Firo (FIRO) Coin Nedir? Hangi Borsada Var?

  Kripto piyasaların yeniden toparlanma eğilimine başlamasının ardından Firo (FIRO) gibi gözde projeler ilgi odağı haline gelmiştir. Çözüm odaklı bir yaklaşım sunan proje önemli sorunları ortadan kaldırması ile öne çıkmaktadır. Bir süredir analistlerin ve yatırımcıların takip listelerinde ilk sıralarda yer alan Firo (FIRO), proje vizyonuyla da ilgi görmektedir. Firo projesinin teknik detayları, umut vaat eden yanları ve proje hakkında merak edilen tüm detayları hakkında merak edilenleri sizler için bir araya getirdik.

  Firo (FIRO) Coin Nedir?

  Firo, gizliliği koruyan bir kripto para birimi ve ekosistemidir. Yüksek anonimlik setleri ile güvenilir, zincir üzerinde gizlilik sağlayan Lelantus ve Lelantus Spark ile kripto para gizliliğinin ön plana çıktığı bir projedir. Eskiden Zcoin olarak bilinen Firo, özel dijital nakit olmaya odaklanan bir kripto para birimidir. Kullanıcıların madeni para yakmasına ve daha sonra herhangi bir işlem geçmişi olmayan yepyenileri için kullanmalarına izin veren Lelantus gizlilik protokolü sunmaktadır.

  Firo (FIRO) Projesi ve Whitepaper

  Eskiden Zcoin olarak bilinen proje, Firo adıyla yoluna devam etmektedir. Kullanıcıları için Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerine kıyasla daha yüksek gizlilik sağlamak için kriptografiyi kullanmayı amaç edinen bir kripto para birimi olarak da tanımlanmaktadır. Teknik olarak gizlilik odaklı bir kripto para birimi ve ekosistemi olan Firo, birçok işlemde mahremiyete odaklanan bir yapı sunmaktadır. Projenin kuruluşuna ilişkin ortaya çıkan teknik makalede de birçok detaya yer verilmiştir. Projenin teknik makalesinde yer verilen birçok detay, gizlilik unsurunun ön plana çıkarılmasını sağlamaktadır.

  Gizlilik altyapısına baktığımızda ise Firo’nun Elysium tokenleştirme katmanı, kullanıcıların özel stablecoinlerden ya da oylama tokenlerinden kullanım durumları ile kendi gizlilik etkin tokenlerini oluşturmalarına ve gelecekte diğer zincirlerden köprülü varlıklar için gizlilik sunmalarına olanak tanıdığı görülmektedir. Firo aynı zamanda adil dağıtımı %51 saldırılarına karşı koruma, blokların ve işlemlerin hızlı sonlanmasını birleştiren hibrit bir PoW ve LLMQ sistemine sahiptir. Ağ katmanı gizliliğinin sağlanması için ayrıca Dendelion++ teknolojisine de yer verilmektedir.

  Zcoin olarak çıktığı yolda birçok gizlilik odaklı yenilikler getiren Firo, özel dijital nakit olmaya odaklanan bir kripto para birimi olarak kendini tanımlamaktadır. Kullanıcıların madeni para yakmasına ve daha sonra işlem geçmişi olmayan yenileri için kullanmalarına izin veren Lelantus gizlilik protokolünü geliştirmesi ile teknik açıdan bu unsurları güçlendirmiştir.

  Firo (FİRO) projesinin merak ettiğiniz teknik detaylarının tümüne: https://firo.org/ resmi bağlantı adresini kullanarak erişim sağlayabilirsiniz.

  Firo (FIRO) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Başta Zcoin’in ve şu an Firo olarak faaliyet gösteren projenin kurucusu Poramin Insom’dur. Zerocoin protokolünün önerilen pratik uygulaması hakkında bir makale de hazırladığı John Hopkins Üniversitesinde yüksek lisans derecesine sahiptir. Firo dışında ayrıca Satang Corporation’ın da kurucu ortağıdır.

  2016 yılında yapılan lansmandan çok kısa bir süre sonra projeye katılan önemli bir diğer isim ise Reuben Yap olmuştur. Ekip içinde güçlü isimlerin yer alması ve projenin öne gelen isimlerinin daha önce sayısız kritik projede önemli görevlerde bulunmaları projeye olan Firo’ya olan güveni de artırmaktadır. 

  Firo (FIRO) Kullanım Alanları Neler?

  Firo, gizlilik odaklı dijital bir ödeme aracı olarak kullanılabilir. Bu kapsamda Firo üzerinde gerçekleştirilecek pek çok işlem için FIRO kripto para birimine ihtiyaç duyulmaktadır. Platform üzerinde gerçekleştirilecek işlemler ve hizmet için FIRO kullanılacaktır. Kendi ekosistemi için de son derece işlevsel özelliklere sahip bir kripto para birimi olarak kullanılmaktadır. Geniş bir kullanım alanına sahip olması sayesinde de öne çıkmayı başarmıştır.

  Firo Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Firo (FIRO) projesinin ortaya çıkmasında temel amaç blok zincir alanında gizlilik açığının giderilmesidir. Bitcoin ve Ethereum gibi varlıklara karşı daha fazla anonimlik sağlaması projeyi rakiplerinden ayrılmasını sağlayan önemli bir faktör olarak değerlendirilmektedir. Bu tür benzersiz özellikleri aynı zamanda projenin avantajlı yanlarını da ortaya çıkarmaktadır. Firo (FIRO) projesinin öne çıkmasını sağlayan başlıca benzersiz özellikleri ise kısaca şunlardır:

  • Lelantus gizlilik protokolü ve Sigma, kendi yapısının bir parçası olarak, diğer zk yapılarının tam aksine, güvenli bir kurulum ve egzotik kriptografik varsayımlar gerektirmeyen biri olarak öne çıkan sıfır bilgi kanıtına dayanmaktadır.
  • Sağladığı yüksek anonimlik ile benzersiz yapısını korumaktadır.
  • Eski ağların yavaşlık ve yüksek gas ücretleri gibi soruları kendi bünyesinde çözmeyi başarmıştır.
  • Kripto para birimlerinde finansal gizliliğin, kripto para biriminin asıl amacını sürdürmenin temel bir unsuru olduğunu gündeme almaktadır.
  • Yüksek anonimlik setleri sayesinde güvenilir, zincir üzerinde gizlilik de sunan Lelantus ve Lelantus Spark ve Dandelion++ gibi gizlilik çözümleri üretmektedir.

  Güncel Firo Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 FIRO fiyatı %zcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %zcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Firo Coin 24 saatte %zcoin+yuzde%.

  Firo (FIRO) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Firo (FIRO) avantajlarından bazıları kısaca şunlardır:

  • Yüksek anonimlik sağlayarak gizliliği korumaktadır.
  • Kripto para ile gerçekleştirilen işlemler için ortalama bekleme süresi 5 dakikadır. Hızlı ve yüksek gas ücretleri sorununu çözer.
  • Yüksek gizliliği desteklemektedir.

  Firo (FIRO) dezavantajlarından bazıları ise şöyledir:

  • FIRO, sert fiyat dalgalanmaları ile riskli bir yapıdadır.
  • Gizlilik odaklı finansal işlemlere karşı sınırlamalar gelmesi projeyi negatif etkileyebilir.

  Firo (FIRO) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Firo (FIRO) günümüzde aktif olarak faaliyet gösteren birçok kripto para borsasında mevcuttur. Bu borsaları tercih ederek yatırımcıların al – sat işlemlerini yapmaları mümkündür. Buna göre Firo (FIRO) listeleyen başlıca borsalardan bazıları kısaca şunlardır:

  • Binance
  • Huobi Global
  • io
  • BingX
  • MEXC

  Firo Coin Piyasa Bilgileri

  FIRO piyasa bilgilerine göre iyi bir sıralama elde etmeyi başarmıştır. 21 milyon 400 bin seviyesinde maksimum arza sahip olan FIRO, toplam 12 milyon seviyesinin üzerinde bir arz değerine sahip olduğu görülmektedir. Dolaşımda ise bu arz miktarının altında bir oran takip ediliyor. 169,99 dolar ile Aralık 2017’de tüm zamanların en yüksek değerini gören FIRO, 2022 yılı itibariyle 2 dolar seviyelerinin altına kadar sarkmıştır. Piyasalarda yaşanan belirsizlikler nedeniyle çok sert düşen ve volatilitesi yüksek olan bir yatırım aracı olması yatırımcısının temkinli olması önerilmektedir.

  Firo Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Firo (FIRO) satın almak için şu adımlar izlenebilir:

  • Adım: Listeleme yapan borsalardan birinin platformuna giriş yapılır.
  • Adım: Ücretsiz olarak kayıt olma adımları tamamlanır.
  • Adım: Doğrulama işlemleri yapılır.
  • Adım: BTC, ETH, USDT, BUSD çiftleri ile alım gerçekleştirilir.
  • Adım: Güvenli cüzdan veya borsa hesaplarında uygun pozisyonda işleme almak için FIRO saklanır.

  Özet Olarak

  Kripto endüstrisi için Zcoin olarak sunduğu birçok yenilik ve çözüm önerisi sayesinde proje geniş bir etki alanına sahiptir. Oldukça köklü bir proje olan Firo, uzun vadede daha çok umut vaat etmiştir. Gelecekte gizlilik odaklı finansal işlemlere karşı ilginin artması ve merkeziyetsiz teknolojilerin popülerleşmesi ile Firo avantajları da artacaktır. Mevcut durumda ise FIRO fiyatında yaşanan sert dalgalanmalar risk teşkil etmektedir. Yatırımcıların bu risklere göre işlem yapmaları önerilmektedir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle