Kripto Para

Çin’de kripto işlemlerine 10 yıl hapis cezası!

  Kripto paralara ve madencilik işlemlerine 2021 yılında peş peşe yasaklar getiren Çin, Eylül 2021’de tüm kripto para işlemlerini yasaklamıştı. Ancak Çin, yasak ve cezalar konusunda burada durmadı. Çin’de alınan son kararla, kripto para girişimcileri ve yatırımcıları 10 yıllık hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

  Kripto para piyasaları Nisan 2021’de Bitcoin’in (BTC) ATH belirlemesinden sonra hızla yükselirken, Mayıs ayında Çin kripto madencilik işlemlerine yasak getirdi. Ardından yasakların sınırlarını genişleten Çin, kripto para işlemlerine yönelik çeşitli yasaklama kararları alırken, Eylül 2021’de Çin’de kripto para işlemleri de tümden yasaklandı. Alınan kararla ülkede kripto para borsalarına bağlı kuruluş ve şirketlerde çalışmanın da suç sayılacağı belirtildi. Kripto paraların yakasını bir türlü bırakmayan Çin baskı ve yasaklarını artırarak bu kez de hapis cezasının önünü açtı.

  Çin Yüksek Mahkemesi Kararı Açıkladı

  Çin Yüksek Mahkemesi aldığı karar ile kripto para işlemlerini “yasadışı bağış toplama” olarak sınıflandırdı. Bu nedenle de ülkede kripto para girişimcileri ya da yatırımcıları, mahkemenin almış olduğu bu karar dahilinde 10 yıla kadar hapis cezasıyla ya da 79 bin dolarlık para cezasıyla karşı karşıya kalabilecek. Mahkeme cezalar konusunda Çinlileri uyarırken, yetkililere ise cezai işlem yapmaları konusunda izin verdi. Çin Yüksek Mahkemesi’nin bu kararı öncesinde Çin Merkez Bankası (PBoC) da kripto para işlemlerini “yasadışı bağış toplama” olarak tanımlamıştı.

  10 Yıla Kadar Hapis Cezası

  Çin Yüksek Mahkemesi’nin kararına göre Çin ceza kanununun 176. maddesi gereğince kripto para işlemlerini ihlal edenler 3 ile 10 yıl hapis cezasıyla ve 50 bin RMB (7 bin 900 dolar) ile 500 bin RMB (79 bin dolar) arasındaki cezalara çarptırılacak. Daha küçük çaplı ihlallerde ise 3 yıl hapis cezası ve 20 bin RMB (3 bin 160 dolar) ile 200 bin RMB (31 bin 600 dolar) arasında değişen cezai işlemler uygulanacak. Çin’de artan baskı ve yasakların piyasalara yansıyıp yansımayacağı merak ediliyor.

  Madenci Tespit Edene Para Ödülü

  Çin’de kripto paralar çok geniş kapsamlı bir baskıcı tutumla karşı karşıya. Çin’de, kripto para madenciliği yapanların tespit edilebilmesi için etkinlik düzenleniyor ve madencilerin tespit edilmesine yardımcı olanlara etkinlikte binlerce dolarlık ödül veriliyor. 2019 yılından bu yana düzenlenen “Dijital Çin İnovasyon Yarışması” organizasyonunda kripto para madencilik işlemlerinin tespiti için 25 bin dolarlık ödül dağıtılacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle