Kriptopara

Bitcoin’i özel yapan şey ne? Her şeyiyle BTC

  2008 senesinde "eşler arası elektronik nakit sistemi" tanımlaması ile ortaya atılan projeden doğan ve geleneksel para birimlerinden çok farklı avantajları sunarak çalışan BTC, bir yatırım işleminde tarafları doğrudan birleştirmesi ile özel hale gelmiştir. Merkeziyetsiz yapısı, komisyonsuz takas ve transferler onu özel kılan nitelikleridir. Diğer yandan kripto para borsalarında dalgalanmalar ardından her daim yüksek fiyat grafiğini korumayı başaran yapısı ise onu kendi dünyasında bir adım öne taşımıştır.

  Giriş

  31 Ekim 2008 tarihinde Satoshi Nakamoto takma adlı kişi veya grup tarafından "Bitcoin: eşten eşe elektronik nakit sistemi" başlığı ile yayınlanan teknik doküman ardından 2009 senesinde kullanıcılarına sunulan BTC, tüm dikkatleri üzerine çekmiştir. Yaratıcısı tarafından sunulan bu teknik dokümanda "Üçüncü parti ödeme sistemlerine, bankalara, aracı kurumlara güvenme ihtiyacını ortadan kaldıran kriptografik para birimi şeklinde tanımlanan BTC, ilk yatırımcılarını milyonerler listelerine dahil etmiştir.

  Bitcoin’in Merkeziyetsiz Figürünün Önemi Nedir?

  Bugün yaşayan bireyler sadece bu sistem içinde yaşadıklarından ve herkes neredeyse gıda fiyatlarından eğitime kadar her alanda fiyat artışlarından haberdardır. Bu artışlar ise enflasyonun birer sonucu olarak açığa çıkarlar. Ancak enflasyonu var eden ilk sebep ise para birimlerine yönelik merkezi otoritenin varlığıdır. İşte Bitcoin tam da bu sırada devreye girerek, kripto para dünyasını şekillendiren ve merkezi otoriteye bağlı olmaksızın işlem görerek, enflasyondan etkilenmeyen kripto para birimidir. Onun akıllı yatırımcılarca çokça tercih edilmesinin asıl temeli ülke ve ekonomi politikalarından etkilenmemesidir.

  Özellikle BTC’ye ilk kez yatırım gerçekleştiren ve melek yatırımcılar olarak adlandırılan yatırımcılar şu anda Dünya'nın en önemli iş insanları grubunu oluştururlar. Servetlerinin kaynağı ise geçmişte BTC yatırımı hakkında verdikleri doğru kararlardır. BTC’nin geleceğini ve fiyat artış olasılıklarını gören bunu dünyanın dijitalleşme hızı ile örtüştüren yatırımcılar, bugün kendi kripto para birimlerini üretirler.

  BTC Kripto Paranın Temel İlkelerine Uygun mu?

  İçinde bulunduğumuz dijital çağda, ideal bir kripto para biriminde olması gereken üç temel özellik şu şekildedir:

  • Herhangi bir otorite tarafından kontrol edilmeme ve bu yol ile manipüle edilemez yapıya ulaşma,
  • Bölge veya ülke gibi her hangi bir yapıyla sınırlandırılmayarak, dünyanın her yerinde takas edilebilme,
  • Belirli bir insan topluluğuna veya politik sisteme ayrıcalık tanımayarak, apolitik olmak,

  Bu temel özellikleri tam anlamı ile taşıyan kripto para birimi ise Bitcoin’dir. Herkesin alabildiği, üretebildiği ve satışından kar elde edebildiği BTC, her insan topluluğuna olan eşit yaklaşımı nedeniyle yüksek oranda tercih edilir.

  Bitcoin İçin Belirlenen Arz Sınırı Nedir?

  BTC için belirlenen arz sınırı, 21 milyon olarak tanımlanmıştır. Bitcoin’in piyasadaki dolaşımı için hiç değişmeyecek bir rakam belirlenip, bu rakam 21 milyon olarak hesaplanmış ve bunun bilgisi tüm yatırımcılara açık şekilde sunulmuştur. Ne kadar adet Bitcoin’in ne zaman üretileceği ise yatırımcıları tarafından her zaman bilinir. Bu durum şeffaflık ve güven unsurlarını kuvvetlendirir.

  Bitcoin İtibari Para Sistemindeki Sıkıntılardan Nasıl Korunur?

  Bir merkez bankası tarafından kontrol edilen herhangi bir para, büyük resim detaylı şekilde incelendiğinde tam anlamı ile güven arz etmez. Genel olarak hükümetler, ülkelerinin para birimlerini, para arzını kontrol etmeye izin veren bir sistemi benimserken, paranın değerinin her zaman belirli bir rakama eşitleneceğinin sözünü, projeler kapsamında veririler. Ancak itibari paranın altın standardından çıktığı günden bugüne aksine, paranın değeri yavaş yavaş azalmıştır.

  Hatta nakit para artık yoğun şekilde yapılan internet alışverişleri, kredi kartı pos ve online ödeme sistemleri ile daha az kullanılmaya başlamıştır. İşte BTC itibari paranın maruz kaldığı bu erime ve unutulma problemlerinden yeni nesil bir kripto para birimi olması yoluyla korunur. Ülkeler arası dakikalar süren transfer işlemleri, takas ve yatırım imkanı, gerçek para birimi fiyatları karşısında yüksek fiyat değeri niteliklerine sahip olan BTC için geçmişten söz edilemezken, gelecek adımları hakkında detaylar takip edilir.

  Altcoinler Yerine Neden Bitcoin Tercih Ediliyor?

  Kripto para sektörü ilk olarak BTC ile oluşmuştur. Seneler boyunca devam eden gelişmeler ise altcoin’lerin ön plana çıkmasına da ortam hazırlamıştır. Yatırımcıları başka kripto para birimlerine de yatırım yapmaya teşvik eden altcoin’leri kullanan yatırımcılar için ise durum pek parlak gelişmedi.

  Kripto para borsasına ilişkin bir analiz üzerinde 2 yıl sene boyunca adından sıkça söz edilmeyen altcoin’lere yatırım yapan yatırımcıların bu süre kapsamında %56’dan başlayan ve %90’a kadar devam eden zararlar yaşadıkları belirtildi. Verilen imajdan farklı sonuçlara yol açan altcoinler, yatırımcıların tekrar BTC’ye yönelmelerini sağladılar. Bu kapsamda artan talep, BTC için artan fiyatları hemen beraberinde ise yüksek kazançlı yatırımcıları oluşturdu. Bu cephede ayakta kalan ise yine BTC oldu. Sadece geride bıraktığımız sene için %89’luk artışı sunan BTC’nin altcoinler karşısında kararlı duruşu açıktır.

  Bitcoin Avantajları Nelerdir?

  BTC’nin yatırımcılarına sunduğu avantajlar şöyledir:

  • Zaman Sınırlamasız Yatırım: BTC transferi yapmak isteyen bir kişi herhangi bir zaman sınırlamasını düşünmeden, online cüzdanlar aracılığıyla internet bulunan herhangi bir noktadan, isteği başka bir cüzdana BTC yollar. Bu kapsamda günümüz dünyasında oldukça önemli olana zamandan tasarruf avantajını yakalar.
  • Mekan Sınırlamasından Kurtulma: Geleneksel bankacılık yöntemlerinde yurtdışı ülkelere havale göndermek veya almak için bankaya veya ATM’ye gidilmelidir. Örneğin e-posta havalesi Western Union gibi bir transfer sisteminde kişinin bir tür merkeze başvurması şarttır. BTC için ise bu tip bir işlem siz konusu değildir. Fiziksel olarak bir yerde bulunmaya gerek olmadan dünyanın diğer ucuna transfer yapılır.
  • Saklama Kolaylığı: Binlerce dolar değerinde olan ve beklide fiziki şekilde görüldüğünde bir kasada saklaması oldukça zor olan BTC miktarı, bir akıllı telefon üzerine indirilen sanal cüzdanda rahatlıkla saklanır.
  • Basılı Para Masraflarından Korunma: Geleneksel yöntem ile basılan para için gündeme gelen nakliye, güvenlik, depolama, baskı maliyetlerinin tümü BTC ile ortadan kalkar. Hükümetlere artı gider olarak yansıyan bu masraflar BTC dünyasında yoktur.
  • Alt Sınırsız Ödeme: BTC ile kredi kartı ve havale ödeme tiplerinde kullanılamayan düşük rakamlar ile ödeme gerçekleştirilebilir. Bu kapsamda herhangi bir komisyonda talep edilmez.
  • Taklit Edilemez Bir Yapıdan Yararlanma: BTC üretimi için elektrik ve ekipman gerekir. Miktar ise 21 milyon ile sınırlandırılmıştır. Bu sistem onun tıpkı altın gibi değerini koruyabilmesine sebep olur. Yatırımcılar için değer koruyan bir yola yönelmek avantaj getirir.

  Bitcoin Nasıl Alınır?

  Bitcoin almak için güvenilir kripto para borsalarında hesap açılışı yapılmalıdır. Bu kapsamda ilk olarak internet üzerinden erişim sağlanabilen kripto para borsası platformları incelenerek, lisans belgesini herhangi bir sekmede paylaşan borsa üzerinden hesap açılışı yapılmalıdır. Borsaların ana sayfalarında yer verilen "kayıt ol" sekmesine girilerek, açılan tablo üzerine talep edilen kimlik ve iletişim bilgileri girilip, "onay" verilir.

  Bu adım ardından oluşturulan ve platformca sanal cüzdanı sunulan hesaba, "para yatır" sekmesi kullanılarak banka hesabından TL, dolar veya euro gibi para birimleri transfer edilir. İşe ardından platformun "kripto para satın alma işlemleri" sekmesine girilerek, BTC seçimin yapılmalı ve "satın alma emri ver" komutu işaretlenmelidir. Bu online adımlar ile dilenen miktarda BTC alınır.

  Bitcoin Madenciliği Ne Kadar Kazandırır?

  Seçilen madencilik türüne ve kripto para birimi için o gün belirlenen fiyat değerlerine bağlı olarak madencilik kazançları devamlı olarak değişir. Tam anlamı ile ne kadar kazanç elde edileceğinin görülmesi için öncelikle ASIC cihaz ile işleme başlamak ardından harcanan elektrik maliyetleri ile kazanılan BTC miktarına karşılık gelen tutarı karşılaştırmak gerekir.

  Kişi matematik problemleri çözme konusunda verim elde ediyorsa ve ürettiği BTC sayısı, elektrik ve soğutucu giderlerini aşıyorsa ilerleyen adımlarda kazanç katlanarak artar.

  Diğer yandan BTC her zaman fiyat artışlarını korumayı bilen bir kripto para birimi olarak ufak miktarlarda üretilmesi halinde dahi yüksek kazanç sunması sebebi ile madenciliği en çok tercih edilen seçenektir. Kripto para piyasasına bakıldığında en çok kazanan madenciler BTC üretimi gerçekleştirirler.

  Bitcoin Madencilik Çeşitleri Nelerdir?

  Bitcoin madencilik türleri hakkında detaylı bilgiler şekilde sunulur:

  • BTC ASIC Madenciliği: Uygulamaya özel entegre devreler ile yapılan madencilik çeşididir. ASIC cihaz içinde yer alan yazılım ve özel donanım, amacın BTC üretimi olduğu madencilik işlemlerini kolaylaştırır. Bilgisayar ile birlikte kullanılan bu cihazlar yüksek hesaplama kapasiteleri ile Blockchain sisteminden gelen bir dizi matematik probleminin madencilerce çözülebilmesine destek sağlarlar. Her bir problem çözümünde ise bir takas işlemi onayı verilerek BTC kazanılır. Bu madencilik tipinde cihazların harcadığı elektriği karşılamak için yüksek kapasiteli enerjiye ihtiyaç duyulur.
  • Rig Madenciliği: Bu madencilik tipinde 5 ila 8 adet farklı ve yüksek performanslı ekran kartı bir araya getirilerek bilgisayar üzerinde kullanılır. Bu donanıma sahip olan bilgisayar ile Bitcoin madencilik havuzlarına dahil olunup, ilgili yazılım destekleri alınarak, bir dizi matematik problem çözülür. Sistemde en hızlı çözümleri yapan madenciler BTC ile ödüllendirilir.

  Bitcoin Cüzdanı Nasıl Alınır?

  Bitcoin cüzdanı almak için güvenli kripto para borsalarına doğrudan üyelik gerçekleştirme ve hesap ile birlikte sunulan sanal cüzdanı aktifleştirerek, bu cüzdandan yararlanma yöntemi tercih edilebilir. Bu işlem için lisanslı bir kripto para borsasının ana sayfasından "kayıt ol" sekmesine girip, tablo üzerine kimlik ve iletişim bilgileri yazılıp, "onay’ verilmelidir. Ardından yönlendirilen profil sayfası içinden "cüzdan" ve "cüzdan aktifleştir" sekmeleri seçilerek, BTC saklamaya uygun, sanal bir cüzdan edinilir. Kripto para borsasında yapılan satın alma işlemleri ardından BTC miktarı bu cüzdandan kontrol edilir. Rahat kullanım ise BTC cüzdanlarının her zaman tercih edilmesine neden olmuştur.

  Bitcoin, kripto para birimlerini daha yüksek bir güvenlik ile her an yanında taşımak isteyenler için ise BTC uyumlu donanım cüzdan modellerini sunar. Bu cüzdanlar ise internet üzerinden sipariş edilebilir. Fizik olan bir "flash bellek" görünümünü andıran donanım cüzdan, akıllı cihazlara bluetooth ile bağlanarak, BTC miktarının görüntülenebilmeyi sağlar. Bu cüzdan özel anahtar kod ve kişi tarafından belirlenen özel PIN kod ile korumaya alınır.

  Sonuç

  BTC’yi özel yapan şey hakkında cevaplar aranırken, kripto para piyasası içinde fiyat değerleri ile asla kaybetmeyen güçlü yapıya sahip olduğu ve ilk kripto para birimi olarak merkeziyetsiz yapısı ile duruşunu koruduğu yönünde bilgiler elde edilmiştir. Diğer yandan sadece alım-satım işlemlerinde değil saklanma adımında da birden fazla seçeneği ve donanım cüzdanları sunarak yatırımcılarını farklı uygulamalar ile buluşturur.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle