Firo Coin nedir? Nasıl alınır?

  Bu yazımızda Firo Coin nedir, nasıl alınır, nasıl çalışır, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Kripto para yatırımcıları arasında popülerleşen FIRO ile ilgili pek çok detayı yazımızda bulabilirsiniz.

  Firo Coin Nedir?

  Firo Coin, Bitcoin gibi daha erken piyasaya çıkan kripto para birimleri göre daha fazla gizlilik sağlamak amacıyla geliştirilmiş kripto para birimidir. İlk olarak Zcoin adı ile piyasa çıkan ve ardından firo Coin olarak anılan kripto para birimi, Zerocoin protokolünün ilk kez uygulandığı kripto para birimidir. Eskiden Zcoin olarak bilinen Firo, kullanıcılarının madeni paraları yönetmelerine ve adından işlem geçmişi olmayan yepyeni coin birimlerini kullanabilmelerine izin veren ve sıfır bilgi kanıtı ile kullanılan, gizlilik odaklı kripto para birimidir.

  FIRO, geliştirme aşamasında güvenilir kurulumu gerektirmeden, sadece standart kriptografik varsayımlar üzerinden yüksek anonimlik kümelerini destekleyen Lelantus gizlilik protokolünü açığa çıkaran kripto para birimidir. Firo, Tor/ i2P gibi herhangi bir harici hizmete gerek duymadan, kripto para işlemlerinin başlangıç Ip’sini gizler ve bu işlem için Dandelion++ modelini kullanılır.

  Firo, emtia donanımı üzerinden madenciliği teşvik etmek amacıyla hızlı doğrulama ve hafızayı zorlaştırma amaçlarını temel alan Proof-of-Work algoritması ile MTCP geliştirilmesini sağlamıştır. Madencilik işlemlerinde bloklarda %51 oranında ek koruma altına alır. Firo ile yapılan kripto para borsası yatırım işlemleri, bir başka kişi tarafından, geçmişe yönelik bir araştırma yapılması halinde saptanamaz ve izlenemez. Firo aynı zamanda büyük kripto borsalarında alım-satım ve takas işlemlerine dahil olurken, sanal ve masaüstü kripto para cüzdanlarında saklanır.

  Firo Coin Yorum

  Firo Coin, altcoin birimleri arasında ayakta durmayı başaran bir yapıya sahiptir. Diğer yandan kripto para işlemlerinde gizliliği ön plana alma sebebi ile tercih edilir. Aralık 2018 tarihinden bu yana madenciler için daha avantajlı şartlar sunmak amacı ile farklı güncellemeler ile gündeme gelmişti. Bu açıdan kendini geliştiren yapısı ile geleceği parlak olarak nitelendirilir. Analistler Onun Binance borsası tarafından işleme alındığı tarihten itibaren yatırımcılar tarafından benimsenmeye başlayacağını aktarmışlardır. 

  Sahip olduğu hızlı ve düşük masraflı transfer olabilme niteliği, madencilik işlemlerinde ASIC cihaz kullanım zorunluluğunu ortadan kaldıran ve enerji masraflarını düşüren modeli altcoinler arasında güçlenmesini sağlar.

  Firo Coin Fiyatı Kaç TL?

  Kripto para borsalarında Firo Coin fiyatı %zcoin+try% TL olarak işlem görmektedir. Ayrıca 1 Firo coin fiyatı Amerikan Doları cinsinden %zcoin+usd% Dolar olarak alıcı bulmaktadır. Bu fiyat değeri üzerinden kripto para borsalarından Firo almak mümkündür. Diğer yandan altcoin’in fiyat değeri kripto para borsalarının likidite seviyelerine göre çok düşük oranlarda artış veya düşüş gösteren değerlerden de alış işlemlerine tabi olabilir. Son 24 saatte %zcoin+yuzde% Her bir borsanın kendi içinde yer alan likidite oranına bağlı olarak tüm kripto para birimlerinin fiyatlarında borsadan borsaya minimal fiyat değişimleri gündeme gelebilir.

  Firo Coin Nasıl Alınır?

  Firo Coin almak için Binance ve benzeri kripto para platformları üzerinden kripto para borsası hesabı açmak, bu hesabın sanal cüzdanına para yatırarak, platform içinde Firo alım emrini vermek gerekir. İşlem ile sanal cüzdanda Firo miktarı görüntülenir.

  Ayrıca Coinbase gibi Firo Coin’in işlem gördüğü diğer kripto para platformlarından tercih edilene giriş sağlanabilir. İşlem ile erişim sağlanan ana sayfa bölümünden ise "kayıt ol" sekmesine tıklanmalıdır. Bu adımla ekrana bir kayıt tablosu yansır. Tablo üzerine kimlik ve e-posta bilgileri girildikten sonra, tablonun altındaki "onay" kutucucuğuna tıklanır. Bu işlem ile hesap açılır.

  Hesap açılışı ile yönlendirilen yeni sayfa üzerinden ise artık "para yatırma" sekmesine giriş yapılarak, kişisel bir banka hesabından veya karttan, kripto para borsası hesabının sanal cüzdanına para transferi yapılır. Tranfer ile gelen yeni pencereden ise " kripto para alımı" işlem sekmesine tıklanarak, bu alanda Firo altcoin birimi ve tercih edilen alım miktarı seçilip, "satın alma emri" verilmelidir. Son adım ardından alımı yapılan Firo miktarı hesabın sanal cüzdanına yansır.

  Avantajları Neler?

  Firo Coin ile kripto para birimi piyasasında işlem yapıldığında veya elde Firo bulunduğunda gündeme gelen avantajlar şunlardır:

  • Firo Coin kendi yazılımı ile uyumlu olan kripto para cüzdanlarında saklanabilir.
  • Cüzdana giren ve geçmiş, güncel işlemleri takip etmek isteyen cüzdanın sahibi haricindeki bir kişi Firo Coin işlemlerine görüntüleyemez.
  • Firo coin yapılan işlemlerin tümü hiç yapılmamış gibi saklar ve bunları dışa vurmazken yüksek güvenlik sağlar.
  • Cüzdanlar arasında 7/24 saat kısıtlaması olmadan Firo transferi yapma avantajına sahip olunur.
  • Firo madencilik işlemlerinde ASIC cihaz kullanılmak zorunda kalınmaz ve yüksek enerji harcamasını ortadan kaldırma avantajı elde edilir.
  • Firo Coin transfer işlemleri kıtalar arası yapılabilir. Kişi dünyanın diğer ucunda olan bir cüzdana her an transfer gerçekleştirebilir.
  • Tün transfer işlemlerinde ise BTC’den çok daha düşük masraf ile gönderim avantajı elde edilir.
  • Firo Coin ile yapılan takas ve alım-satım işlemlerinde de hız avantajından yararlanır. Çünkü Firo, blok oluşturma hızı oldukça yüksektir. 
  • Diğer kripto para birimleri ile takas üzerinden başka kripto para birimlerine sahip olma avantajı elde edilir. 
  • Madeni paraları yakma ve yok etmede etkili bir model kullanma avantajı sunar.
  • Fiyat dalgalanmalarında yüksek kayıpları önlemek için kendi için ayrılmış olan 100.000 dolarlık rezerv bulundururken, bu rezerv ile kullanıcılarını yüksek dalgalanmadan korunma avantajı sunar. 

  Firo Coin Protokolü Nedir?

  Firo Coin protokolü, gizlik ve takip edilemez işlem özelliklerini temel olan "Sigma" protokolüdür. Firo, 30 Temmuz 2019 tarihinde sahte gizlilikli madeni paraların arzının şişirilmesini önleyen yüksek güvenlikli "Sigma" protokolüne geçiş sağlayarak, Zerocoin protokolünden çıkmıştır. Hala kripto para dünyasından süre gelen imajı ile Zcoin olarak da anılsa da bu aşma ardından adı Firo olarak değişmiştir.

  Ağustos 2019 tarihinde yeni ve teknolojik özelliklerini kazanması ve Firo adını alması ile birlikte, OVEX kripto para borsasına ardından seneler içinde Binance ve diğerleri gibi büyük kripto para borsalarına eklenmiştir. Bu alanlarda ise gizliliği öne alan, takip edilemez alım-satım ve takas işlemlerinin gerçekleştirilmesinde yatırımcılar tarafından kullanılır. 

  Sonuç

  Firo Coin, yeni ve teknolojik bir gizlilik protokolü ardından piyasa sürülen ve yatırımcı tercihlerinin artışı ile diğer büyük kripto para borsalarında işlem görmeye başlayan bir kripto para birimidir. Bir altcoin birimi olarak kendisi ile aynı dönemde çıkan ve eriyerek piyasa içinde kaybolan altcoin birimleri yanında işleme uygu fiyat değerlerini korumuştur. 

  Kripto para cüzdanlarında saklanabilme, cüzdanlar ile yapılan işlemleri açığa vurmama, düşük masraf ile 7/24 transfer edilebilme gibi avantajları sunar. Diğer yandan madencilik için ASIC çip gerekliliğini ortadan kaldırır. Bunun yanında fiyat dalgalanmalarını karşı koruma sağlamak amacıyla 100.000 ABD doları karşılığının tutulduğu bir rezerv alanına sahiptir. Zcoin ismini ise 2020 senesinde değiştirerek yeni modeli olan ve madeni paraları yakmanın, yok etmenin ve kullanmanın etkili yolunu ifade eden "Firo" adı ile yeniden piyasaya dahil olmuştur. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle