Kriptopara

ETH Madenciliği Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

  Ethereum madenciliği yapmak için yeterli CPU gücüne sahip bilgisayarınız olmalı. Daha sonra ETH cüzdanı açmak ardından ilgili madencilik havuzuna dahil olmalısınız.

  Hızlı olan bir madenci, blok başına yüksek ETH kazancı sağlayabilir. ETH madenciliğinin tüm adımları ile nasıl yapılacağını ve kazanç hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda sunacağız. 

  Ethereum Madenciliği Nedir?

  ETH madenciliği en temel tanımı ile karmaşık matematik problemlerini çözme işlemi olarak ifade edilir. Bu matematik problemlerinin çözümü ise madenciler tarafından bilgisayar gücü ve zaman harcanarak yapılıyor. 

  Ether işlemlerinin doğrulamasında rol alan ve bilgisayar gücü desteği ile çözdükleri problemler sayesinde çalışma ispatını gerçekleştirerek iki yatırımcı arasında işlemin tamamlanmasını sağlayan madenciler ise ETH olarak ödül alırlar. Diğer bir ifade ile hem ağa katkı sağlamak hem de ETH küreterek kazanç elde etmek için madencilik yapılıyor.

  ETH Madenciliği Nasıl Yapılır?

  Ethereum madenciliği yapmak için ilk olarak bir üst başlıkta ifade ettiğimiz donanımlı bilgisayarı oluşturmak gerekir. Ardından bu bilgisayar ile izleyeceğiz adımlar şunlar:

  • Bilgisayardaki internet bağlantısı sayesinde MyEtherWallet’a yani ETH’nin geleneksel cüzdanın web platformuna giriş yapılır.
  • Daha sonra ana sayfa bölümden ise ‘’ New Wallet’’ kutucuğuna tıklanır. Bu alanda madencilik için gerekli olan cüzdanın oluşturulma aşamasını gerçekleştireceğiz.
  • Ekrana gelen uygun cüzdanlardan biri tercih edilir ve açılan tablo üzerine talep edilen tüm bilgiler girilerek, cüzdanı onayla ve yedekle komutu seçilir.
  • Hemen ardından internette yeni bir sekme açılıp, Calymore’e Dual Miner Ethereum’u programına internetten erişim sağlanıp, program bilgisayara indirilir. 
  • Bu adım ile bilgisayar ekranını bir dosya gelir.
  • Bu dosya sürüklenerek, ilk olarak indirilen cüzdan program dosyası içine eklenir.
  • Son olarak kişi klasörde yer alan start.bat dosyası üzerinde oluşturdu cüzdanda yazan numaranın aynı şekilde yazılı olduğundan emin olmalıdır.
  • Cüzdan ile yapılacak tüm işlemler bu şekilde tamamlanır.

  Artık kişi ETH madenciliğine başlayabilir. Bu ayarlama adımların ardından start.bat dosyası bilgisayardan her açıldığında, ETH madencilik işlemi başlar. Matematik problemler cihaza gelir ve GPU güç desteği ile çözümlemeler yapılır. İşlemde açığa çıkan ETH kazançları ise açılan cüzdanda otomatik olarak toplanır.

  Gerekli Donanımlar Neler?

  Ethereum madenciliğinde sahip olunması gereken donanımlar:

  • Yüksek GPU gücü,
  • 64 bitlik Windows 1,
  • Minimum 4GB belleğe sahip grafik kartı,
  • AMD Radeon RX 580 veya AMD Radeon VII ekran kartlarından biri,
  • Minimum Intel i3 CPU,
  • Yüksel performanslı ve kalite bir SSD,
  • Minimum 4 GB Ram,
  • Güçlü bir elektrik bağlantısı,

  Bu donanımlardan oluşmuş bir bilgisayar ile ETH madenciliğinin yapılması mümkün hale geliyor. Güçlü bir elektrik bağlantısını elde etmek için ise piyasa madenciler özel üretilmiş olan priz sistemleri mevcuttur.

  Ethereum Madenciliği Kazançlı mı?

  Madencilik yaparken bilgisayara Claymore Dual Miner programı indirilmektedir. Bu program ile aslında bir madencilik havuzuna dahil olunur. Burada ise çözümler üzerinden %1 ile %2 arasında değişen komisyon oranlarına göre ETH kazancı elde edilir. Diğer yandan madenci ne kadar hızlıysa ve ne kadar fazla işlem onayı yaparsa oranı ve kazancı o yönde artar.

  Örneğin 15 saniye için 1 blok onayı yapabilen madenci Blok başı 2 ETH ile ödüllendirilir. ETH’nin 12 Mart 2021 tarihindeki fiyatı ise 1.788 dolar olarak şekillendi. Bu durumda kazanç oldukça karlıdır. Ancak işlem için harcama elektrik masraflarının bu arakamdan çıkarılması ile net kazanç elde hesaplanmalıdır. 

  Diğer yandan ilk kez işe başlayan bir madenci ise 180 MH/sn’lik bir güç limitinden yararlanarak bir sene içinde 5 Ether değerinde üretim yapabilir. Bu kapsamda değişen miktar göre kazanç sağlanacaktır. 

  Sonuç

  ETH madenciliği GPU gücü sayesinde yapılan bir işlem ve sonunda ETH kazanmak mümkün hale geliyor. Madenciler bu işlemi özel havuz içinde yaparken hızlarına ve onay adetlerine bağlı olarak ETH kazancı sağlıyorlar. ETH madenciliği günümüzde ETH mining farm yani madencilik çiftliklerinde büyük tesislerde sıklıkla yapılmaktadır. ETH 2.0 güncellemesinin tamamlanmasının ardından yüksek elektrik ve çok sayıda cihaz gerekmeden, sadece Ethereum kilitleyerek de madencilik yapılabilecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle