Kripto Para

İsrail Cumhurbaşkanı’na babadan kalma NFT!

  2021 yılı kripto para piyasaları için özellikle ilk 4 ayında benzersiz bir yıl oldu. Bu süreçte artan kripto para ilgisi NFT (non-fungible-token) sektörüne de yansıdı. Çok farklı alanlarda kendisini gösteren NFT’ler, bu kez İsrail’de Cumhurbaşkanı yemin metninde kendisini gösterdi. İsrail Cumhurbaşkanı’nın yemin metni NFT’ye dönüştürüldü.

  Kripto para piyasaları Aralık 2020’den sonra çok ciddi büyümeler elde etti. Mart 2020’den sonra kripto kazanı ısınmaya başladı, Aralık 2020’de Bitcoin’in (BTC) 20 bin dolar seviyesini geçmesi ile kazan artık kaynamaya başladı. Kaynayan kazanda neredeyse tüm kripto paralar da rekorlar kırarak ilk 4 ay içinde inanılmaz seviyelere ulaştı. Bu süreçte kripto varlıkların dokunduğu hemen hemen her alanda popülarite artışları yaşandı ve bu alandan payını en büyük şekilde alanlardan biri de NFT (non-fungible-token) sektörü oldu.

  Dünyada Artan NFT İlgisi

  2021 yılında NFT ürünler artık bir moda haline geldi. Kripto varlıklardan ve piyasalardan anlamak zorunda olmadan, birçok ünlü isim çeşitli ürünlerini NFT’ye dönüştürerek bu “modaya” uyum sağladı ve NFT sektörü birdenbire çok revaçta bir alana dönüştü. Her ne kadar Şubat-Mart dönemindeki kadar yoğun bir NFT ilgisi olmasa da bu alanda temeller atıldı ve gün geçtikçe NFT ile ilgili yeni gelişmeler gündeme gelmeye devam ediyor. Bununla birlikte NFT alanında çok ilginç bir adım bu kez İsrail’den geldi.

  Cumhurbaşkanlığı Metninin Anlamı Ne?

  İsrail’in 11. Cumhurbaşkanı olarak yakında görevine başlayacak olan Isaac Herzog, görevine başlarken sıra dışı bir hediye ile karşılanacak. Herzog’a eski bir Cumhurbaşkanlığı metni, NFT’ye dönüştürülerek hediye edilecek. Ancak bu metnin Herzog için de ayrı bir anlamı bulunuyor.

  İsrail’in yeni seçilen Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, aynı zamanda İsrail’in 6. Cumhurbaşkanı olan Chaim Herzog’un oğludur. Chaim Herzog tarafından imzalanmış olan Cumhurbaşkanlığı yemin metni, 11. Cumhurbaşkanı ve oğlu Isaac Herzog’a NFT olarak hediye edilecek. Böylece Isaac Herzog, babasından imzalı Cumhurbaşkanlığı yemin metninin eşsiz dijital versiyonunu, yani NFT halini hatıra olarak saklayabilecek.

  Metnin NFT Hali Herzog’un Görev Süresince Saklanacak

  İsrail’in yerel haber ajanslarından Ynet’in haberine göre Knesset sözcüsü Mickey Levy, söz konusu NFT’yi Isaac Herzog’a sundu. Habere göre bu dijital dosyada yer alan metnin bir fiziksel kopyası da Cumhurbaşkanlığı ofisine çerçeveletip asılacak. Dosyanın NFT hali ise Herzog’un görev süresince soğuk hava deposunda saklanacak ve satılmayacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle