.

  Sonuç olarak, PoS anahtarı, mevcut Ethereum madencilerini PoW zincirlerine geçmeye zorlayacağı için ETC fiyatına da olumlu yansıdı. Ethereum Classic, ağ tasarımı ve uyumluluk açısından Ethereum'a en yakın olanıdır çünkü çekişmeli bir sert çatalın ardından Ethereum'dan ayrılan eski zincirdir. Spekülatörler bu yüzden Ethereum Classic'in Ethereum'dan göç eden madencilerin ilk tercihi olmasını bekliyor. İşte bu yüzden ETC, haftanın en çok kazandıran altcoini oldu.

  Bitcoin Gold (BTG)

  Bitcoin’den çatallanan Bitcoin Gold (BTG) coin de yatırımcıların dikkatini çeken bir değer artışı yaşadı. 16 Temmuz’dan bu yana emtia piyasasındaki beklentiler ve kripto para piyasasındaki toparlanmanın etkisiyle birlikte BTG hızla değer kazandı. Haftalık bazda yüzde 45.79 oranında artan BTG coin böylelikle yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı. 

  Küresel hisse senedi piyasaları düşüş eğilimini sürdürürken, Bloomberg'den bir küresel emtia uzmanı, Bitcoin'in 2022'de hakim olacak bir varlık grubunun parçası olabileceğine inanıyor. Bloomberg emtia analisti Mike McGlone, “Yaklaşık bir yıl içinde daha büyük risk, deflasyon olabilir” açıklamasında bulundu. Bununla birlikte, genel görüşü, Bitcoin ve altının yakın gelecekte piyasadan daha iyi performans gösterme yeteneğine odaklanması dikkatlerden kaçmadı. 

  Uzmanların bu açıklamalarının da etkisi ile Bitcoin (BTC) fiyatında toparlanma eğilimi hız kazandı. Bunun hemen ardından Bitcoin Gold (BTG) coin çok ciddi bir ralli ile altcoin piyasasında dikkatleri üzerine çekti. Üstelik BTC’de olduğu gibi kar realizasyonu ile karşılaşmayan BTG coin bu performansı ile haftalık en çok kazandıran ikinci altcoin projesi olmayı başardı.

  Lido DAO (LDO)

  Son haftalarda adından sık sık söz ettiren Lido DAO (LDO) coin bir kez daha haftalık en çok kazandıran altcoinler listesinde yerini aldı. LDO coin fiyatının yükselişinde basına yansıyan duyurular etkili oldu. Altcoin piyasasında dikkat çeken LDO coin fiyatı son bir hafta içinde yüzde 39.74 artarak beğeni topladı. 

  Snapshot'tan alınan verilere göre, Lido Finance'in merkezi olmayan yönetimi Lido DAO, risk sermayesi şirketi Dragonfly Capital'a önerilen bir token satışı için oylamaya başladı. Bu token satışı, Lido'nun önerdiği hazine çeşitlendirme teklifinin yarısı olarak duyuruldu. Tam plan, 20 milyon Lido DAO (LDO) tokenini 1,45 dolarlık sabit bir oranda satacak. Oylama geçerse bu tahsisin yarısı Dragonfly'a gidecek.

  Bu gelişmeler ile birlikte haftalık bazda en çok kazandıran altcoinler arasına LDO coin de girmiş oldu. Lido'nun orijinal önerisi, Dragonfly'ın belirteçleri kilitlemesinin gerekmeyeceğini belirtirken teklifle ilgili önemli tartışmalara yol açtı. Bu kargaşa arasında LDO coin fiyatı hızlı yükseliş hareketi ile yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı. 

  ApeCoin (APE)

  NFT sektörünün önde gelen projelerinden ApeCoin (APE) coin yatırımcıların dikkatinden kaçmayan bir duyuru yaptı. APE coin fiyatına aniden etki eden bu duyuru ile birlikte piyasadaki yükseliş hız kazandı. APE coin fiyatında yüzde 39.37 oranında yükseliş yaşanması yatırımcıları sevindirmeye yetti. 

  ApeCoin DAO, sağlam bir ApeCoin (APE) stake sisteminin piyasaya sürüldüğünü duyurdu. Topluluk, ApeCoin stake etme uygulamasının gecikmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradı ve APE Foundation'ı güncellemeler konusunda daha az şeffaf olduğu için eleştirdi. Ayrıca, ApeCoin DAO, DAO için stake sistemini kurmak ve yönetmek için Horizen Labs ile anlaştı. 

  APE Vakfı, 23 Temmuz'da yaptığı açıklamasında, AIP-21 ve AIP-22 teklifleri kapsamında kabul edilen ApeCoin (APE) staking sistemiyle ilgili ilerleme hakkında bir güncelleme duyurdu. Vakıf, belirlenen yönergeler kapsamında APE stake sistemini kurmak ve yönetmek için Horizen Labs'ı seçti. APE staking hizmetlerinin sonbaharda başlatılacağı duyurusundan sonra APE coin fiyatında çok hızlı bir yükseliş hareketi gerçekleşti.

  Ethereum (ETH)

  En değerli altcoin olarak piyasaya yön veren Ethereum (ETH), geride kalan haftada yatırımcılarının beklentilerini karşılayan bir yükseliş performansına imza attı. Birleşme adı verilen ETH Merge ile hafta boyunca gündemi meşgul ettikten sonra yükseliş hareketiyle dikkat çekti. Haftalık bazda yüzde 26.53 oranında değer kazanan ETH yatırımcılarını umutlandırmaya devam etti. 

  Paris'teki Ethereum Topluluk Konferansı (EthCC) sırasında Vitalik, bir stake kanıtı konsensüs mekanizması tarafından desteklenen son Ethereum 2.0 sürümünün mevcut çalışma kanıtı ağından çok daha ölçeklenebilir olacağına dair güven verdi. Ayrıca, Ethereum saniyede en fazla 20 işlem gerçekleştirerek bir darboğaza neden oldu ve madencileri işlem ücretlerini artırmaya zorladı.

  Vitalik, akıllı sözleşme platformunun yüzde 40 oranında tamamlandığını söyledi. Bununla birlikte, Birleştirmeyi etkinleştirip bir bahis sistemine geçiş yaptıklarında, platform uzun vadeli geliştirme yol haritasında yüzde 55 tamamlanmış olacak şekilde bir adım daha yükselecek. Bu beklentiler ETH’yi haftalık bazda en çok kazandıran altcoinler arasına soktu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle